REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2024 - wyniki. 7 kwietnia po godz. 21.00 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos

Wybory samorządowe 2024 - wyniki. 7 kwietnia po godz. 21.00 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos
Wybory samorządowe 2024 - wyniki. 7 kwietnia po godz. 21.00 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W niedzielę 7 kwietnia 2024 r. po zakończeniu ciszy wyborczej TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie przeprowadzi Ipsos przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

Wybory samorządowe 2024 - TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki badania exit poll, które przeprowadzi Ipsos

REKLAMA

Głosowanie w wyborach samorządowych będzie trwało w godz. 7.00-21.00. Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21.00 stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki głosowania oparte na badaniu exit poll.

Ipsos przeprowadzi badanie przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi - ankieterzy poproszą osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zabranych w ten sposób danych przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania.

Będą one zawierały informacje o procentowym poparciu do sejmików województw dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, frekwencji i wynikach poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w 6 wybranych miastach Polski - będą to Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Rzeszów.

REKLAMA

Z kolei 21 kwietnia, gdy w miejscach, gdzie będzie to konieczne odbędzie się II tura wyborów wójtów / burmistrzów / prezydentów miast – badanie zostanie przeprowadzone w tych z 6 miast, w których w pierwszym głosowaniu nie zostanie wyłoniony prezydent miasta.

REKLAMA

Paweł Predko z Ipsos powiedział PAP, że w niedzielę 7 kwietnia tuż po godz. 21 przekazane zostaną trzem stacjom telewizyjnym szacunkowe wyniki wyborów w wyborach samorządowych, które - jak zaznaczył - "mają taką specyfikę, że jest tu wiele poziomów głosowania". "Mamy głosowania do rad gmin, powiatów, dzielnic, sejmików województwa, na burmistrza, prezydenta - w zależności od klasy miejscowości. Nasze badanie obejmie dwa aspekty, w tym wybory do sejmików województw i wyniki wyborów prezydenckich wybranych miast" - dodał.

Poinformował, że stacje telewizyjne uzgodniły, iż badanie dotyczące wyborów prezydentów odbędzie się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Rzeszowie. "Dla każdego z nich pokażemy rozkład procentowy, z którego będzie wynikać, czy mamy zwycięzcę wyłonionego w pierwszej turze, a jeśli nie, to którzy dwaj kandydaci z najwyższymi poparciami będą za dwa tygodnie uczestniczyli w drugiej turze" - zaznaczył Predko.

Podkreślił, że wyniki ankiet są zliczane szybko, bo do większości lokali, w których prowadzone jest badanie, ośrodek badawczy wysyła przynajmniej dwie osoby, a w komisjach, gdzie jest duża liczba osób uprawnionych do głosowania - na przykład kilka tysięcy - może być trzech ankieterów, którzy proszą o wypełnienie ankiety na przykład co dziesiątą osobę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślił, że ankieterzy są przygotowani na to, że wyborcy np. na wsi częściej decydują się na głosowanie wcześnie rano lub po którejś ze mszy św., a w miastach - po południu. "Ankieter z danego punktu przynajmniej raz na pół godziny wyjmuje ankiety, numeruje je i przekazuje do specjalnej aplikacji, którą mają przygotowaną w telefonach komórkowych. To 10 pytań z każdej ankiety, nie trwa to bardzo długo, w ciągu pięciu minut zawsze pojawiają się u nas nowe rekordy" - powiedział Predko.

Dodał, że Ipsos szacuje, że zbierze ok. 100 tys. ankiet. "Każde pięć minut to nowa dokładka danych. Za każdym razem po godz. 20.30 wyniki się stabilizują, więc te ostanie pół godziny czy 15 minut nie zmienią radykalnie wyników" - stwierdził.

Zaznaczył, że badanie Ipsos jest anonimowe - tak samo jak głosowanie w lokalu wyborczym. "Respondent może ankietę wziąć i wypełnić, po czym samodzielnie włożyć ją do urny z napisem Ipsos, może wypełnić tylko część danych. W ankiecie nie prosimy o żadne dane kontaktowe, które wskazałyby na konkretną osobę" - podkreślił Predko.

Zauważył, że część osób poproszonych nie chce w ogóle brać udziału w ankiecie, ale ankieter i tak jest w stanie zanotować płeć takiej osoby i szacowaną grupę wiekową. "Mamy pięć przedziałów, więc można przyporządkować do nich dana osobę" - zaznaczył. Predko powiedział, że zdarza się też tak - choć rzadko - że ktoś wrzuca do urny pustą ankietę.

Przypomniał, że na podstawie ankiet Ipsos szacuje też frekwencję wyborczą.

Firma badawcza Ipsos jest trzecią co do wielkości firmą badawczą na świecie, obecną w 84 krajach. Zatrudnia ponad 16 tys. pracowników i pracuje dla 5 tys. klientów na całym świecie.

W latach 2014-2023 Ipsos przeprowadzał badania ExitPoll podczas wszystkich odbywających się w tym czasie wyborów w Polsce (do Parlamentu Europejskiego 2014/2019, samorządowe 2014/2018, prezydenckie 2015/2020 oraz parlamentarne 2015/2019/2023). (PAP)

wni/ mok/ wus/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA