REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?
Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sauny i farelki nie trzeba zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli domek na działce nawet tylko kilka razy w roku dogrzewamy tzw. kozą – wówczas urządzenie powinno zostać zarejestrowane.
rozwiń >

Przypomnijmy, że 1 lipca wchodzi obowiązek rejestracji źródeł ogrzewania. Dotyczy on właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych, ale także firm. Informacje o nich będą gromadzone w CEEB – ogólnopolskiej bazie danych, która ma pomóc w uporaniu się z problemem smogu.

REKLAMA

Jakie źródła ciepła zgłaszamy do CEEB?

Jakiego rodzaju źródła ciepła trzeba będzie zgłosić? Katalog jest bardzo pojemny. Źródło ciepła należy definiować zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz.U. nr 16 poz. 92), gdzie w par. 2 pkt 6 wskazano, że to „połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania ciepła”. Oznacza to, że zgłoszeniu nie będą podlegać np. małe grzejniki, które są uzupełnieniem ogrzewania lokalu.

Jakie urządzenia zgłaszamy do CEEB?

Zgłosić należy natomiast m.in.: kocioł gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, podgrzewacz gazowy pojemnościowy, grzejnik gazowy, kominek gazowy, nagrzewnice gazowe, promienniki gazowe, kocioł na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący (koza, angielka) na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet), kominek na paliwo stałe, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, kocioł olejowy, piec olejowy, pompę ciepła powietrzną, pompę ciepła gruntową, pompę ciepła wodną, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kogenerację, gruntowe wymienniki ciepła.

Kto składa deklarację do CEEB?

Deklarację będzie musiał złożyć właściciel lub zarządca budynku: w formie elektronicznej (przez internet) lub na piśmie w urzędzie gminy. Będzie na to rok, jeśli budynek oddano do użytku przed 1 lipca 2021 r., ale zaledwie 14 dni w przypadku nowego budynku, czyli oddanego do użytku po 1 lipca 2021 r. System teleinformatyczny zostanie udostępniony gminom od 1 lipca. Obecnie trwają szkolenia urzędników oraz strażników gminnych i miejskich, którzy będą sprawdzać źródła ogrzewania.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) na pytania dotyczące CEEB nadesłane przez czytelników DGP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w całorocznym domu jednorodzinnym obowiązek zgłoszenia do gminy obejmuje i piec gazowy, i okazjonalnie wykorzystywany (tylko w okresie późnej jesieni i zimy, średnio kilka razy w tygodniu) kominek opalany drewnem? Należy podać jedno czy oba źródła ciepła?

Obowiązek zgłoszenia obejmuje wszystkie zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw, nawet jeżeli nie są eksploatowane albo są używane tylko sporadycznie. W przypadku posiadania kominka należy podać oba źródła.

Czy należy zgłaszać także znajdującą się w przydomowym ogrodzie minisaunę dwuosobową (opał jak wyżej)?

W tym przypadku nie ma takiego obowiązku.

Czy należy zgłosić kominek w domku na działce pracowniczej w rodzinnym ogrodzie działkowym poza miastem, opalany drewnem i używany sporadycznie (wczesną wiosną dwa–trzy razy w miesiącu, a jesienią cztery–pięć razy w miesiącu)?

Tak. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie tworzyła rejestr wszystkich źródeł spalania paliw, które w swojej mocy cieplnej nie przekraczają 1 MW. W związku z tym właściciel, który posiada w swojej altanie na terenie ROD piec grzewczy, w tym również tzw. kozę czy kominek, będzie miał obowiązek zgłoszenia źródła spalania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, i to niezależnie od formy prawnej użytkowania budynku.

Czy zgłoszeniu podlegają nieduże urządzenia elektryczne służące do dogrzewania pomieszczenia w szczególnie chłodne zimy, np. farelka lub grzejnik elektryczny (urządzenia przenośne)?

Urządzenia takie nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB.

Czy zgłaszać należy urządzenia chłodzące pomieszczenia, w tym klimatyzatory (również przenośne) z funkcją grzania?

Urządzenia chłodzące pomieszczenia, nawet z funkcją grzania, nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB.

Na część pytań GUNB odpowiada na swej stronie internetowej poświęconej CEEB. Przedstawiamy niektóre z najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami:

Mam mieszkanie w bloku. Czy muszę złożyć deklarację samodzielnie?

Wspólne źródło ciepła w bloku czy kamienicy zgłosi zarządca. Jeśli jednak dodatkowo w lokalu jest np. kominek – taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Wynajmuję mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Czy muszę złożyć deklarację?

Najemca nie ma obowiązku zgłaszania źródeł ciepła. Obowiązek ten nałożony jest na właściciela/zarządcę budynku.

Jeśli jest dwóch właścicieli budynku, deklarację składa jeden z nich?

W przypadku budynków/lokali, w których występuje współwłasność nieruchomości, dochodzi do tzw. odpowiedzialności solidarnej. W przypadku złożenia deklaracji tylko przez jednego ze współwłaścicieli należy uznać spełnienie tego obowiązku odnoszącego się przecież do budynku. Brak jest również podstaw do karania tego współwłaściciela, który nie złożył deklaracji dla tego budynku.

Katarzyna Nocuń

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA