REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe? /fot. Shutterstock
Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe? /fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Epidemia koronawirusa skomplikowała sytuację dotyczącą zebrań we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach. Wyjaśniamy, czy takie zebrania odbędą się w 2020 roku.

Zagrożenie związane z koronawirusem zmusiło wiele instytucji do znaczącej zmiany zasad ich działalności. Przykładem mogą być wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Obecnie prowadzą one działania mające na celu m.in. dezynfekowanie najczęściej dotykanych powierzchni w częściach wspólnych bloków i kamienic. Warto zdawać sobie sprawę, że dodatkowe koszty związane z dezynfekcją to nie jedyny problem spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Mimo że zbliża się już koniec maja, to zarówno spółdzielcy, jak i członkowie wspólnot mieszkaniowych nie mieli jeszcze okazji do spotkania się na rocznym zebraniu. Taka sytuacja wzbudza liczne wątpliwości, które rozwiewają eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

Polecamy: Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0

Zebrania wspólnot powinny odbyć się do końca marca …

REKLAMA

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, dlaczego brak corocznych spotkań członków spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych (mimo kończącego się maja) jest wyjątkową sytuacją. W tym kontekście warto oczywiście powołać się na obowiązujące przepisy. Jeżeli chodzi o sytuację członków wspólnot mieszkaniowych, to kluczowe znaczenie ma ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388). Artykuł 30 tego aktu prawnego wskazuje, że zebranie wszystkich właścicieli mieszkań powinno odbyć się co najmniej raz w roku i nie później niż pod koniec pierwszego kwartału. Jeżeli zarząd lub zarządca, któremu przekazano administrację budynkiem nie zwoła zebrania wspólnoty mieszkaniowej w pierwszym kwartale roku, to prawo do zwołania obrad posiada każdy z właścicieli nieruchomości lokalowej.

Walne zgromadzenie członków spółdzielni mieszkaniowej również powinno zostać zorganizowane przynajmniej raz na rok. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27) w artykule 8 (3) ustęp 2 mówi, że wspomniane zgromadzenie musi odbyć się przed upływem 6 miesięcy od końca roku obrachunkowego. W praktyce zdarzało się zwoływanie zebrań spółdzielców znacznie wcześniej niż w czerwcu.

Specustawa koronawirusowa przesunęła terminy zebrań

Rozwój sytuacji epidemicznej sprawił, że bardzo wiele wspólnot mieszkaniowych nie zdążyło zwołać i przeprowadzić zebrania właścicieli mieszkań. W przypadku spółdzielni, odbycie się tegorocznego zgromadzenia jest jeszcze większą rzadkością. Przyczyniły się do tego nie tylko względy natury zdrowotnej. Spore znaczenie miała również decyzja rządu, który postanowił przełożyć spotkania właścicieli mieszkań oraz członków spółdzielni mieszkaniowych. Odpowiednie regulacje zostały wprowadzone na mocy artykułu 90 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568). Wspomniany artykuł mówi, że w sytuacji, gdy ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia członków spółdzielni mieszkaniowej lub zebrania właścicieli mieszkań przypada na stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii, to graniczna data zebrania oraz zgromadzenia ulega przesunięciu o 6 tygodni od daty odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii. Analizowany przepis na pewno będzie dotyczył zebrań członków wspólnot mieszkaniowych i najprawdopodobniej obejmie także walne zgromadzenia spółdzielców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdalne formy komunikacji pomogą w zarządzaniu blokami

Tytułem uzupełnienia warto dodać, że tak zwana specustawa koronawirusowa z 31 marca 2020 r. wprowadziła również inne zmiany prawne związane z tematem walnego zgromadzenia spółdzielców i corocznego zebrania właścicieli lokali. Wspomniany akt prawny dopuścił możliwość podejmowania uchwał organów spółdzielni i zarządu wspólnoty mieszkaniowej poprzez głosowanie na piśmie albo nowoczesne formy komunikacji zdalnej (np. e-mail, wideokonferencję lub telekonferencję). Nowy tryb głosowania w przypadku spółdzielni może dotyczyć zarządu i rady nadzorczej oraz zgromadzenia członków wykonującego kompetencje rady nadzorczej. Warto nadmienić, że możliwość zdalnego lub mieszanego podejmowania uchwał przez organy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni zostanie utrzymana również po wygaśnięciu epidemii.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA