| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Wspólnota mieszkaniowa nie zwróci nadpłaty

Wspólnota mieszkaniowa nie zwróci nadpłaty

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, wspólnoty nie muszą zwracać właścicielom nadwyżek. Właściciele lokali mogą w uchwale zdecydować o przeznaczeniu nadwyżki zaliczek na fundusz remontowy.

Wyrok ten jest ważny ze względu na powszechność problemu. Sytuacja taka występuje w większości wspólnot mieszkaniowych. Rozstrzygnięcie iż zarządcy nie muszą zwracać właścicielom nadwyżek, które często bywają w bardzo niskich kwotach, jest bardzo pomocne dla funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych.

Zobacz: Trwały zarząd władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną.

Obowiązek uiszczania zaliczek

Członkowie wspólnoty muszą uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jest to jeden z podstawowych obowiązków członka wspólnoty. W celu pokrycia tych kosztów, członek musi uiszczać zaliczki w formie miesięcznych opłat. Zarządy bądź zarządcy rozliczają się z takich pieniędzy dopiero po zakończeniu roku.

Zobacz: Cena lokalu jako przedmiot odrębnej własności

Wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy oceniał uchwałę, w której właściciele przegłosowali przekazanie na fundusz remontowy nadwyżki z zaliczek uiszczonych na koszty nieruchomości wspólnej powstałej po rozliczeniu kosztów zarządu. Była to kwota rzędu ok. 1500 zł. Jedna z członkiń wspólnoty, wystąpiła do sądu przeciwko wspólnocie. Osoba ta żądała uchylenia uchwał, powołując się na art. 25 ustawy o własności lokali zgodnie z którym właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali, albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, lub w inny sposób narusza jego interesy.

Powództwo takie można wytoczyć w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli, albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Zobacz: Dodatek mieszkaniowy

Rozstrzygnięcia sądów różnych instancji

W omawianym przypadku Sąd I instancji przyznał osobie skarżącej rację i uchylił zaskarżoną uchwałę. Sąd II instancji również podzielił to stanowisko. W wyniku zaskarżenia do Sądu Najwyższego, Sąd uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W ocenie Sądu Najwyższego, jeżeli po rozliczeniu suma zaliczek przekracza koszty zarządu, wspólnota może zdecydować, czy nadwyżkę zwrócić czy przeznaczyć na fundusz remontowy.

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »