REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz kosztowniejsza alternatywa dla nieekologicznych pieców

Katarzyna Nocuń
Katarzyna Nocuń
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Coraz kosztowniejsza alternatywa dla nieekologicznych pieców
Coraz kosztowniejsza alternatywa dla nieekologicznych pieców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gminy tracą orientację, jaki przyjąć kurs w zmaganiach o czystą i tanią energię. Jakie rozwiązania proponują samorządowcy?

Alternatywa dla nieekologicznych pieców coraz kosztowniejsza

Rosnące ceny gazu i zapowiadane zmiany w rozliczeniach prosumentów powodują, że gminy tracą orientację, jaki przyjąć kurs w zmaganiach o czystą i tanią energię. Eksperci przewidują, że coraz większe znaczenie w liczeniu kosztów będzie miała termomodernizacja

REKLAMA

REKLAMA

Koszt zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii na styczeń kolejnego roku w październiku 2020 r. wynosił 73,75 zł/MWh, a rok później, w październiku 2021 r. już 420,2 zł/MWh - podał Urząd Regulacji Energetyki. To wzrost o 470 proc. URE wyjaśnia, że od początku 2021 r. ceny gazu ziemnego rosną w całej Europie, a to przekłada się na ceny na rynku detalicznym.

Temat w ubiegłym tygodniu został poruszony na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Samorządowcy chcieliby programu osłonowego dla tych gmin, w których ceny gazu poszybowały. I przyznają, że chodzi przede wszystkim o ogrzewanie szkół i domów opieki społecznej.

Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST, podkreśla, że w wysokości subwencji oświatowej nie uwzględniono inflacji - to już znaczny problem. Do tego dochodzą szybujące ceny gazu. W jednostkach z dużą liczbą szkół płace stanowią pierwszą pozycję w strukturze kosztów, drugą media. - Co mają zrobić samorządy, które gazem ogrzewają kilkadziesiąt lub, w przypadku większych samorządów, kilkaset szkół? Nie możemy nie ogrzewać szkół, szpitali, domów opieki społecznej - zaznacza.

REKLAMA

Jakie rozwiązania proponują samorządowcy? Fundusz, do którego mogłaby wnioskować gmina o dopłatę w wysokości wzrostu kosztów opłat w porównaniu do ubiegłego roku. Inne możliwe rozwiązanie to - jak dodaje Marek Wójcik - podniesienie kwoty subwencji oświatowej o około 3-4 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zaznaczył podczas posiedzenia KWRiST, że na razie nie ma takich planów. Jednocześnie rząd planuje tarczę antyinflacyjną, która ma złagodzić podwyżki, w tym cen gazu oraz wsparcie osłonowe dla najuboższych.

Ani gaz, ani fotowoltaika

Rosnące ceny gazu to problem dla gmin, które stawiały na to paliwo, chociażby w związku z walką ze smogiem i rosnącymi kosztami emisji CO2. Wymiana kopciuchów idzie sprawnie w tych miejscowościach, które miały rozbudowaną sieć gazową, m.in. w gminach małopolskich, w tzw. krakowskim obwarzanku. Gaz jest też pierwszym wyborem mieszkańców, którzy wymieniają trujący węglowy piec w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”.

Jakie konsekwencje dla walki ze smogiem będą miały rosnące ceny gazu? - Nie ma jasnej perspektywy, w jakim kierunku zmierzamy - tak główny problem definiuje Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP. - O tym, że gaz jest paliwem przejściowym, wiadomo. Można się też było spodziewać w dłuższej perspektywie rosnących cen tego paliwa - dodaje.

Podkreśla przy tym, że zwłaszcza mieszkańcy regionów wiejskich, w rozproszonej zabudowie, są w kropce. Tam nie ma mowy o rozbudowie sieci gazowej, a jedynym sensownym obecnie rozwiązaniem, ze względu na rosnące koszty gazu, są pompy ciepła. Koszt ich zakupu jest jednak znacznie wyższy niż kotłów gazowych. W dodatku pojawią się kolejne bariery. Przejście na pompy ciepła opłaca się bowiem w połączeniu z fotowoltaiką. Natomiast od 1 kwietnia mają się zmienić zasady rozliczenia prosumentów - tak zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa o odnawialnych źródłach energii (za jej odrzuceniem opowiedział się Senat i przygotował własną propozycję; ustawa czeka na ponowne rozpatrzenie przez posłów). Korzystny dla prosumentów system opustowy, w którym sieć jest wirtualnym magazynem energii, ma być zastąpiony modelem sprzedażowym (net-billingu).

- Na jaką zmianę mam więc namawiać mieszkańców? - pyta Krzysztof Iwaniuk. Przyznaje, że w jego gminie do wymiany jest około 90 proc. pieców. Kilka rodzin postawiło na pompy ciepła, ale - jak zaznacza - są to osoby w drugiej grupie podatkowej. Pozostałych nawet do gazu przekonać było ciężko. - Kupują tonę węgla na najbardziej ciężką zimę. Przede wszystkim jednak ogrzewają się drewnem z lasu - zaznacza. Poza tym nawet gdyby przeskoczyć barierę finansową, to pozostanie problem dostępu do usług serwisowych dużo bardziej skomplikowanych urządzeń, jak pompa ciepła.

Przypomnijmy, że w województwie lubelskim nie będzie można - zgodnie z uchwałą antysmogową - palić w pozaklasowych piecach już od 2024 r.

Kluczem będzie termomodernizacja

Czy rosnące ceny gazu opóźnią wymianę kotłów, a więc walkę ze smogiem? Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego zwraca uwagę, że do góry poszły także ceny węgla, średnio o 40 proc. Na składach jeszcze dwa lata temu kształtowały się na poziomie kilkuset złotych, teraz nawet 1,7 tys. zł. Dlatego jego zdaniem coraz powszechniejsze będzie zmniejszanie kosztów ogrzewania przez termomodernizację. - Bodziec do ocieplenia domów będzie coraz mocniejszy - mówi. I przypomina, że wciąż obowiązuje ulga termomodernizacyjna. - Programy gminne dotują wymianę źródeł ciepła, natomiast program „Czyste powietrze” nie tylko opłaca wymianę pieca, ale także termomodernizację domów. To często umyka w dyskusjach - podkreśla.

Według niego w związku z rosnącymi kosztami gazu mogłoby wzrosnąć zainteresowanie pompami ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. - Gdyby rząd nie podcinał nowymi regulacjami branży fotowoltaicznej - zastrzega jednak Piotr Siergiej. ©℗

Na co wymieniamy kopciuchy

Na co wymieniamy kopciuchy

Na co wymieniamy kopciuchy

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Uwaga
    2022-02-06 19:36:13
    bzdury piszecie. U nas w budynku sąsiedzi wymienili kopciuchy na nowoczesne piece i teraz jest wielki problem bo te nowe piece powodują zawilgocenie starych kominów i mamy mokre ściany, smród, grzyb. W Polsce brakuje przepisów dotyczących wymiany pieców a konkretnie brak wymogu zainstalowania w kominie wkładów kominowych żeby skraplająca się woda mogła spłynąć w dół do zbiornika. Zarząd Budynków oraz Nadzór Budowlany w Zabrzu rozkłada ręce bo wymóg wymiany pieców nie jest dostosowany do warunków w starszych i zabytkowych kamienicach. Palenie nowoczesnym piecem powoduje dewastację budynku i nie można palić bo Zarządca budynku zakazał palenia właśnie w tych nowych piecach.
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

REKLAMA

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

REKLAMA

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

REKLAMA