REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnota mieszkaniowa nie zwróci nadpłaty

Roma Opoka
Aplikant adwokacki

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, wspólnoty nie muszą zwracać właścicielom nadwyżek. Właściciele lokali mogą w uchwale zdecydować o przeznaczeniu nadwyżki zaliczek na fundusz remontowy.

Wyrok ten jest ważny ze względu na powszechność problemu. Sytuacja taka występuje w większości wspólnot mieszkaniowych. Rozstrzygnięcie iż zarządcy nie muszą zwracać właścicielom nadwyżek, które często bywają w bardzo niskich kwotach, jest bardzo pomocne dla funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych.

REKLAMA

Zobacz: Trwały zarząd władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną.

Obowiązek uiszczania zaliczek

Członkowie wspólnoty muszą uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jest to jeden z podstawowych obowiązków członka wspólnoty. W celu pokrycia tych kosztów, członek musi uiszczać zaliczki w formie miesięcznych opłat. Zarządy bądź zarządcy rozliczają się z takich pieniędzy dopiero po zakończeniu roku.

Zobacz: Cena lokalu jako przedmiot odrębnej własności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok Sądu Najwyższego

REKLAMA

Sąd Najwyższy oceniał uchwałę, w której właściciele przegłosowali przekazanie na fundusz remontowy nadwyżki z zaliczek uiszczonych na koszty nieruchomości wspólnej powstałej po rozliczeniu kosztów zarządu. Była to kwota rzędu ok. 1500 zł. Jedna z członkiń wspólnoty, wystąpiła do sądu przeciwko wspólnocie. Osoba ta żądała uchylenia uchwał, powołując się na art. 25 ustawy o własności lokali zgodnie z którym właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali, albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, lub w inny sposób narusza jego interesy.

Powództwo takie można wytoczyć w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli, albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Zobacz: Dodatek mieszkaniowy

Rozstrzygnięcia sądów różnych instancji

W omawianym przypadku Sąd I instancji przyznał osobie skarżącej rację i uchylił zaskarżoną uchwałę. Sąd II instancji również podzielił to stanowisko. W wyniku zaskarżenia do Sądu Najwyższego, Sąd uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W ocenie Sądu Najwyższego, jeżeli po rozliczeniu suma zaliczek przekracza koszty zarządu, wspólnota może zdecydować, czy nadwyżkę zwrócić czy przeznaczyć na fundusz remontowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA