REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat po kontroli dronem spalania w piecach

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Drony kontrolują, czym palą w piecach mieszkańcy
Drony kontrolują, czym palą w piecach mieszkańcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dron kontroluje spalanie w piecach. Trwają kontrole przy użyciu dronów, czym palą w swoich piecach mieszkańcy. Jest to coraz bardziej popularna i skuteczna metoda kontroli przestrzegania prawa w zakresie redukcji zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych gminach. W całej Polsce korzysta z niej straż miejska i pracownicy gminnych referatów ochrony środowiska. Dane z drona są podstawą do wymierzenia mandatu przez straż miejską albo zasądzenia grzywny przez sąd.

Rzeszów – pierwsze testy kontroli spalania wypożyczonym dronem

W Rzeszowie straż miejska sprawdza dronem, czym palą w swoich piecach mieszkańcy stolicy Podkarpacia. Po pierwszych kontrolach strażnicy pobrali próbki popiołu z czterech domów. Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa poinformował, że strażnicy przeprowadzili akcję wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa urzędu miasta.

REKLAMA

W Rzeszowie wykorzystanie drona ma charakter testu. Dlatego dron, którego użyto do pomiarów składu dymu wydobywającego się z domowych kominów, został wypożyczony od prywatnej firmy. Jej pracownicy zapewnili także obsługę sprzętu.

Straż miejska w Rzeszowie obecnie bada skuteczność tego typu pomiarów. Już podczas pierwszych przelotów urządzenie w czterech przypadkach zasygnalizowało, że w domowych piecach mogą być spalane odpady. Na tej podstawie strażnicy pobrali próbki popiołu z dwóch domów na osiedlu Zalesie i dwóch na osiedlu Przybyszówka. Próbki trafiły do badania w akredytowanym laboratorium. Jeżeli wyniki badań potwierdzą, że spalano śmieci, właściciele nieruchomości zostaną ukarani mandatami w wysokości do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa skierowana zostanie do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

Awaria w Kielcach drona kontrolującego spalanie w piecach

Na początku grudnia 2021 r. awarii uległ dron antysmogowy w Kielcach. Dron kosztował około 150 tysięcy złotych i został kupiony w ramach Budżetu Obywatelskiego. Strażnicy nie przestali jednak kontrolować przestrzegania przepisów przez mieszkańców. Kontrole dotyczą palenisk i składu popiołu na posesjach, a dron antysmogowy jest traktowany jako wsparcie. W 2021 r.  przeprowadzono przeszło 1000 kontroli posesji pod kątem spalania niedozwolonych materiałów, z tego przy pomocy drona prawie 500. Nałożono przeszło 100 mandatów, z tego 32 na podstawie badań składu dymu przy pomocy drona. Sporządzono też wnioski do sądu.

Radom – kontrole dronem spalania w piecach przeprowadzają pracownicy Referatu Ochrony Środowiska

W Radomiu przy pomocy drona pracownicy Referatu Ochrony Środowiska kontrolują stan powietrza na terenie całego miasta. Kontrole dotyczą spalania mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem. Funkcjonariusze kontrolują też spalanie węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. Przeprowadzono przeszło 250 kontroli spalania odpadów w domach prywatnych. Próbki bada Centralne Laboratorium Pomiarowo Badawcze w Jastrzębiu – Zdroju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybrzeże – żółte kartki dla właścicieli domów po kontroli dronem spalania w piecach

Dron wykorzystano do kontroli stanu przestrzegania przepisów m.in. w Białogardzie, Kołobrzegu, i Szczecinie. Zadanie otrzymało finansową pomoc Urzędu Marszałkowskiego w wysokości prawie 30 tys. zł. W działania zaangażowało się stowarzyszenie „Ronin”. Właścicielom domów, które nie przeszły kontroli wręczono żółte kartki wraz z ulotkami informacyjnymi. Zaplanowano 12 misji. Podczas każdej z nich zbadanych zostanie ponad 200 budynków.

Dębica – kontrole spalania w piecach dronem już od marca 2021 r.

Pierwsze kontrole na terenie gminy Dębica prowadzone były już w marcu. Po raz kolejny dron z urządzeniem analizującym skład powietrza na podstawie dymu wydobywającego się z komina użyty został 1 i 2 grudnia 2021 r. na terenie Brzeźnicy i Pustyni. W ciągu tych dwóch dni odbyło się 47 kontroli. Zdarzyło się w jednym przypadku, że właściciel domu akurat rozpalał piec, co zasugerowało urządzeniom pomiarowym użycie niedozwolonego opału. Nie potwierdziła tego bezpośrednia kontrola. Od 1 stycznia 2022 r. natomiast strażnicy będą również prowadzić kontrole pieców związane z realizacją postanowień uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Podkarpackiego.

Elbląg – dużo kontroli spalania w piecach dronem z inicjatywy obywateli

W Elblągu przeprowadzono około 120 kontroli. Co szósta zakończyła się mandatem. Rośnie znaczenie zawiadomień obywateli wskazujących z własnej inicjatywy na możliwość spalania śmieci. Takich zgłoszeń było przeszło 20. Strażnicy miejscy wykorzystują drona z aparaturą pozwalającą sprawdzić, co zawiera dym wydobywający się z komina danego domu.

Wrocław – dron wykryje spalanie liści w ogrodzie

We Wrocławiu w okresie od początku 2021 r. do połowy listopada 2021 r. przeprowadzono ponad 4200 kontroli. Wręczono 132 mandaty na łączną kwotę 40.300 złotych. Od 1 października 2021 r. dronem skontrolowano ponad 200 domów. Odbyły się też 22 kontrole ogródków działkowych, bo dron potrafi wykryć dym pochodzący z palonych liści. O podejrzeniu naruszenia przepisów mieszkańcy Wrocławia mogą zawiadomić bezpośrednio dzwoniąc do straży miejskiej lub korzystając z formularza na stronie internetowej miasta. Zgłoszeń można dokonać również anonimowo, podając jedynie adres, którego dotyczy.

Kontrola spalania dronami w okresie pandemii COVID-19

REKLAMA

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) pytany o kontrole palenisk w czasie pandemii odpowiedział: "Różne opinie i sugestie docierają do nas w tej kwestii". Zwrócił uwagę, że coraz więcej gmin prowadzi kontrole za pomocą dronów – dzięki tej metodzie strażnik miejski, gminny lub urzędnik idzie osobiście tylko do tego domu, w którym aparatura zainstalowana na dronie wskazała możliwość spalania niedozwolonych paliw lub nadmierne dymienie. "Myślę, że w czasie szczytu czwartej fali pandemii warto zintensyfikować kontrole za pomocą dronów. Dzięki temu osobista wizyta będzie konieczna tylko w tym miejscu, w którym dron wykrył nieprawidłowości. Rutynowe kontrole będą mogły być realizowane w pełni, kiedy minie czwarta fala" – powiedział Andrzej Guła. Podkreślił także, że jeśli dron wykryje nieprawidłowości, to osobista wizyta jest w pełni uzasadniona i nie ma tutaj "usprawiedliwienia, że covid".

Z informacji Andrzeja Guły wynika, że dronami wciąż dysponuje niewiele gmin, jednak – jak zauważył – coraz więcej samorządów zleca kontrole przy użyciu dronów zewnętrznym firmom, których na rynku jest już dużo. "Kontrole palenisk za pomocą dronów będą zyskiwać na popularności, nie tylko ze względu na COVID-19, lecz dlatego że znacząco usprawniają one proces kontrolny, dając możliwość szybkiego zidentyfikowania trucicieli" – zauważył przedstawiciel PAS. Jak zaznaczył, nie ulega wątpliwości, że podczas osobistej wizyty strażnik lub urzędnik powinien mieć założoną maseczkę.

Wśród nielicznych samorządów, które do kontroli palenisk wykorzystują drony, są m.in. Kraków oraz podkrakowskie Skawina i Zielonki.

Skawina kupiła drona w tym roku. "Kontrole trwają i są przeprowadzane zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. W większości przypadków wykorzystywany jest dron wyposażony w specjalny czujnik. Dron pozwala na przeprowadzenie kontroli bez konieczności bezpośredniego kontaktu z mieszkańcem. Oczywiście, jeżeli urządzenie zamontowane w dronie stwierdzi nieprawidłowości, wtedy konieczna jest bezpośrednia wizyta w domowej kotłowni w celu pobrania próbki popiołu do przebadania – w takiej sytuacji kontrolerzy mają zakryte usta i nos oraz przestrzegają zasad reżimu sanitarnego" – powiedział rzecznik prasowy gminy Skawina Marcin Kozielski. Podkreślił także, że w osobistej kontroli "nie chodzi o szukanie winnego i o ukaranie". "Kontrola ma charakter edukacyjny. To okazja do rozmowy z mieszkańcem m.in. na temat dofinansowań do wymiany pieców" – mówił rzecznik. W Skawinie mieszkaniec po raz pierwszy przyłapany na spalaniu niedozwolonego paliwa otrzymuje ostrzeżenie. Jeśli po raz drugi dopuści się palenia szkodliwymi dla środowiska materiałami, to otrzymuje mandat w wysokości 500 zł lub sprawa jest kierowana do sądu. W gminie Skawina w tym sezonie grzewczym przeprowadzono ok. 300 kontroli – w tej statystyce nie ma kontroli dronami, ponieważ one nie są ewidencjonowane.

źródła: PAP, radioolsztyn.pl, debica24.eu, radioszczecin.pl, gazetakolobrzeska.pl, naszemiasto.pl, gazetawroclawska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • XYZ
  2021-12-27 20:01:33
  Powinni tych urzędników wywalić dyscyplinarnie z pracy. I wtedy zobaczyć czym oni będą palić w piecach. Bo perspektywna na garnuszku państwa jest zupełnie inna niż rzeczywistość tych palących w piecach.
  1
 • Inteligencja urzędnicza poraża
  2021-12-27 19:54:25
  Sądzą, że jak ktoś pali nie wiadomo czym w piecach, to ma pieniądze by płacić mandaty. Brawo, matoły, oby tak dalej, to ten kraj zginie, szybciej niż powstał.
  2
 • Mariusz
  2022-02-06 19:32:45
  Mandat powinien dostać ustawodawca. U nas w budynku sąsiedzi wymienili kopciuchy na nowoczesne piece i teraz jest wielki problem bo te nowe piece powodują zawilgocenie starych kominów i mamy mokre ściany, smród, grzyb. W Polsce brakuje przepisów dotyczących wymiany pieców a konkretnie brak wymogu zainstalowania w kominie wkładów kominowych żeby skraplająca się woda mogła spłynąć w dół do zbiornika. Zarząd Budynków oraz Nadzór Budowlany w Zabrzu rozkłada ręce bo wymóg wymiany pieców nie jest dostosowany do warunków w starszych i zabytkowych kamienicach. Palenie nowoczesnym piecem powoduje dewastację budynku. Teraz mamy nowe piece a palimy w starych.
  0
 • aadsasd
  2022-03-15 21:22:44
  Właśnie widziałem takiego drona, poczułem tylko jedno, niesmak państwa policyjnego...
  1
 • pixa
  2022-08-05 20:58:47
  Strzelać doń
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA