REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Noc w lesie – pomysł na wakacyjną przygodę. Gdzie można nocować legalnie?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Zanocuj w lesie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Zanocuj w lesie” to projekt Lasów Państwowych, który umożliwia amatorom przyrody i survivalu nocowanie na łonie natury. W całej Polsce wyznaczono obszary o łącznej powierzchni ponad 600 000 ha. Gdzie można legalnie przenocować w lesie? 

Każdy, kto ma ochotę połączyć się z naturą, odetchnąć świeżym leśnym powietrzem, prawdziwie wypocząć i zaznać przygody koniecznie powinien spróbować noclegu w lesie. Projekt „Zanocuj w lesie” pozwala na taką przygodę i jest to legalne! 

REKLAMA

W których lasach można zanocować?

REKLAMA

Na stronie lasów państwowych w Banku Danych o Lasach (BDL) znajdują się dokładne mapy z nadleśnictwami, które biorą udział w programie. Tam można sprawdzić, gdzie w nadleśnictwie znajduje się teren z obszarem wyznaczonym do biwakowania. Łącznie wyznaczono aż ponad 640 tys. ha obszarów. 

W menu na dole strony należy wybrać przycisk Mapy BDL i następnie Mapa zagospodarowania turystycznego. Aby sprawdzić, gdzie znajdują się tereny programu „Zanocuj w lesie” trzeba odznaczyć warstwy Infrastruktura turystyczna i Ścieżki dydaktyczne.   

Warto pobrać również mobilną aplikację mBDL, która działa również offline. Może więc okazać się niezbędna w przypadku braku zasięgu, co w lesie jest dosyć częste. 

Nocować w lesie można bez względu na porę roku, przed wybraniem miejsca należy sprawdzić na stronie BDL czy nie ma przypadkiem czasowego zakazu wstępu do lasu, np. z powodu zagrożenia pożarowego lub czy dany fragment lasu nie został czasowo wyłączony z użytkowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy trzeba zgłaszać pobyt w lesie?

Nocując w lesie nie trzeba zgłaszać pobytu, chyba, że:

  • grupa nocujących liczy więcej niż dziewięć osób
  • pobyt jest dłuższy niż dwie noce

Wówczas na taki pobyt wymagana jest zgoda nadleśnictwa. Aby ją uzyskać trzeba wysłać mailowo formularz zgłoszenia (dostępny na stronie nadleśnictwa) nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Po potwierdzeniu przez nadleśnictwo, można legalnie nocować. 

Czy miejsca do biwakowania są wyznaczone? 

REKLAMA

W lesie nie ma wyznaczonych miejsc do biwakowania, a na obszarach programu "Zanocuj w lesie" nie ma wiat, ławek czy koszy na śmieci (odpadki trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą z powrotem). Są to wyłącznie dzikie leśne tereny bez żadnej infrastruktury, oznaczeń, drogowskazów. Granice obszaru biwaku są dokładnie wskazane na mapie. 

Należy pamiętać, że do lasu samochodem można wjechać tylko tam, gdzie pozwalają na to znaki drogowe. Biwakowanie w kamperze czy samochodzie jest w tej sytuacji niedozwolone. Do spania można zabrać ze sobą namiot lub, jeszcze lepiej, po prostu hamak.

Ognisko, drewno, kuchenka turystyczna - czy można? 

Czy można podczas biwaku rozpalać ognisko? Tylko w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego (przed nocowaniem w lesie warto to sprawdzić, najszybciej na stronach internetowych nadleśnictwa, można także bezpośrednio w nadleśnictwie). Należy jednak pamiętać, że w lesie nie można samodzielnie zbierać drzewa czy chrustu! 

A co z kuchenką turystyczną? Tutaj również decyzja należy do nadleśnictwa, informację, czy kuchenki turystyczne są dozwolone można uzyskać na stronie internetowej danego nadleśnictwa. 

Aby nie wabić dzikich zwierząt, wskazane jest szczelnie zabezpieczenie przyniesionego ze sobą jedzenia. 

Bezpieczeństwo w lesie 

Przed rozbiciem biwaku dobrze jest zorientować się, gdzie znajduje się jakiś charakterystyczny punkt lub najbliższy słupek oddziałowy i zanotować numery. To samo w przypadku zgubienia się - najlepiej szukać czegoś łatwego do zidentyfikowania i mieć pod ręką alarmowy numer 112. 

Po powrocie z biwaku dobrze jest obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu ewentualnego kleszcza. 

 

Zobacz także: Kemping

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

REKLAMA