REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?
Jakie urządzenia trzeba zgłosić do CEEB?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sauny i farelki nie trzeba zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli domek na działce nawet tylko kilka razy w roku dogrzewamy tzw. kozą – wówczas urządzenie powinno zostać zarejestrowane.
rozwiń >

Przypomnijmy, że 1 lipca wchodzi obowiązek rejestracji źródeł ogrzewania. Dotyczy on właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych, ale także firm. Informacje o nich będą gromadzone w CEEB – ogólnopolskiej bazie danych, która ma pomóc w uporaniu się z problemem smogu.

REKLAMA

Jakie źródła ciepła zgłaszamy do CEEB?

Jakiego rodzaju źródła ciepła trzeba będzie zgłosić? Katalog jest bardzo pojemny. Źródło ciepła należy definiować zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz.U. nr 16 poz. 92), gdzie w par. 2 pkt 6 wskazano, że to „połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania ciepła”. Oznacza to, że zgłoszeniu nie będą podlegać np. małe grzejniki, które są uzupełnieniem ogrzewania lokalu.

Jakie urządzenia zgłaszamy do CEEB?

Zgłosić należy natomiast m.in.: kocioł gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, podgrzewacz gazowy pojemnościowy, grzejnik gazowy, kominek gazowy, nagrzewnice gazowe, promienniki gazowe, kocioł na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący (koza, angielka) na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet), kominek na paliwo stałe, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, kocioł olejowy, piec olejowy, pompę ciepła powietrzną, pompę ciepła gruntową, pompę ciepła wodną, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kogenerację, gruntowe wymienniki ciepła.

Kto składa deklarację do CEEB?

Deklarację będzie musiał złożyć właściciel lub zarządca budynku: w formie elektronicznej (przez internet) lub na piśmie w urzędzie gminy. Będzie na to rok, jeśli budynek oddano do użytku przed 1 lipca 2021 r., ale zaledwie 14 dni w przypadku nowego budynku, czyli oddanego do użytku po 1 lipca 2021 r. System teleinformatyczny zostanie udostępniony gminom od 1 lipca. Obecnie trwają szkolenia urzędników oraz strażników gminnych i miejskich, którzy będą sprawdzać źródła ogrzewania.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) na pytania dotyczące CEEB nadesłane przez czytelników DGP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w całorocznym domu jednorodzinnym obowiązek zgłoszenia do gminy obejmuje i piec gazowy, i okazjonalnie wykorzystywany (tylko w okresie późnej jesieni i zimy, średnio kilka razy w tygodniu) kominek opalany drewnem? Należy podać jedno czy oba źródła ciepła?

Obowiązek zgłoszenia obejmuje wszystkie zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw, nawet jeżeli nie są eksploatowane albo są używane tylko sporadycznie. W przypadku posiadania kominka należy podać oba źródła.

Czy należy zgłaszać także znajdującą się w przydomowym ogrodzie minisaunę dwuosobową (opał jak wyżej)?

W tym przypadku nie ma takiego obowiązku.

Czy należy zgłosić kominek w domku na działce pracowniczej w rodzinnym ogrodzie działkowym poza miastem, opalany drewnem i używany sporadycznie (wczesną wiosną dwa–trzy razy w miesiącu, a jesienią cztery–pięć razy w miesiącu)?

Tak. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie tworzyła rejestr wszystkich źródeł spalania paliw, które w swojej mocy cieplnej nie przekraczają 1 MW. W związku z tym właściciel, który posiada w swojej altanie na terenie ROD piec grzewczy, w tym również tzw. kozę czy kominek, będzie miał obowiązek zgłoszenia źródła spalania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, i to niezależnie od formy prawnej użytkowania budynku.

Czy zgłoszeniu podlegają nieduże urządzenia elektryczne służące do dogrzewania pomieszczenia w szczególnie chłodne zimy, np. farelka lub grzejnik elektryczny (urządzenia przenośne)?

Urządzenia takie nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB.

Czy zgłaszać należy urządzenia chłodzące pomieszczenia, w tym klimatyzatory (również przenośne) z funkcją grzania?

Urządzenia chłodzące pomieszczenia, nawet z funkcją grzania, nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia do CEEB.

Na część pytań GUNB odpowiada na swej stronie internetowej poświęconej CEEB. Przedstawiamy niektóre z najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami:

Mam mieszkanie w bloku. Czy muszę złożyć deklarację samodzielnie?

Wspólne źródło ciepła w bloku czy kamienicy zgłosi zarządca. Jeśli jednak dodatkowo w lokalu jest np. kominek – taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie.

Wynajmuję mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Czy muszę złożyć deklarację?

Najemca nie ma obowiązku zgłaszania źródeł ciepła. Obowiązek ten nałożony jest na właściciela/zarządcę budynku.

Jeśli jest dwóch właścicieli budynku, deklarację składa jeden z nich?

W przypadku budynków/lokali, w których występuje współwłasność nieruchomości, dochodzi do tzw. odpowiedzialności solidarnej. W przypadku złożenia deklaracji tylko przez jednego ze współwłaścicieli należy uznać spełnienie tego obowiązku odnoszącego się przecież do budynku. Brak jest również podstaw do karania tego współwłaściciela, który nie złożył deklaracji dla tego budynku.

Katarzyna Nocuń

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

REKLAMA

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA