REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek osłonowy. Zarządca nie złożył deklaracji do CEEB. Co mają zrobić lokatorzy?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Podwyższony dodatek osłonowy - lokator, najemca
Podwyższony dodatek osłonowy - lokator, najemca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lokatorzy i najemcy w budynku ogrzewanym węglem nie mogą otrzymać podwyższonego dodatku osłonowego. Zarządca przeciąga bowiem moment złożenia wniosku do CEEB. Co zrobić?

W takiej sytuacji najbezpieczniej złożyć wniosek o podwyższony dodatek osłonowy po 30 czerwca 2022 r. Do tej daty zarządca musi złożyć deklarację do CEEB. W przypadku osób, które już złożyły wnioski powinny one liczyć na wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez gminę albo wydanie decyzji odmownej, od której można się odwołać. Mogą też wycofać wniosek i złożyć go ponownie po 30 czerwca 2022 r.

REKLAMA

Przykładem opisywanych kłopotów jest sytuacja, jaka miała miejsce w Zduńskiej Woli. Opisał ją portal naszemiasto.pl. W podlinkowanym artykule czytamy, że TBS zarządza 200 budynkami i po prostu nie zdąży złożyć szybciej deklaracji do CEEB.

Dlaczego lokatorzy i najemcy mają problem z podwyższonym dodatek osłonowym?  

Problem lokatorów i najemców w blokach i kamienicach z ogrzewaniem węglowym wynika z tego, że nie mogą złożyć wniosku do CEEB o wpisanie ogrzewania węglowego do tej ewidencji. Zasadniczo prawo to przysługuje właścicielowi albo zarządcy nieruchomości, a nie lokatorom albo najemcom. Właściciele i zarządcy mają czas na wypełnienie obowiązku złożenia deklaracji do CEEB do 30 czerwca 2022 r.

Wniosek o dodatek osłonowy i deklarację do CEEB składa się osobno

Wniosek o dodatek osłonowy składa się niezależnie od deklaracji do CEEB. We wniosku jedynie zaznacza się informację o korzystaniu z ogrzewania węglowego (np. piec). We wzorze jest informacja, że otrzymanie podwyższonego dodatku osłonowego zależy od złożenia deklaracji do CEEB.

Obniżenie wysokości podwyższonego dodatku osłonowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzegało, że w przypadku złożenia wniosku o podwyższony dodatek osłonowy (składa lokator) w sytuacji, gdy nie została złożona deklaracja do CEEB (składa zarządca), gmina powinna wypłacić zwykły dodatek osłonowy. W znaczeniu w zwykłej, niższej wartości niż podwyższony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się jednak, że jest to niewłaściwa interpretacja przepisów. Gmina powinna raczej:

1) wezwać wnioskodawcę do wyjaśnień dlaczego zaznaczył we wniosku, że korzysta z ogrzewania węglowego, a nie złożył deklaracji do CEEB. Jednak z uwagi na liczbę wniosków o dodatek osłonowy może się zdarzyć, że urzędnicy nie dadzą rady przeprowadzić pełnego postępowania wyjaśniającego w terminie do 30 czerwca 2022 r.

2) wydać decyzję odmowną umożliwiając wnioskodawcy wejście na drogę sporu z gminą.

Jakie jest bezpieczne rozwiązanie problemu?

Jeżeli zarządca nieruchomości opóźnia złożenie deklaracji do CEEB, to najemcy powinni złożyć wnioski o podwyższony dodatek osłonowy po 30 czerwca 2022 r.

Po tej dacie (termin ustawowy wzmacniany karami) zarządca na pewno wywiąże się z obowiązków wobec CEEB.

W przypadku osób, które już złożyły wnioski powinny one liczyć na postępowanie wyjaśniające wszczęte przez gminę albo wydanie decyzji odmownej.

Można też wycofać wniosek i złożyć go ponownie po 30 czerwca 2022 r.

Podwyższony dodatek osłonowy - najemca, lokator

Podwyższony dodatek osłonowy, wynosi rocznie:
1) 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
2) 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
3) 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
4) 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dotyczy to przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest:

 • kocioł na paliwo stałe,
 • kominek,
 • koza,
 • ogrzewacz powietrza,
 • trzon kuchenny,
 • piecokuchnia,
 • kuchnia węglowa lub
 • piec kaflowy na paliwo stałe

- zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

UWAGA! Ww. urządzenie musi być zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243).

Tomasz Król, prawnik - prawo sektora publicznego, podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA