REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty parasolowe na instalacje fotowoltaiczne. [Umowy do 31 marca 2022 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Projekty parasolowe. Instalacja fotowoltaiczna
Projekty parasolowe. Instalacja fotowoltaiczna

REKLAMA

REKLAMA

W ramach projektów parasolowych do 31 marca 2022 r. można podpisać umowę z samorządami na wykonanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej, a do 31 grudnia 2023 r. złożyć wniosek o przyłączenie jej do sieci.

Te korzystne możliwości wynikają z przyjęcia przez parlament przepisów o tzw. parasolowych projektach OZE. W efekcie wciąż można dla rozliczenia zysków z "energii ze słońca" skorzystać z opłacalniejszego „systemu opustu” zamiast obecnie obowiązującego „net-billing”.

REKLAMA

Projekty parasolowe - skorzystasz z system opustu podpisując umowę do 31 marca 2022 r.

Aby skorzystać z opłacalnego "systemu opustu” zamiast obecnie obowiązującego systemu „net-billing”, w terminie do 31 marca 2022 r. trzeba podpisać umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie domowej instalacji fotowoltaicznej z jednostką samorządu terytorialnego lub innym podmiotem, który realizuje projekt parasolowy - dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekty parasolowe - zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do 31 grudnia 2023 r.

Drugi istotny termin dla prosumentów to 31 grudnia 2023 r. Jest to termin na złożenie wniosku o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej.

Projekty parasolowe - wniosek o przyłączenie do sieci instalacji fotowoltaicznej jest niekompletny

Ustawodawca przewidział możliwość wydłużenia terminu 31 grudnia 2023 r. w przypadku błędów formalnych we wnioskach.

W przypadku gdy zgłoszenie, złożone do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego w terminie do 31 grudnia 2023 r., jest niekompletne lub niepoprawne, to operator ten wzywa do uzupełnienia lub poprawienia zgłoszenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania z pouczeniem, że niewykonanie wezwania w wyznaczonym terminie spowoduje brak możliwości skorzystania przez prosumenta energii odnawialnej z poprzedniego systemu rozliczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego wskaże w wezwaniu przyczyny uznania zgłoszenia za niepoprawne lub niekompletne.

Jeżeli w odpowiedzi na wezwanie, w terminie wskazanym w tym wezwaniu złożone zostanie kompletne i poprawne zgłoszenie, to uznaje się, że zgłoszenie, zostało złożone w terminie do 31 grudnia 2023 r.

Wniosek o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej – odpowiedzialność karna

Prosument energii odnawialnej w terminie do 31 grudnia 2023 r. składa pisemne oświadczenie o następującej treści:

„Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny oświadczam, że w terminie do 31 marca 2022 r. zawarłem umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie tej mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym podmiotem, który realizuje projekt, o którym mowa w art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, dofinansowany w ramach regionalnego programu operacyjnego, o którym mowa w art. 2 pkt 17 lit. c ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, oraz na dzień złożenia oświadczenia umowa ta nie została rozwiązana.”

Oświadczenie to zawiera imię i nazwisko prosumenta energii odnawialnej, jego adres zamieszkania, miejsce i datę złożenia oświadczenia oraz jego podpis.

Oświadczenie zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Ile powstanie instalacji fotowoltaicznych w ramach projektów parasolowych?

Podczas prac w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska informował, że według wyliczeń resortu projekty parasolowe prowadzi ponad 800 gmin, a dzięki nim powstanie ok. 92 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych.

Na koniec 2021 r. w Polsce przekroczono liczbę 850 tys. prosumentów, a w samym 2021 r. przybyło ich 400 tys.

Tomasz Król, prawnik - prawo sektora publicznego, podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA