REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie o udzielenie zamówienia a selektywne zbieranie odpadów 2019 r.

Postępowanie o udzielenie zamówienia a selektywne zbieranie odpadów 2019 r./ fot. Shutterstock
Postępowanie o udzielenie zamówienia a selektywne zbieranie odpadów 2019 r./ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już 1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Sprawdź zmiany!

Z dniem 1 stycznia 2019 r. w życie weszło Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2018 r., poz 2482, dalej: Rozporządzenie zmieniające). Wskazanym w poprzednim zdaniu aktem w rozporządzeniu zmienianym 1 dodano § 6 ust. 4 którego treść odwołuje się do umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (§ 6 ust. 3 Rozporządzenia zmienianego).

REKLAMA

Zakres wprowadzanych zmian

W myśl § 6 ust. 3 Rozporządzenia umowa na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości:

1. obowiązująca w dniu 1 lipca 2017 r.,

2. określająca wymagania w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób niezgodny z Rozporządzeniem,

zachowuje ważność na czas, na jaki została zawarta, jednak nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku nowelizacji w § 6 dodano ust. 4, przewidujący, że w przypadku, gdy umowa o której mowa w § 6 ust. 3 Rozporządzenia, zostanie rozwiązania albo wygaśnie przed dniem 30 czerwca 2019 r., dopuszcza się zawarcie kolejnej umowy na:

1. odbieranie lub

2. odbieranie i zagospodarowanie,

odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości komunalnych w sposób niezgodny z Rozporządzeniem, na czas nie dłuższy niż do 1 stycznia 2020 r.

Zgodnie z § 2 Rozporządzenia zmieniającego, wprowadzony nowelizacją § 6 ust. 4 nie znajduje zastosowania do wszystkich umów na odbierania lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów, które:

1. obowiązywały w dniu 1 lipca 2017 r.,

2. określały wymagania w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób niezgodny z Rozporządzeniem,

lecz wyłącznie do tych, które:

1. zostały rozwiązane albo wygasły przed 1 stycznia 2019 r., a w ich miejsce nie zostały zawarte nowe umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości;

2. zostaną rozwiązane albo wygasną w okresie od 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 czerwca 2019 r.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Zmiany normatywne a trwające postępowania o udzielenie zamówienia

REKLAMA

W przypadku znacznej części umów, które obowiązywały 1 lipca 2017 r. i wygasały lub zostały rozwiązane z dniem 31 grudnia 2018 r. albo w terminie wcześniejszym, zamawiający w momencie wejścia w życie Rozporządzenie zmieniającego zawarli już nowe umowy na odbieranie lub obieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, co zaktualizowało przesłankę negatywną przewidzianej w § 2 pkt 1 Rozporządzenia zmieniającego.

Do umów, które zastąpiły umowy obowiązujące dnia 1 lipca 2017 r. i które wygasły lub zostały rozwiązane przed dniem 1 stycznia 2019 r., nie znajduje zastosowania wyłącznie przewidziane w § 6 ust. 4 Rozporządzenia. W konsekwencji umowy takie muszą uwzględniać wymogi przewidziane Rozporządzeniem.

Uzasadnione wydaje się przypuszczenie, że w zasadniczej części regulacje § 6 ust. 4 znajdą zastosowanie względem umów które wygasną lub zostaną rozwiązane po 1 stycznia 2019 r. a przed 30 czerwca 2019 r. Zważając na okoliczność, iż wygaśnięcie umowy na skutek upłynięcia czasu na który została zawarta, jest zdarzeniem przewidywalnym, nie można wykluczyć, że ww. zmiany weszły w życie w trakcie trwania postępowań o udzielenie zamówień publicznych, których przedmiotem jest odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Polecamy produkt: Klasyfikacja budżetowa 2019

REKLAMA

W przypadku wszczętych i niezakończonych postępowań, możliwość dokonania modyfikacji dostosowawczej treści dokumentacji przetargowej do zmienionego Rozporządzenia jest uzależniona od stadium na jakim znajduje się postępowanie. Jeżeli termin składania ofert jeszcze nie upłynął zamawiający dysponuje możliwością wprowadzenia zmian w dokumentacji (art. 12a i 38 ust. 4 P.z.p.), w tym dokonania ich etapowo: najpierw przedłużenia terminu składania ofert (jeżeli upływa zbyt szybko na dokonanie całościowych zmian) a następnie dokonanie zmian właściwych, ewentualnie uzupełnionych o dodatkową zmianę terminu składania ofert.

W przypadku postępowań, w których termin składania ofert już upłynął, zamawiający zasadniczo powinien dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej a jedynie wyjątkowo unieważnić postępowanie (w tym na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 6 P.z.p.). Jeżeli postępowanie nie zostało unieważnione, w tym jeżeli zamawiający już dokonał wyboru oferty najkorzystniejszej, to ewentualne zmiany dostosowawcze powinny zostać wprowadzone w trybie modyfikacji umowy w sprawie zamówienia publicznego z zachowaniem wymogów art. 140 i 144 P.z.p.

1 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 r., poz. 19, dalej: Rozporządzenie lub Rozporządzenie zmieniane).

Konrad Różowicz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie zamówień publicznych

Maciej Kiełbus

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA