REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Noc w lesie – pomysł na wakacyjną przygodę. Gdzie można nocować legalnie?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Zanocuj w lesie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Zanocuj w lesie” to projekt Lasów Państwowych, który umożliwia amatorom przyrody i survivalu nocowanie na łonie natury. W całej Polsce wyznaczono obszary o łącznej powierzchni ponad 600 000 ha. Gdzie można legalnie przenocować w lesie? 

Każdy, kto ma ochotę połączyć się z naturą, odetchnąć świeżym leśnym powietrzem, prawdziwie wypocząć i zaznać przygody koniecznie powinien spróbować noclegu w lesie. Projekt „Zanocuj w lesie” pozwala na taką przygodę i jest to legalne! 

REKLAMA

W których lasach można zanocować?

REKLAMA

Na stronie lasów państwowych w Banku Danych o Lasach (BDL) znajdują się dokładne mapy z nadleśnictwami, które biorą udział w programie. Tam można sprawdzić, gdzie w nadleśnictwie znajduje się teren z obszarem wyznaczonym do biwakowania. Łącznie wyznaczono aż ponad 640 tys. ha obszarów. 

W menu na dole strony należy wybrać przycisk Mapy BDL i następnie Mapa zagospodarowania turystycznego. Aby sprawdzić, gdzie znajdują się tereny programu „Zanocuj w lesie” trzeba odznaczyć warstwy Infrastruktura turystyczna i Ścieżki dydaktyczne.   

Warto pobrać również mobilną aplikację mBDL, która działa również offline. Może więc okazać się niezbędna w przypadku braku zasięgu, co w lesie jest dosyć częste. 

Nocować w lesie można bez względu na porę roku, przed wybraniem miejsca należy sprawdzić na stronie BDL czy nie ma przypadkiem czasowego zakazu wstępu do lasu, np. z powodu zagrożenia pożarowego lub czy dany fragment lasu nie został czasowo wyłączony z użytkowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy trzeba zgłaszać pobyt w lesie?

Nocując w lesie nie trzeba zgłaszać pobytu, chyba, że:

  • grupa nocujących liczy więcej niż dziewięć osób
  • pobyt jest dłuższy niż dwie noce

Wówczas na taki pobyt wymagana jest zgoda nadleśnictwa. Aby ją uzyskać trzeba wysłać mailowo formularz zgłoszenia (dostępny na stronie nadleśnictwa) nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Po potwierdzeniu przez nadleśnictwo, można legalnie nocować. 

Czy miejsca do biwakowania są wyznaczone? 

REKLAMA

W lesie nie ma wyznaczonych miejsc do biwakowania, a na obszarach programu "Zanocuj w lesie" nie ma wiat, ławek czy koszy na śmieci (odpadki trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą z powrotem). Są to wyłącznie dzikie leśne tereny bez żadnej infrastruktury, oznaczeń, drogowskazów. Granice obszaru biwaku są dokładnie wskazane na mapie. 

Należy pamiętać, że do lasu samochodem można wjechać tylko tam, gdzie pozwalają na to znaki drogowe. Biwakowanie w kamperze czy samochodzie jest w tej sytuacji niedozwolone. Do spania można zabrać ze sobą namiot lub, jeszcze lepiej, po prostu hamak.

Ognisko, drewno, kuchenka turystyczna - czy można? 

Czy można podczas biwaku rozpalać ognisko? Tylko w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego (przed nocowaniem w lesie warto to sprawdzić, najszybciej na stronach internetowych nadleśnictwa, można także bezpośrednio w nadleśnictwie). Należy jednak pamiętać, że w lesie nie można samodzielnie zbierać drzewa czy chrustu! 

A co z kuchenką turystyczną? Tutaj również decyzja należy do nadleśnictwa, informację, czy kuchenki turystyczne są dozwolone można uzyskać na stronie internetowej danego nadleśnictwa. 

Aby nie wabić dzikich zwierząt, wskazane jest szczelnie zabezpieczenie przyniesionego ze sobą jedzenia. 

Bezpieczeństwo w lesie 

Przed rozbiciem biwaku dobrze jest zorientować się, gdzie znajduje się jakiś charakterystyczny punkt lub najbliższy słupek oddziałowy i zanotować numery. To samo w przypadku zgubienia się - najlepiej szukać czegoś łatwego do zidentyfikowania i mieć pod ręką alarmowy numer 112. 

Po powrocie z biwaku dobrze jest obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu ewentualnego kleszcza. 

 

Zobacz także: Kemping

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA