REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2022 r. zmiany w ustawie o odpadach

Od 1 stycznia 2022 r. zmiany w ustawie o odpadach
Od 1 stycznia 2022 r. zmiany w ustawie o odpadach
Agencja Gazeta

REKLAMA

REKLAMA

W okresie 2025-2029 maksymalnie 30% odpadów komunalnych może trafić na składowiska.

Nowe przepisy przewidują, że od 2035 r. na składowiskach będzie można przetrzymywać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych. Na lata 2025-2029 ten współczynnik został określony na maksymalnie 30 proc., a w latach 2030-2034 - na 20 proc.

REKLAMA

Odpady 2022 r. - zmiana definicji ustawowych

Od 1 stycznia 2022 r. przepisy noweli ustawy o odpadach zmieniają m.in. definicję bioodpadów, gospodarowania odpadami i zapobiegania powstawaniu odpadów, odpadów komunalnych. Dodają również kolejne definicje dot. odpadów innych niż niebezpieczne, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, odpadów żywności, systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, odzysku materiałów i wypełniania wyrobisk. Przy czym przepisy dot. odpadów budowlanych i rozbiórkowych mają zacząć obowiązywać za rok. Będą one także wyłączone z definicji odpadów komunalnych.

Odpady 2022 r. - zachęty do przestrzegania przepisów

Nowelizacja określa też w załączniku rodzaje zachęt do przestrzegania hierarchii postępowania z odpadami, ograniczania ich powstawania. Wskazuje się w nich m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta w odniesieniu do różnych rodzajów odpadów;
  2. systemy zwrotu kaucji i inne środki zachęcające do wydajnego zbierania zużytych produktów i materiałów;
  3. zachęty podatkowe do nieodpłatnego oddawania produktów, zwłaszcza żywności;
  4. wspieranie badań i innowacji dotyczących zaawansowanych technologii recyklingu i regeneracji produktów itd.

Do 2030 r. wyższe poziomy recyklingu

Nowe przepisy wprowadzają też wymagania dotyczące kosztów gospodarowania odpadami ponoszonych przez wprowadzającego produkty do obrotu. Wyznaczają ponadto do 2030 r. nowe, wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych – w odniesieniu do wprowadzonych do obrotu opakowań. W 2030 r. ten współczynnik ma wynieść łącznie 70 proc. Przykładowo dla opakowań z tworzyw sztucznych będzie to 55 proc.; dla aluminium - 60 proc.; dla opakowań z metali żelaznych - 80 proc.; z papieru i tektury - 85 proc.

Zakaz przekazywania na składowiska odpadów selektywnie zebranych

Nowela wprowadza również zakaz przekazywania na składowiska odpadów selektywnie zebranych w celu przygotowania ich do ponownego użycia lub recyklingu - z wyjątkiem odpadów powstających w wyniku dalszego przetwarzania odpadów selektywnie zebranych, jeżeli składowanie daje w tym przypadku wynik najlepszy dla środowiska.

Zgodnie z przepisami UE państwa członkowskie Unii do 2035 r. zobowiązane są do osiągnięcia 65-proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Beeee
    2022-01-05 06:21:49
    I im bardziej segregujemy tym więcej płacimy. Za nie długi czas za wywóz odpadów w miesiącu będę płacił więcej niż za prąd. A zakład gospodarki komunalnej zatrudnia coraz to więcej ludzi .
    0
  • On
    2022-01-05 08:36:18
    Bzdury lasy znów będą wysypiskiem !!!
    0
  • STOletz
    2022-01-05 08:28:54
    najprosciej - niech każdy obywatel przeznacczy część mieszkania na składowisko odpadow .np.przedpokoj, mały pokoj.itp. WEŻMY SPAWY WE WŁASNE RĘCE
    1
  • Franciszka
    2022-01-05 14:16:02
    A biedota bo niech płaci na nierobów z ratusza.
    2
  • Adam
    2022-01-06 12:23:50
    Z tych zmian definicji wynika, że transportujący odpady ma teraz najszersze kompetencje do gospodarowania odpadami. Przetargi otworem dla firm transportujących odpady.
    1
  • Spider
    2022-01-07 16:06:32
    Zgadzam się z Beeee coraz ładniej segregujemy i coraz ładniej płacimy ,ludzie złodzieje mają posegregowane niech sobie sprzedadzą , zutylizują lub sobie wsadzą..... za te pieniądze co płacimy, szok.... Prowadzę salon fryzjerski płaciłem 40zł mieszane ponieważ tam niema nic do odzysku, nie w tym roku mało im 150zł muszę mieć wszystkie frakcję razem z bio ,czujecie bioi w zakładzie fryzjerskim co ja tam mam wrzucić pytam Was SZOK Ręce opadają...
    0
  • Robert
    2022-01-11 13:28:04
    Czy do opłaty za gospodarowanie odpadami trzeba doliczać VAT?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

REKLAMA

Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

REKLAMA