18 marca to Światowy Dzień Recyklingu
REKLAMA
REKLAMA
W Polsce było to około 2 mln ton tych odpadów (w tym ponad 1 mln ton odpadów opakowaniowych).
REKLAMA
Światowy Dzień Recyklingu - Dyrektywa Plastikowa
W marcu 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził Dyrektywę Plastikową (ang. The Single- Use Plastics Directive), która wyznaczyła krajom członkowskim nowe obowiązki w zakresie gospodarowania odpadów, a także wprowadza nowe wytyczne dot. recyklingu, w tym uzyskanie poziomu 55% do 2025 roku, zwiększając go o kolejne pięć punktów procentowych co pięć lat.
Recyklingu ułatwia 7 znaków informacyjnych
Materiały, z których składają się odpady, są łatwiejsze lub trudniejsze do przetworzenia na nowe produkty, ale większość z nich nadaje się do recyklingu. Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać wiele razy. W przypadku plastiku sprawa wygląda nieco inaczej i uzależniona jest od tego, z jakiego tworzywa powstał. Z tego względu na opakowaniach plastikowych stosuje się 7 różnych znaków, informujących, z jakiego materiału zostały one wykonane. Wyróżniamy:
- PET/PETE, czyli Poli(tereftalan etylenu),
- HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości,
- V/PVC, czyli poli(chlorek winylu),
- LDPE, czyli polietylen niskiej gęstości,
- PP jest skrótem od polipropylenu,
- PS, czyli polistyren,
- „Other”, czyli inne tworzywa sztuczne niż dotychczas wymienione. W tym przypadku recykling produktów oznaczonych tym znakiem może być utrudniony.
Chociaż trudno wyobrazić sobie całkowite wyeliminowanie plastiku z naszego codziennego życia, warto podejmować działania mające na celu jego ograniczenie a w przypadku wykorzystania, zapewnienie gwarancji jego przetworzenia, które może przyjąć nieoczywistą formę, np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.
Eksperci o recyklingu
Eksperci z IOŚ-PIB w raporcie „Analiza możliwości i barier zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych, pochodzących z selektywnego zbierania odpadów komunalnych a kwestie gospodarki o obiegu zamkniętym” wskazują niezbędne kierunki zmian w zagospodarowaniu odpadów z tworzyw sztucznych. Za najważniejsze uznano intensyfikację prac badawczych, tzw. ecodesign produktów, wdrożenie ROP, podniesienie jakości i ilości selektywnego zbierania, wypełnienie luki inwestycyjnej w zakresie budowy instalacji do sortowania i recyklingu tworzyw sztucznych oraz podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa polskiego.
Źródła:
REKLAMA
REKLAMA