| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Decyzja podatkowa określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Decyzja podatkowa określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Czy istnieje konieczność wydawania decyzji podatkowych ustalających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicielom nieruchomości tak jak w przypadku podatku od nieruchomości?

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zgodnie z art. 6h i 6i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zobowiązani są do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami na rzecz gminy (analogicznie związku gmin). Dopiero brak uiszczenia opłaty w należnej wysokości lub uiszczenie jej w nieprawidłowej wysokości albo niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty albo błędy w deklaracji aktualizują po stronie gminy obowiązek wydania decyzji zgodnie z art. 6o i 6p ustawy.

Zobacz również: Opłata za gospodarowanie opłatami komunalnymi - wybór metody ustalenia

Decyzja określająca wysokość opłaty

Decyzja ta ma charakter decyzji określającej nie zaś ustalającej obowiązek ponoszenia opłaty bo ten winien wynikać ze złożonej deklaracji i wynika wprost z art. 6h i 6i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Może w praktyce wystąpić również sytuacja w której właściciel mimo złożonej deklaracji nie uiści opłaty w ogóle lub uiści ją w zaniżonej wysokości wówczas mimo zapisu ze deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego organ wykonawczy gminy lub związku gmin musi wystawić decyzję z art. 6p ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Polecamy serwis: Środowisko

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »