| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Wspólnota mieszkaniowa nie zwróci nadpłaty

Wspólnota mieszkaniowa nie zwróci nadpłaty

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, wspólnoty nie muszą zwracać właścicielom nadwyżek. Właściciele lokali mogą w uchwale zdecydować o przeznaczeniu nadwyżki zaliczek na fundusz remontowy.

Wyrok ten jest ważny ze względu na powszechność problemu. Sytuacja taka występuje w większości wspólnot mieszkaniowych. Rozstrzygnięcie iż zarządcy nie muszą zwracać właścicielom nadwyżek, które często bywają w bardzo niskich kwotach, jest bardzo pomocne dla funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych.

Zobacz: Trwały zarząd władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną.

Obowiązek uiszczania zaliczek

Członkowie wspólnoty muszą uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jest to jeden z podstawowych obowiązków członka wspólnoty. W celu pokrycia tych kosztów, członek musi uiszczać zaliczki w formie miesięcznych opłat. Zarządy bądź zarządcy rozliczają się z takich pieniędzy dopiero po zakończeniu roku.

Zobacz: Cena lokalu jako przedmiot odrębnej własności

Wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy oceniał uchwałę, w której właściciele przegłosowali przekazanie na fundusz remontowy nadwyżki z zaliczek uiszczonych na koszty nieruchomości wspólnej powstałej po rozliczeniu kosztów zarządu. Była to kwota rzędu ok. 1500 zł. Jedna z członkiń wspólnoty, wystąpiła do sądu przeciwko wspólnocie. Osoba ta żądała uchylenia uchwał, powołując się na art. 25 ustawy o własności lokali zgodnie z którym właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali, albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, lub w inny sposób narusza jego interesy.

Powództwo takie można wytoczyć w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli, albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Zobacz: Dodatek mieszkaniowy

Rozstrzygnięcia sądów różnych instancji

W omawianym przypadku Sąd I instancji przyznał osobie skarżącej rację i uchylił zaskarżoną uchwałę. Sąd II instancji również podzielił to stanowisko. W wyniku zaskarżenia do Sądu Najwyższego, Sąd uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W ocenie Sądu Najwyższego, jeżeli po rozliczeniu suma zaliczek przekracza koszty zarządu, wspólnota może zdecydować, czy nadwyżkę zwrócić czy przeznaczyć na fundusz remontowy.

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »