REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?
Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sauny i farelki nie trzeba zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli domek na działce nawet tylko kilka razy w roku dogrzewamy tzw. kozą – wówczas urządzenie powinno zostać zarejestrowane.
rozwiń >

Przypomnijmy, że 1 lipca wchodzi obowiązek rejestracji źródeł ogrzewania. Dotyczy on właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych, ale także firm. Informacje o nich będą gromadzone w CEEB – ogólnopolskiej bazie danych, która ma pomóc w uporaniu się z problemem smogu.

REKLAMA

Jakie źródła ciepła zgłaszamy do CEEB?

Jakiego rodzaju źródła ciepła trzeba będzie zgłosić? Katalog jest bardzo pojemny. Źródło ciepła należy definiować zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz.U. nr 16 poz. 92), gdzie w par. 2 pkt 6 wskazano, że to „połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania ciepła”. Oznacza to, że zgłoszeniu nie będą podlegać np. małe grzejniki, które są uzupełnieniem ogrzewania lokalu.

Jakie urządzenia zgłaszamy do CEEB?

Zgłosić należy natomiast m.in.: kocioł gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, podgrzewacz gazowy pojemnościowy, grzejnik gazowy, kominek gazowy, nagrzewnice gazowe, promienniki gazowe, kocioł na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący (koza, angielka) na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet), kominek na paliwo stałe, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, kocioł olejowy, piec olejowy, pompę ciepła powietrzną, pompę ciepła gruntową, pompę ciepła wodną, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kogenerację, gruntowe wymienniki ciepła.

Kto składa deklarację do CEEB?

Deklarację będzie musiał złożyć właściciel lub zarządca budynku: w formie elektronicznej (przez internet) lub na piśmie w urzędzie gminy. Będzie na to rok, jeśli budynek oddano do użytku przed 1 lipca 2021 r., ale zaledwie 14 dni w przypadku nowego budynku, czyli oddanego do użytku po 1 lipca 2021 r. System teleinformatyczny zostanie udostępniony gminom od 1 lipca. Obecnie trwają szkolenia urzędników oraz strażników gminnych i miejskich, którzy będą sprawdzać źródła ogrzewania.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) na pytania dotyczące CEEB nadesłane przez czytelników DGP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w całorocznym domu jednorodzinnym obowiązek zgłoszenia do gminy obejmuje i piec gazowy, i okazjonalnie wykorzystywany (tylko w okresie późnej jesieni i zimy, średnio kilka razy w tygodniu) kominek opalany drewnem? Należy podać jedno czy oba źródła ciepła?

Obowiązek zgłoszenia obejmuje wszystkie zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw, nawet jeżeli nie są eksploatowane albo są używane tylko sporadycznie. W przypadku posiadania kominka należy podać oba źródła.

Czy należy zgłaszać także znajdującą się w przydomowym ogrodzie minisaunę dwuosobową (opał jak wyżej)?

W tym przypadku nie ma takiego obowiązku.

Czy należy zgłosić kominek w domku na działce pracowniczej w rodzinnym ogrodzie działkowym poza miastem, opalany drewnem i używany sporadycznie (wczesną wiosną dwa–trzy razy w miesiącu, a jesienią cztery–pięć razy w miesiącu)?

Tak. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie tworzyła rejestr wszystkich źródeł spalania paliw, które w swojej mocy cieplnej nie przekraczają 1 MW. W związku z tym właściciel, który posiada w swojej altanie na terenie ROD piec grzewczy, w tym również tzw. kozę czy kominek, będzie miał obowiązek zgłoszenia źródła spalania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, i to niezależnie od formy prawnej użytkowania budynku.

Czy zgłoszeniu podlegają nieduże urządzenia elektryczne służące do dogrzewania pomieszczenia w szczególnie chłodne zimy, np. farelka lub grzejnik elektryczny (urządzenia przenośne)?

Urządzenia takie nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB.

Czy zgłaszać należy urządzenia chłodzące pomieszczenia, w tym klimatyzatory (również przenośne) z funkcją grzania?

Urządzenia chłodzące pomieszczenia, nawet z funkcją grzania, nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB.

Na część pytań GUNB odpowiada na swej stronie internetowej poświęconej CEEB. Przedstawiamy niektóre z najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami:

Mam mieszkanie w bloku. Czy muszę złożyć deklarację samodzielnie?

Wspólne źródło ciepła w bloku czy kamienicy zgłosi zarządca. Jeśli jednak dodatkowo w lokalu jest np. kominek – taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Wynajmuję mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Czy muszę złożyć deklarację?

Najemca nie ma obowiązku zgłaszania źródeł ciepła. Obowiązek ten nałożony jest na właściciela/zarządcę budynku.

Jeśli jest dwóch właścicieli budynku, deklarację składa jeden z nich?

W przypadku budynków/lokali, w których występuje współwłasność nieruchomości, dochodzi do tzw. odpowiedzialności solidarnej. W przypadku złożenia deklaracji tylko przez jednego ze współwłaścicieli należy uznać spełnienie tego obowiązku odnoszącego się przecież do budynku. Brak jest również podstaw do karania tego współwłaściciela, który nie złożył deklaracji dla tego budynku.

Katarzyna Nocuń

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zdzich
  2022-06-29 20:37:04
  I nadal nikt nic nie wie, co zgłaszać, czego nie zgłaszać.
  0
 • Jajko
  2022-06-28 10:47:39
  a kuchnia gazowa
  0
 • Lew
  2023-01-30 19:25:19
  To to samo co ze spisem powszechnym
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

REKLAMA

Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

REKLAMA

Maluch plus. Nabór wniosków dla gmin trwa do 31 grudnia 2023 r. Do podziału jest 5,5 mld zł

Do końca 2023 r. gminy mogą składać wnioski w ramach drugiego naboru do programu „Maluch plus”. W 2023 r. ministerstwo rodziny i polityki społecznej zwiększyło budżet programu do 5,5 mld zł, co ma pozwolić na utworzenie ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Czy zespół ds. orzekania może przyjść do domu osoby niepełnosprawnej i przyznać punkty? [Świadczenie wspierające]

To częste pytanie czytelników "Mam kłopoty z poruszaniem się. Jestem przykuty do łóżka. Nie opuszczam mieszkania. W jaki sposób spotkam się z wojewódzkim zespołem ds orzekania o niepełnosprawności.?"

REKLAMA