Projekty parasolowe na instalacje fotowoltaiczne. [Umowy do 31 marca 2022 r.]
REKLAMA
REKLAMA
Te korzystne możliwości wynikają z przyjęcia przez parlament przepisów o tzw. parasolowych projektach OZE. W efekcie wciąż można dla rozliczenia zysków z "energii ze słońca" skorzystać z opłacalniejszego „systemu opustu” zamiast obecnie obowiązującego „net-billing”.
REKLAMA
Projekty parasolowe - skorzystasz z system opustu podpisując umowę do 31 marca 2022 r.
Aby skorzystać z opłacalnego "systemu opustu” zamiast obecnie obowiązującego systemu „net-billing”, w terminie do 31 marca 2022 r. trzeba podpisać umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie domowej instalacji fotowoltaicznej z jednostką samorządu terytorialnego lub innym podmiotem, który realizuje projekt parasolowy - dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Projekty parasolowe - zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do 31 grudnia 2023 r.
Drugi istotny termin dla prosumentów to 31 grudnia 2023 r. Jest to termin na złożenie wniosku o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej.
Projekty parasolowe - wniosek o przyłączenie do sieci instalacji fotowoltaicznej jest niekompletny
Ustawodawca przewidział możliwość wydłużenia terminu 31 grudnia 2023 r. w przypadku błędów formalnych we wnioskach.
W przypadku gdy zgłoszenie, złożone do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego w terminie do 31 grudnia 2023 r., jest niekompletne lub niepoprawne, to operator ten wzywa do uzupełnienia lub poprawienia zgłoszenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania z pouczeniem, że niewykonanie wezwania w wyznaczonym terminie spowoduje brak możliwości skorzystania przez prosumenta energii odnawialnej z poprzedniego systemu rozliczeń.
Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego wskaże w wezwaniu przyczyny uznania zgłoszenia za niepoprawne lub niekompletne.
Jeżeli w odpowiedzi na wezwanie, w terminie wskazanym w tym wezwaniu złożone zostanie kompletne i poprawne zgłoszenie, to uznaje się, że zgłoszenie, zostało złożone w terminie do 31 grudnia 2023 r.
Wniosek o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej – odpowiedzialność karna
Prosument energii odnawialnej w terminie do 31 grudnia 2023 r. składa pisemne oświadczenie o następującej treści:
„Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny oświadczam, że w terminie do 31 marca 2022 r. zawarłem umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie tej mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym podmiotem, który realizuje projekt, o którym mowa w art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, dofinansowany w ramach regionalnego programu operacyjnego, o którym mowa w art. 2 pkt 17 lit. c ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, oraz na dzień złożenia oświadczenia umowa ta nie została rozwiązana.”
Oświadczenie to zawiera imię i nazwisko prosumenta energii odnawialnej, jego adres zamieszkania, miejsce i datę złożenia oświadczenia oraz jego podpis.
Oświadczenie zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Ile powstanie instalacji fotowoltaicznych w ramach projektów parasolowych?
Podczas prac w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska informował, że według wyliczeń resortu projekty parasolowe prowadzi ponad 800 gmin, a dzięki nim powstanie ok. 92 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych.
Na koniec 2021 r. w Polsce przekroczono liczbę 850 tys. prosumentów, a w samym 2021 r. przybyło ich 400 tys.
Tomasz Król, prawnik - prawo sektora publicznego, podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.