Wspólnota mieszkaniowa nie zwróci nadpłaty
REKLAMA
REKLAMA
Wyrok ten jest ważny ze względu na powszechność problemu. Sytuacja taka występuje w większości wspólnot mieszkaniowych. Rozstrzygnięcie iż zarządcy nie muszą zwracać właścicielom nadwyżek, które często bywają w bardzo niskich kwotach, jest bardzo pomocne dla funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych.
REKLAMA
Zobacz: Trwały zarząd władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną.
Obowiązek uiszczania zaliczek
Członkowie wspólnoty muszą uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jest to jeden z podstawowych obowiązków członka wspólnoty. W celu pokrycia tych kosztów, członek musi uiszczać zaliczki w formie miesięcznych opłat. Zarządy bądź zarządcy rozliczają się z takich pieniędzy dopiero po zakończeniu roku.
Zobacz: Cena lokalu jako przedmiot odrębnej własności
Wyrok Sądu Najwyższego
REKLAMA
Sąd Najwyższy oceniał uchwałę, w której właściciele przegłosowali przekazanie na fundusz remontowy nadwyżki z zaliczek uiszczonych na koszty nieruchomości wspólnej powstałej po rozliczeniu kosztów zarządu. Była to kwota rzędu ok. 1500 zł. Jedna z członkiń wspólnoty, wystąpiła do sądu przeciwko wspólnocie. Osoba ta żądała uchylenia uchwał, powołując się na art. 25 ustawy o własności lokali zgodnie z którym właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali, albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, lub w inny sposób narusza jego interesy.
Powództwo takie można wytoczyć w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli, albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Zobacz: Dodatek mieszkaniowy
Rozstrzygnięcia sądów różnych instancji
W omawianym przypadku Sąd I instancji przyznał osobie skarżącej rację i uchylił zaskarżoną uchwałę. Sąd II instancji również podzielił to stanowisko. W wyniku zaskarżenia do Sądu Najwyższego, Sąd uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W ocenie Sądu Najwyższego, jeżeli po rozliczeniu suma zaliczek przekracza koszty zarządu, wspólnota może zdecydować, czy nadwyżkę zwrócić czy przeznaczyć na fundusz remontowy.
REKLAMA
REKLAMA