REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat po kontroli dronem spalania w piecach

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Drony kontrolują, czym palą w piecach mieszkańcy
Drony kontrolują, czym palą w piecach mieszkańcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dron kontroluje spalanie w piecach. Trwają kontrole przy użyciu dronów, czym palą w swoich piecach mieszkańcy. Jest to coraz bardziej popularna i skuteczna metoda kontroli przestrzegania prawa w zakresie redukcji zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych gminach. W całej Polsce korzysta z niej straż miejska i pracownicy gminnych referatów ochrony środowiska. Dane z drona są podstawą do wymierzenia mandatu przez straż miejską albo zasądzenia grzywny przez sąd.

Rzeszów – pierwsze testy kontroli spalania wypożyczonym dronem

W Rzeszowie straż miejska sprawdza dronem, czym palą w swoich piecach mieszkańcy stolicy Podkarpacia. Po pierwszych kontrolach strażnicy pobrali próbki popiołu z czterech domów. Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa poinformował, że strażnicy przeprowadzili akcję wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa urzędu miasta.

REKLAMA

W Rzeszowie wykorzystanie drona ma charakter testu. Dlatego dron, którego użyto do pomiarów składu dymu wydobywającego się z domowych kominów, został wypożyczony od prywatnej firmy. Jej pracownicy zapewnili także obsługę sprzętu.

Straż miejska w Rzeszowie obecnie bada skuteczność tego typu pomiarów. Już podczas pierwszych przelotów urządzenie w czterech przypadkach zasygnalizowało, że w domowych piecach mogą być spalane odpady. Na tej podstawie strażnicy pobrali próbki popiołu z dwóch domów na osiedlu Zalesie i dwóch na osiedlu Przybyszówka. Próbki trafiły do badania w akredytowanym laboratorium. Jeżeli wyniki badań potwierdzą, że spalano śmieci, właściciele nieruchomości zostaną ukarani mandatami w wysokości do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa skierowana zostanie do sądu, który może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

Awaria w Kielcach drona kontrolującego spalanie w piecach

Na początku grudnia 2021 r. awarii uległ dron antysmogowy w Kielcach. Dron kosztował około 150 tysięcy złotych i został kupiony w ramach Budżetu Obywatelskiego. Strażnicy nie przestali jednak kontrolować przestrzegania przepisów przez mieszkańców. Kontrole dotyczą palenisk i składu popiołu na posesjach, a dron antysmogowy jest traktowany jako wsparcie. W 2021 r.  przeprowadzono przeszło 1000 kontroli posesji pod kątem spalania niedozwolonych materiałów, z tego przy pomocy drona prawie 500. Nałożono przeszło 100 mandatów, z tego 32 na podstawie badań składu dymu przy pomocy drona. Sporządzono też wnioski do sądu.

Radom – kontrole dronem spalania w piecach przeprowadzają pracownicy Referatu Ochrony Środowiska

W Radomiu przy pomocy drona pracownicy Referatu Ochrony Środowiska kontrolują stan powietrza na terenie całego miasta. Kontrole dotyczą spalania mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem. Funkcjonariusze kontrolują też spalanie węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. Przeprowadzono przeszło 250 kontroli spalania odpadów w domach prywatnych. Próbki bada Centralne Laboratorium Pomiarowo Badawcze w Jastrzębiu – Zdroju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybrzeże – żółte kartki dla właścicieli domów po kontroli dronem spalania w piecach

Dron wykorzystano do kontroli stanu przestrzegania przepisów m.in. w Białogardzie, Kołobrzegu, i Szczecinie. Zadanie otrzymało finansową pomoc Urzędu Marszałkowskiego w wysokości prawie 30 tys. zł. W działania zaangażowało się stowarzyszenie „Ronin”. Właścicielom domów, które nie przeszły kontroli wręczono żółte kartki wraz z ulotkami informacyjnymi. Zaplanowano 12 misji. Podczas każdej z nich zbadanych zostanie ponad 200 budynków.

Dębica – kontrole spalania w piecach dronem już od marca 2021 r.

Pierwsze kontrole na terenie gminy Dębica prowadzone były już w marcu. Po raz kolejny dron z urządzeniem analizującym skład powietrza na podstawie dymu wydobywającego się z komina użyty został 1 i 2 grudnia 2021 r. na terenie Brzeźnicy i Pustyni. W ciągu tych dwóch dni odbyło się 47 kontroli. Zdarzyło się w jednym przypadku, że właściciel domu akurat rozpalał piec, co zasugerowało urządzeniom pomiarowym użycie niedozwolonego opału. Nie potwierdziła tego bezpośrednia kontrola. Od 1 stycznia 2022 r. natomiast strażnicy będą również prowadzić kontrole pieców związane z realizacją postanowień uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Podkarpackiego.

Elbląg – dużo kontroli spalania w piecach dronem z inicjatywy obywateli

W Elblągu przeprowadzono około 120 kontroli. Co szósta zakończyła się mandatem. Rośnie znaczenie zawiadomień obywateli wskazujących z własnej inicjatywy na możliwość spalania śmieci. Takich zgłoszeń było przeszło 20. Strażnicy miejscy wykorzystują drona z aparaturą pozwalającą sprawdzić, co zawiera dym wydobywający się z komina danego domu.

Wrocław – dron wykryje spalanie liści w ogrodzie

We Wrocławiu w okresie od początku 2021 r. do połowy listopada 2021 r. przeprowadzono ponad 4200 kontroli. Wręczono 132 mandaty na łączną kwotę 40.300 złotych. Od 1 października 2021 r. dronem skontrolowano ponad 200 domów. Odbyły się też 22 kontrole ogródków działkowych, bo dron potrafi wykryć dym pochodzący z palonych liści. O podejrzeniu naruszenia przepisów mieszkańcy Wrocławia mogą zawiadomić bezpośrednio dzwoniąc do straży miejskiej lub korzystając z formularza na stronie internetowej miasta. Zgłoszeń można dokonać również anonimowo, podając jedynie adres, którego dotyczy.

Kontrola spalania dronami w okresie pandemii COVID-19

REKLAMA

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) pytany o kontrole palenisk w czasie pandemii odpowiedział: "Różne opinie i sugestie docierają do nas w tej kwestii". Zwrócił uwagę, że coraz więcej gmin prowadzi kontrole za pomocą dronów – dzięki tej metodzie strażnik miejski, gminny lub urzędnik idzie osobiście tylko do tego domu, w którym aparatura zainstalowana na dronie wskazała możliwość spalania niedozwolonych paliw lub nadmierne dymienie. "Myślę, że w czasie szczytu czwartej fali pandemii warto zintensyfikować kontrole za pomocą dronów. Dzięki temu osobista wizyta będzie konieczna tylko w tym miejscu, w którym dron wykrył nieprawidłowości. Rutynowe kontrole będą mogły być realizowane w pełni, kiedy minie czwarta fala" – powiedział Andrzej Guła. Podkreślił także, że jeśli dron wykryje nieprawidłowości, to osobista wizyta jest w pełni uzasadniona i nie ma tutaj "usprawiedliwienia, że covid".

Z informacji Andrzeja Guły wynika, że dronami wciąż dysponuje niewiele gmin, jednak – jak zauważył – coraz więcej samorządów zleca kontrole przy użyciu dronów zewnętrznym firmom, których na rynku jest już dużo. "Kontrole palenisk za pomocą dronów będą zyskiwać na popularności, nie tylko ze względu na COVID-19, lecz dlatego że znacząco usprawniają one proces kontrolny, dając możliwość szybkiego zidentyfikowania trucicieli" – zauważył przedstawiciel PAS. Jak zaznaczył, nie ulega wątpliwości, że podczas osobistej wizyty strażnik lub urzędnik powinien mieć założoną maseczkę.

Wśród nielicznych samorządów, które do kontroli palenisk wykorzystują drony, są m.in. Kraków oraz podkrakowskie Skawina i Zielonki.

Skawina kupiła drona w tym roku. "Kontrole trwają i są przeprowadzane zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. W większości przypadków wykorzystywany jest dron wyposażony w specjalny czujnik. Dron pozwala na przeprowadzenie kontroli bez konieczności bezpośredniego kontaktu z mieszkańcem. Oczywiście, jeżeli urządzenie zamontowane w dronie stwierdzi nieprawidłowości, wtedy konieczna jest bezpośrednia wizyta w domowej kotłowni w celu pobrania próbki popiołu do przebadania – w takiej sytuacji kontrolerzy mają zakryte usta i nos oraz przestrzegają zasad reżimu sanitarnego" – powiedział rzecznik prasowy gminy Skawina Marcin Kozielski. Podkreślił także, że w osobistej kontroli "nie chodzi o szukanie winnego i o ukaranie". "Kontrola ma charakter edukacyjny. To okazja do rozmowy z mieszkańcem m.in. na temat dofinansowań do wymiany pieców" – mówił rzecznik. W Skawinie mieszkaniec po raz pierwszy przyłapany na spalaniu niedozwolonego paliwa otrzymuje ostrzeżenie. Jeśli po raz drugi dopuści się palenia szkodliwymi dla środowiska materiałami, to otrzymuje mandat w wysokości 500 zł lub sprawa jest kierowana do sądu. W gminie Skawina w tym sezonie grzewczym przeprowadzono ok. 300 kontroli – w tej statystyce nie ma kontroli dronami, ponieważ one nie są ewidencjonowane.

źródła: PAP, radioolsztyn.pl, debica24.eu, radioszczecin.pl, gazetakolobrzeska.pl, naszemiasto.pl, gazetawroclawska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

REKLAMA

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

REKLAMA