REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Noc w lesie – pomysł na wakacyjną przygodę. Gdzie można nocować legalnie?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Zanocuj w lesie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Zanocuj w lesie” to projekt Lasów Państwowych, który umożliwia amatorom przyrody i survivalu nocowanie na łonie natury. W całej Polsce wyznaczono obszary o łącznej powierzchni ponad 600 000 ha. Gdzie można legalnie przenocować w lesie? 

Każdy, kto ma ochotę połączyć się z naturą, odetchnąć świeżym leśnym powietrzem, prawdziwie wypocząć i zaznać przygody koniecznie powinien spróbować noclegu w lesie. Projekt „Zanocuj w lesie” pozwala na taką przygodę i jest to legalne! 

REKLAMA

W których lasach można zanocować?

REKLAMA

Na stronie lasów państwowych w Banku Danych o Lasach (BDL) znajdują się dokładne mapy z nadleśnictwami, które biorą udział w programie. Tam można sprawdzić, gdzie w nadleśnictwie znajduje się teren z obszarem wyznaczonym do biwakowania. Łącznie wyznaczono aż ponad 640 tys. ha obszarów. 

W menu na dole strony należy wybrać przycisk Mapy BDL i następnie Mapa zagospodarowania turystycznego. Aby sprawdzić, gdzie znajdują się tereny programu „Zanocuj w lesie” trzeba odznaczyć warstwy Infrastruktura turystyczna i Ścieżki dydaktyczne.   

Warto pobrać również mobilną aplikację mBDL, która działa również offline. Może więc okazać się niezbędna w przypadku braku zasięgu, co w lesie jest dosyć częste. 

Nocować w lesie można bez względu na porę roku, przed wybraniem miejsca należy sprawdzić na stronie BDL czy nie ma przypadkiem czasowego zakazu wstępu do lasu, np. z powodu zagrożenia pożarowego lub czy dany fragment lasu nie został czasowo wyłączony z użytkowania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy trzeba zgłaszać pobyt w lesie?

Nocując w lesie nie trzeba zgłaszać pobytu, chyba, że:

  • grupa nocujących liczy więcej niż dziewięć osób
  • pobyt jest dłuższy niż dwie noce

Wówczas na taki pobyt wymagana jest zgoda nadleśnictwa. Aby ją uzyskać trzeba wysłać mailowo formularz zgłoszenia (dostępny na stronie nadleśnictwa) nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Po potwierdzeniu przez nadleśnictwo, można legalnie nocować. 

Czy miejsca do biwakowania są wyznaczone? 

REKLAMA

W lesie nie ma wyznaczonych miejsc do biwakowania, a na obszarach programu "Zanocuj w lesie" nie ma wiat, ławek czy koszy na śmieci (odpadki trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą z powrotem). Są to wyłącznie dzikie leśne tereny bez żadnej infrastruktury, oznaczeń, drogowskazów. Granice obszaru biwaku są dokładnie wskazane na mapie. 

Należy pamiętać, że do lasu samochodem można wjechać tylko tam, gdzie pozwalają na to znaki drogowe. Biwakowanie w kamperze czy samochodzie jest w tej sytuacji niedozwolone. Do spania można zabrać ze sobą namiot lub, jeszcze lepiej, po prostu hamak.

Ognisko, drewno, kuchenka turystyczna - czy można? 

Czy można podczas biwaku rozpalać ognisko? Tylko w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego (przed nocowaniem w lesie warto to sprawdzić, najszybciej na stronach internetowych nadleśnictwa, można także bezpośrednio w nadleśnictwie). Należy jednak pamiętać, że w lesie nie można samodzielnie zbierać drzewa czy chrustu! 

A co z kuchenką turystyczną? Tutaj również decyzja należy do nadleśnictwa, informację, czy kuchenki turystyczne są dozwolone można uzyskać na stronie internetowej danego nadleśnictwa. 

Aby nie wabić dzikich zwierząt, wskazane jest szczelnie zabezpieczenie przyniesionego ze sobą jedzenia. 

Bezpieczeństwo w lesie 

Przed rozbiciem biwaku dobrze jest zorientować się, gdzie znajduje się jakiś charakterystyczny punkt lub najbliższy słupek oddziałowy i zanotować numery. To samo w przypadku zgubienia się - najlepiej szukać czegoś łatwego do zidentyfikowania i mieć pod ręką alarmowy numer 112. 

Po powrocie z biwaku dobrze jest obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu ewentualnego kleszcza. 

 

Zobacz także: Kemping

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA