Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze przetargu, lub rokowań
REKLAMA
REKLAMA
Natomiast cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bez przetargowej lub w drodze rokowań, może zostać rozłożona na raty, na czas nie dłuższy niż 10 lat. Wierzytelność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu, w szczególności przez ustanowienie hipoteki. Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie.
REKLAMA
Orzecznictwo Sądu Najwyższego przyjmuje, że na skutek przetargu, rokowań nawiązuje się stosunek cywilnoprawny między równorzędnymi stronami. Jeżeli więc nie doszło do sporządzenia aktu notarialnego w wyznaczonym terminie dlatego, że sprzedający nie miał potwierdzenia wpływu na jego konto pieniędzy, mimo że kupujący dysponował dowodem nadania ich, należało wyznaczyć dodatkowy termin do wykonania zobowiązania, to znaczy przejść na rozwiązanie zawarte w kodeksie cywilnym.
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 11 lutego 2009 r. V CSK 326/2008
Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości, a następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie. Rozłożona na raty niespłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
Zobacz: Grzywna za nieuwzględnienie nabycia nieruchomości
REKLAMA
Wojewoda w stosunku do nieruchomości stanowiących przedmiot własności Skarbu Państwa, a rada lub sejmik w stosunku do nieruchomości stanowiących odpowiednio przedmiot własności gminy, powiatu lub województwa, mogą wyrazić zgodę na zastosowanie stopy procentowej.
Nabywca nieruchomości ustalony w wyniku przetargu, w terminie 21 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu, powinien zostać powiadomiony przez organizatora przetargu o miejscu i terminie zawarcia umowy sprzedaży lub oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Wyznaczony przez organizatora termin zawarcia umowy nie może być jednak krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia Warunkiem zawarcia umowy jest zatem przedstawienie przez przyszłego nabywcę dowodu zapłaty ceny nieruchomości ustalonej w wyniku przetargu.
Jedynie cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bez przetargowej może zostać rozłożona na raty. Wierzytelność wynikająca z nie spłaconej części ceny podlega zabezpieczeniu hipotecznemu.
Podstawa prawna:
Ustawa kodeks cywilny ( Dz.U z 1964 Nr 16 poz 93 ze zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA