REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo wypełnić deklarację do bazy CEEB [29 przykładów]

Jak prawidłowo wypełnić deklarację do bazy CEEB [29 przykładów]
Jak prawidłowo wypełnić deklarację do bazy CEEB [29 przykładów]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego odpowiedział na szereg pytań związanych ze składaniem deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
rozwiń >

1. Czy zaznacza się w deklaracji np. kocioł zasypowy, który jest zamontowany w garażu (w tym garażu jest prowadzona działalność – naprawa samochodów)?

W przypadku, gdy garaż jest w bryle domu, ale ma odrębne źródło ciepła niż dom wówczas w deklaracji typu A pkt. C01 zaznaczamy checkbox i dodatkowo wypełniamy i dołączamy deklarację typu B. Jeśli garaż jest budynkiem wolnostojącym z własnym numerem budynku wówczas składamy deklarację typu B. We wszystkich opisanych wyżej przypadkach należy wybrać pozycję nr 02 - kocioł na paliwa stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy.

REKLAMA

REKLAMA

2. W przypadku korzystania z ciepła z sieci miejskiej, w moim budynku nie ma węzła cieplnego, czy wtedy muszę wypełnić deklarację CEEB?

Obowiązek złożenia deklaracji istnieje również w przypadku np. miejskiej sieci ciepłowniczej.

3. W budynku urzędu gminy znajduje się punkt apteczny czy ten punkt ma złożyć deklaracje?

Deklaracje dotyczącą źródeł ciepła lub spalania paliw składa właściciel lub zarządca tego budynku lub lokalu. Jeżeli właścicielem budynku jest gmina to obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na gminie. Najemca punktu aptecznego w budynku urzędu gminy nie jest zobowiązany do złożenia deklaracji.

4. W związku z wypełnianiem deklaracji dot. źródeł ciepła lub spalania paliw dla nieruchomości na której stoją dwa budynki (6A i 7A) i obsługiwane są przez źródło ciepła i ciepłej wody zainstalowane w jednym budynku (6A). Jak w takim przypadku złożyć deklarację?

Dla każdego budynku należy złożyć odrębną deklarację z uwzględnieniem w jednej deklaracji (budynek 6A) rodzaju źródła ciepła lub spalania paliw (np. kotła, pieca, miejskiej sieci ciepłowniczej itp. wskazanych w sekcji B01), a w drugim budynku (7A) lokalnej sieci ciepłowniczej.

REKLAMA

5. Jeżeli dom jest zamieszkały, ale jeszcze nieoddany do użytku, mieszkaniec w deklaracji wpisuje tylko numer działki, bez numeru domu, to jak uzupełnić bazę CEEB w tym zakresie?

Nawet jeżeli budynek nie ma numeru, to istnieje możliwość dodania go do bazy CEEB. W tym celu należy wypełnić metrykę budynku, zaznaczyć checkbox: nie znalazłeś swojego budynku, wpisz go ręcznie i pole z nr budynku pozostawić puste.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

6. Jeśli źródło ciepła znajduje się w jednym budynku i dodatkowo ogrzewa inne budynki to wprowadzamy tylko ten budynek w którym znajduje się źródło ciepła, czy musimy wprowadzić każdy budynek?

Dla każdego budynku (z zastrzeżeniem, że posiadają inne numery porządkowe) należy złożyć odrębną deklarację z uwzględnieniem w jednej deklaracji rodzaju źródła ciepła lub spalania paliw (np. kotła, pieca, miejskiej sieci ciepłowniczej itp. wskazanych w sekcji B01), a w innych budynkach lokalnej sieci ciepłowniczej.

7. Czy na nieruchomości na której są dwa budynki mieszkalne z innymi źródłami ciepła składa się 2 deklaracje?

Jeśli budynki te dysponują odrębnymi punktami adresowymi to deklarację należy złożyć indywidualnie dla każdego budynku. Jeżeli nieruchomość ta ma wspólny punkt adresowy można złożyć jedna deklarację dla tych budynków.

8. Jak rozwiać wątpliwość dotyczące klasy kotła? Większość osób składających deklaracje nie wie, jak określić jego klasę. Np. na etykiecie widnieje wpis EKO jednakrok produkcji kotła to 2012 r. , kiedyobowiązywały inne normy. Czym różni się taki kocioł od tego wyprodukowanego w roku 2018?

W przypadku kotła posiadającego konkretną klasę należy wskazać to poprzez znaczenie odpowiedniego pola w sekcji B02. Jeżeli na tabliczce znamionowej kotła brak jest informacji na temat jego odpowiedniej klasy należy wypełnić poz. 01 „Poniżej klasy 3 lub brak informacji”. W przypadku kotłów klasy 5 spełniających normy Ekoprojektu należy wskazać poz. 04 – Klasa 5.

9. Czy Nadleśnictwo jako zarządca leśnictw na swoim terenie zobowiązane jest do składania deklaracji A czy deklaracji B?

Jeżeli pod zarząd nadleśnictwa podlegają zarówno budynki mieszkalne jaki i budynki niemieszkalne należy złożyć oba typy deklaracji.

10. Jeśli zarządca złoży deklaracje, to czy mieszkaniec bloku musi składać deklaracje jeśli posiada bojler elektryczny?

Obowiązek składania deklaracji dotyczy właściciela lub zarządcy budynku. Co do zasady zarządca składa informacje dotyczącą wspólnych źródeł ciepła lub spalania paliw, jeżeli jednak posiada wiedzę, może złożyć również deklaracje w zakresie źródeł indywidualnych w tym przedmiotowego bojlera. Jednakże, co do zasady obowiązek złożenia deklaracji w zakresie indywidualnego źródła ciepła spoczywa na właścicielu.

11. Jeden kocioł ogrzewa trzy bloki mieszkalne w Spółdzielni - jak mają wypełnić deklaracje dla poszczególnych budynków - 3 razy wykazują ten sam piec?

Dla każdego budynku należy złożyć odrębną deklarację z uwzględnieniem w jednej deklaracji (budynek 1) rodzaju źródła ciepła lub spalania paliw (np. kotła, pieca, miejskiej sieci ciepłowniczej itp. wskazanych w sekcji B01), a w odrębnych deklaracjach dla drugiego i trzeciego budynku lokalną sieć ciepłowniczą.

12. W budynku wielolokalowym są lokale mieszkalne i niemieszkalne, wszystkie ogrzewane jednym źródłem ciepła - ile lokali należy wykazać w deklaracji - tylko te mieszkalne czy wszystkie łącznie?

W przypadku, kiedy jest jedno źródło ciepła lub spalania paliw dla lokali mieszkalnych i niemieszkalnych wystarczy, że wypełnimy deklarację A wskazując wszystkie lokale mieszkalne w danym budynku.

13. Czy garaż jest lokalem niemieszkalnym w budynku jednorodzinnym?

Tak, garaż należy zakwalifikować jako lokal niemieszkalny, przy czym deklarację typu B wypełniamy tylko jeśli garaż posiada swoje odrębne źródło ciepła. W przypadku, gdy garaż ma wspólne źródło ciepła z budynkiem jednorodzinnym deklaracji B nie wypełniamy.

14. Dom po pożarze. Na razie nikt tam nie mieszka i nie ma kotła. Czy na taki budynek również należy złożyć deklaracje do CEEB?

Deklaracje składa się tylko i wyłącznie dla budynków/lokali z zainstalowanym źródłem ciepła lub spalania paliw.

15. Co w przypadku gdy deklaracja złożona jest przez osobę niebędącą w ewidencji gruntów i budynków właścicielem danej nieruchomości?

Dopuszcza się możliwość złożenia deklaracji przez pełnomocnika właściciela nieruchomości na zasadach ogólnych.

16. Jak wypełnić deklarację (o ile taka w ogóle w tym przypadku jest wymagana) dla stacji gazowej, która wykorzystuje agregat prądotwórczy.

W tym przypadku nie ma obowiązku składania deklaracji.

17. Co oznacza w deklaracji, iż dotyczy ona wszystkich lokali mieszkalnych? W budynku jednorodzinnym mieszka jedna rodzina natomiast posiada kilka pokoi. Czy w tym przypadku jest adekwatne zaznaczenie, iż deklaracja dotyczy wszystkich lokali mieszkalnych?

W przypadków domów jednorodzinnych z wyodrębnionymi izbami w punkcie A09 należy zaznaczyć poz. 01.Tekst na belce

18. Co oznacza pozycja: „Łączna moc źródła/źródeł (kW)” w deklaracji B? Skąd osoba składająca deklarację ma pozyskać taką informację?

Informację o nominalnej mocy źródła można pozyskać z tabliczki znamionowej urządzenia.

19. Jak uzupełnić deklarację dotyczącą domku letniskowego, który nie ma nadanego numeru porządkowego budynku oraz jaki rodzaj budynku wybrać?

Dla domków letniskowych należy złożyć deklarację B, w punkcie A09 zaznaczyć poz. 18 Pozostałe budynki/lokale niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione. Jeżeli budynek nie ma nadanego numeru to istnieje możliwość dodania go do bazy CEEB. W tym celu należy wypełnić metrykę budynku, zaznaczyć checkbox: nie znalazłeś swojego budynku, wpisz go ręcznie i pole z nr budynku pozostawić puste.

20. Czy powinno się wypełnić osobne deklaracje dla obu budynków (gospodarczego i mieszkalnego), jeżeli kotłownia znajduje się w budynku gospodarczym i budynek gospodarczy też jest częściowo ogrzewany z niej, a budynek mieszkalny ogrzewany jest z kotłowni i kominkiem?

Jeśli budynki te stanowią jeden punkt adresowy wystarczy jedna deklaracja np. A uwzględniająca wszystkie źródła ciepła lub spalania paliw.

21. Czy w deklaracji A dot. CEEB należy ujmować kominki, które nie są użytkowane, albo są użytkowane rekreacyjnie?

Tak, zgłoszeniu podlega każde zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw wskazane w sekcji B01 deklaracji, nawet jeżeli nie jest obecnie eksploatowane lub jest eksploatowane rekreacyjnie.

22. Jak powinna być złożona deklaracja, gdy jest budynek wielorodzinny i w każdym lokalu jest indywidualne źródło ogrzewania, a jest jeden właściciel całego budynku? Czy można na jedną deklarację złożyć dla wszystkich mieszkań?

Właściciel budynku powinien złożyć jedną deklarację z uwzględnieniem wszystkich źródeł ciepła lub spalania paliw znajdujących się we wszystkich lokalach w tym budynku.

23. W jednym budynku pod tym samym adresem mieszkają dwie rodziny, każda z rodzin ma własne źródło ciepła. Jak złożyć deklarację? Nie ma numerów mieszkań a adres budynku jest taki sam dla obydwu rodzin?

W tym przypadku każdy z właścicieli składa odrębną deklarację uwzględniającą swoje źródło ciepła lub spalania paliw.

24. Część budynku gospodarczego jest przekształcona na lokal mieszkalny. Jaką deklarację należy wypełnić? Na budynek mieszkalny czy niemieszkalny?

W takim przypadku możliwe jest wypełnienie zarówno deklaracji A jak i B. Wybór należy do właściciela/zarządcy budynku lub lokalu.

25. W jaki sposób wypełnić deklarację do CEEB w przypadku kościoła i plebani? Dwa budynki są ogrzewane jednym kotłem. Czy osobną deklarację wprowadzamy na kościół a osobny na plebanię?

Jeżeli kościół i plebania mieszczą się pod tym samym adresem wystarczy złożyć deklarację A lub B ze wskazaniem przedmiotowego źródła ciepła lub spalania paliw.

26. Czy klimatyzacja z funkcją podgrzewania jest identyfikowana jako źródło ciepła ? Czy mamy obowiązek zgłaszać ją w deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw?

Urządzenia chłodzące pomieszczenia, nawet z funkcją grzania, nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB. Zgłaszamy jedynie te urządzenia, które są enumeratywnie wymienione we wzorze deklaracji w sekcji B01.

27. Jak postępować w przypadku gdy właściciel budynku jednocześnie w nim mieszka i prowadzi działalność gospodarczą (sklepy, usługi), posiada przy tym jedno źródło ciepła. Która deklaracje taki właściciel ma wypełnić? A czy B?

W przypadku budynków, pełniących funkcję bytową (mieszkaniową), właściciel budynku powinien wypełnić co do zasady deklarację A. Fakt dodatkowego prowadzenia działalności gospodarczej, nie zmienia charakteru tego budynku – stanowi miejsce realizacji podstawowych potrzeb życiowych w postaci jego zamieszkiwania. Istotnym pozostaje przy tym fakt posiadania wspólnych źródeł ogrzewania dla całego budynku, ogrzewających część mieszkalną, jak i np. lokale usługowe. Sytuacja ta może zmienić się, gdy w budynku są indywidualne źródła ogrzewania i np. lokal usługowy będzie posiadał dodatkowe, indywidualne źródło ogrzewania służące na potrzeby wyłącznie tego lokalu. Wówczas, zgodnie z rubryką C01 z Deklaracji A, należy wypełnić dodatkowo deklarację B dla tego konkretnego lokalu, wskazując to dodatkowe źródło, które nie zostało uwzględnione w Deklaracji A.

Rubryka C 01:

Czy w budynku znajduje się lokal lub lokale niemieszkalne ogrzewane źródłem ciepła nieuwzględnionym w niniejszej deklaracji?

(01) Tak → należy dołączyć Formularz B

(02) Nie

28. Co w sytuacji gdy złożono dwie deklaracje na jeden budynek jednorodzinny, przez dwóch współwłaścicieli?

Obaj współwłaściciele mogą złożyć deklarację za swój lokal. Obie deklaracje będzie można wprowadzić z uwagi na indywidualny atrybut każdej z nich – imię i nazwisko zgłaszającego. Dane zostaną zagregowane pod danym punktem adresowym.

29. Dom należy np. do córki, która mieszka za granicą. Jako kto deklarację ma wypełnić osoba która faktycznie tam mieszka? Jako zarządca?

Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku lub lokalu. Osoba zamieszkująca lokal składa deklarację tylko wtedy, gdy jest jego właścicielem lub zarządcą lub też posiada pełnomocnictwo do występowania w imieniu powyższych osób.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Ryzyko korupcji dla księgowego jednostki sektora finansów publicznych – pułapki, mechanizmy i odpowiedzialność prawna

Czym jest korupcja i jakie jest ryzyko z tym związane dla księgowego jednostki sektora finansów publicznych? Na czym polega nepotyzm, kumoterstwo i konflikt interesów? Jakie kary grożą za korupcję i jaką księgowy może ponieść odpowiedzialność karną, cywilną i pracowniczą i za naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Jak się zachować w sytuacji korupcyjnej i jakie są okoliczności łagodzące? Jakie mechanizmy psychologiczne sprzyjają korupcji? Wyjaśnia dr Marcin Piątek, były wieloletni pracownik administracji publicznej - kontroler finansów publicznych, mienia publicznego oraz zamówień publicznych.

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Zmieszane czy plastik? Gdzie wyrzucić karton po mleku bez warstwy aluminium?

Segregacja odpadów wciąż nie jest taka oczywista dla wszystkich, a jedno pytanie najczęściej pojawia się w sieci. Gdzie wyrzucić typowy karton po mleku? A gdzie wyrzucić karton po mleku bez aluminium? Na pierwszy rzut oka opakowanie wygląda jak papier, ale ma ono zupełnie inną budowę i nie powinno trafiać do pojemnika z makulaturą. Sprawdzamy, gdzie wyrzucić karton po mleku i dlaczego to ma znaczenie.

Innowacje społeczne dla samorządów – ogrody terapeutyczne, mobilne centra i farmy wertykalne, są na to pieniądze

Pierwsze polskie samorządy właśnie podpisały umowy na łącznie 7,6 mln zł dofinansowania innowacji społecznych – od ogrodów terapeutycznych dla seniorów po mobilne centra pomocy i farmy wertykalne w szkołach. To efekt programu „Innowacje w samorządzie". Każda gmina może dostać do 300 tys. zł na wdrożenie jednego z 30 gotowych, przetestowanych rozwiązań. Jakie innowacje są dostępne i jak aplikować?

RCB ostrzega przed pożarami lasów na Mazowszu. Wydano alert dla kilku powiatów

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w piątek alert w związku ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym lasów w części województwa mazowieckiego. Instytut Badawczy Leśnictwa przypomniał, aby nie używać ognia w lesie i jego sąsiedztwie.

REKLAMA

Nawet 10 tys. zł za narodziny dziecka. Od września rusza nowy program

1 września wejdzie w życie program „Maluszkowe”, zakładający jednorazowe wypłaty, od 1 do 10 tys. zł, z tytułu urodzenia kolejnych dzieci lub wieloraczków w Sosnowcu. Wojewoda śląski Marek Wójcik opublikował już stosowną uchwałę w dzienniku urzędowym województwa.

Po 30 latach Polska wraca do planowania obiektów ochrony zbiorowej. Rozdaje 5 mld zł dla samorządów

Po 30 latach Polska wraca do planowania obiektów ochrony zbiorowej. Rozdaje 5 mld zł dla samorządów. Schron można wybudować stosunkowo szybko. Znacznie trudniej zbudować procedury, kompetencje i odpowiedzialność za jego funkcjonowanie.

Dramatyczna sytuacja w szpitalach powiatowych. Samorządy zarzucają rządowi i NFZ bierność

Sytuacja finansowa szpitali powiatowych ulega dramatycznemu pogorszeniu. Związek Powiatów Polskich zarzuca Radzie Ministrów i NFZ bierność. Samorządowcy po raz kolejny domagają się działań naprawczych.

Prawo ochrony środowiska – projekt nowelizacji. Łatwiejsze zaskarżenie programów ochrony powietrza

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy - Prawo ochrony środowiska. Nowe przepisy zwiększają prawa obywateli do czystego powietrza i pośrednio do ochrony zdrowia. Dzięki zmianom łatwiej będzie zgłosić skargę do sądu na programy ochrony powietrza oraz na bezczynność lokalnych władz.

REKLAMA

Niektóre znoszą upały gorzej niż ludzie – jak chronić zwierzęta domowe i gospodarskie przed śmiercią z przegrzania? Jest komunikat resortu

MRiRW ostrzega: upał to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt – domowych i gospodarskich. Pies zostawiony w aucie może umrzeć w 15 minut, krowa bez dostępu do wody przestaje produkować mleko, a koń na rozgrzanym asfalcie może oparzyć kopyta. Wraz z falą upałów, która już tu jest, resort przypomina podstawowe zasady opieki nad zwierzętami. Jak chronić zwierzęta przed temperaturami?

Większość urzędów nie jest gotowa na potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Podjazdy donikąd, zbyt wąskie drzwi, brak wind i procedur ewakuacji dla osób z niepełnosprawnościami. Najnowsza kontrola NIK pokazuje, że większość skontrolowanych urzędów wciąż nie spełnia podstawowych wymogów dostępności. Problemy dotyczą nie tylko budynków, ale także stron internetowych, z których żadna nie sprostała wszystkim ustawowym kryteriom.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA