REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe? /fot. Shutterstock
Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe? /fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Epidemia koronawirusa skomplikowała sytuację dotyczącą zebrań we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach. Wyjaśniamy, czy takie zebrania odbędą się w 2020 roku.

Zagrożenie związane z koronawirusem zmusiło wiele instytucji do znaczącej zmiany zasad ich działalności. Przykładem mogą być wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Obecnie prowadzą one działania mające na celu m.in. dezynfekowanie najczęściej dotykanych powierzchni w częściach wspólnych bloków i kamienic. Warto zdawać sobie sprawę, że dodatkowe koszty związane z dezynfekcją to nie jedyny problem spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Mimo że zbliża się już koniec maja, to zarówno spółdzielcy, jak i członkowie wspólnot mieszkaniowych nie mieli jeszcze okazji do spotkania się na rocznym zebraniu. Taka sytuacja wzbudza liczne wątpliwości, które rozwiewają eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

Polecamy: Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0

Zebrania wspólnot powinny odbyć się do końca marca …

REKLAMA

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, dlaczego brak corocznych spotkań członków spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych (mimo kończącego się maja) jest wyjątkową sytuacją. W tym kontekście warto oczywiście powołać się na obowiązujące przepisy. Jeżeli chodzi o sytuację członków wspólnot mieszkaniowych, to kluczowe znaczenie ma ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388). Artykuł 30 tego aktu prawnego wskazuje, że zebranie wszystkich właścicieli mieszkań powinno odbyć się co najmniej raz w roku i nie później niż pod koniec pierwszego kwartału. Jeżeli zarząd lub zarządca, któremu przekazano administrację budynkiem nie zwoła zebrania wspólnoty mieszkaniowej w pierwszym kwartale roku, to prawo do zwołania obrad posiada każdy z właścicieli nieruchomości lokalowej.

Walne zgromadzenie członków spółdzielni mieszkaniowej również powinno zostać zorganizowane przynajmniej raz na rok. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27) w artykule 8 (3) ustęp 2 mówi, że wspomniane zgromadzenie musi odbyć się przed upływem 6 miesięcy od końca roku obrachunkowego. W praktyce zdarzało się zwoływanie zebrań spółdzielców znacznie wcześniej niż w czerwcu.

Specustawa koronawirusowa przesunęła terminy zebrań

Rozwój sytuacji epidemicznej sprawił, że bardzo wiele wspólnot mieszkaniowych nie zdążyło zwołać i przeprowadzić zebrania właścicieli mieszkań. W przypadku spółdzielni, odbycie się tegorocznego zgromadzenia jest jeszcze większą rzadkością. Przyczyniły się do tego nie tylko względy natury zdrowotnej. Spore znaczenie miała również decyzja rządu, który postanowił przełożyć spotkania właścicieli mieszkań oraz członków spółdzielni mieszkaniowych. Odpowiednie regulacje zostały wprowadzone na mocy artykułu 90 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568). Wspomniany artykuł mówi, że w sytuacji, gdy ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia członków spółdzielni mieszkaniowej lub zebrania właścicieli mieszkań przypada na stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii, to graniczna data zebrania oraz zgromadzenia ulega przesunięciu o 6 tygodni od daty odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii. Analizowany przepis na pewno będzie dotyczył zebrań członków wspólnot mieszkaniowych i najprawdopodobniej obejmie także walne zgromadzenia spółdzielców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdalne formy komunikacji pomogą w zarządzaniu blokami

Tytułem uzupełnienia warto dodać, że tak zwana specustawa koronawirusowa z 31 marca 2020 r. wprowadziła również inne zmiany prawne związane z tematem walnego zgromadzenia spółdzielców i corocznego zebrania właścicieli lokali. Wspomniany akt prawny dopuścił możliwość podejmowania uchwał organów spółdzielni i zarządu wspólnoty mieszkaniowej poprzez głosowanie na piśmie albo nowoczesne formy komunikacji zdalnej (np. e-mail, wideokonferencję lub telekonferencję). Nowy tryb głosowania w przypadku spółdzielni może dotyczyć zarządu i rady nadzorczej oraz zgromadzenia członków wykonującego kompetencje rady nadzorczej. Warto nadmienić, że możliwość zdalnego lub mieszanego podejmowania uchwał przez organy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni zostanie utrzymana również po wygaśnięciu epidemii.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

REKLAMA

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

REKLAMA