REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe? /fot. Shutterstock
Czy zebrania we wspólnotach i spółdzielniach będą niemożliwe? /fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Epidemia koronawirusa skomplikowała sytuację dotyczącą zebrań we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach. Wyjaśniamy, czy takie zebrania odbędą się w 2020 roku.

Zagrożenie związane z koronawirusem zmusiło wiele instytucji do znaczącej zmiany zasad ich działalności. Przykładem mogą być wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Obecnie prowadzą one działania mające na celu m.in. dezynfekowanie najczęściej dotykanych powierzchni w częściach wspólnych bloków i kamienic. Warto zdawać sobie sprawę, że dodatkowe koszty związane z dezynfekcją to nie jedyny problem spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Mimo że zbliża się już koniec maja, to zarówno spółdzielcy, jak i członkowie wspólnot mieszkaniowych nie mieli jeszcze okazji do spotkania się na rocznym zebraniu. Taka sytuacja wzbudza liczne wątpliwości, które rozwiewają eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

Polecamy: Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0

Zebrania wspólnot powinny odbyć się do końca marca …

REKLAMA

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, dlaczego brak corocznych spotkań członków spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych (mimo kończącego się maja) jest wyjątkową sytuacją. W tym kontekście warto oczywiście powołać się na obowiązujące przepisy. Jeżeli chodzi o sytuację członków wspólnot mieszkaniowych, to kluczowe znaczenie ma ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388). Artykuł 30 tego aktu prawnego wskazuje, że zebranie wszystkich właścicieli mieszkań powinno odbyć się co najmniej raz w roku i nie później niż pod koniec pierwszego kwartału. Jeżeli zarząd lub zarządca, któremu przekazano administrację budynkiem nie zwoła zebrania wspólnoty mieszkaniowej w pierwszym kwartale roku, to prawo do zwołania obrad posiada każdy z właścicieli nieruchomości lokalowej.

Walne zgromadzenie członków spółdzielni mieszkaniowej również powinno zostać zorganizowane przynajmniej raz na rok. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4 poz. 27) w artykule 8 (3) ustęp 2 mówi, że wspomniane zgromadzenie musi odbyć się przed upływem 6 miesięcy od końca roku obrachunkowego. W praktyce zdarzało się zwoływanie zebrań spółdzielców znacznie wcześniej niż w czerwcu.

Specustawa koronawirusowa przesunęła terminy zebrań

Rozwój sytuacji epidemicznej sprawił, że bardzo wiele wspólnot mieszkaniowych nie zdążyło zwołać i przeprowadzić zebrania właścicieli mieszkań. W przypadku spółdzielni, odbycie się tegorocznego zgromadzenia jest jeszcze większą rzadkością. Przyczyniły się do tego nie tylko względy natury zdrowotnej. Spore znaczenie miała również decyzja rządu, który postanowił przełożyć spotkania właścicieli mieszkań oraz członków spółdzielni mieszkaniowych. Odpowiednie regulacje zostały wprowadzone na mocy artykułu 90 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568). Wspomniany artykuł mówi, że w sytuacji, gdy ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia członków spółdzielni mieszkaniowej lub zebrania właścicieli mieszkań przypada na stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii, to graniczna data zebrania oraz zgromadzenia ulega przesunięciu o 6 tygodni od daty odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii. Analizowany przepis na pewno będzie dotyczył zebrań członków wspólnot mieszkaniowych i najprawdopodobniej obejmie także walne zgromadzenia spółdzielców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdalne formy komunikacji pomogą w zarządzaniu blokami

Tytułem uzupełnienia warto dodać, że tak zwana specustawa koronawirusowa z 31 marca 2020 r. wprowadziła również inne zmiany prawne związane z tematem walnego zgromadzenia spółdzielców i corocznego zebrania właścicieli lokali. Wspomniany akt prawny dopuścił możliwość podejmowania uchwał organów spółdzielni i zarządu wspólnoty mieszkaniowej poprzez głosowanie na piśmie albo nowoczesne formy komunikacji zdalnej (np. e-mail, wideokonferencję lub telekonferencję). Nowy tryb głosowania w przypadku spółdzielni może dotyczyć zarządu i rady nadzorczej oraz zgromadzenia członków wykonującego kompetencje rady nadzorczej. Warto nadmienić, że możliwość zdalnego lub mieszanego podejmowania uchwał przez organy wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni zostanie utrzymana również po wygaśnięciu epidemii.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA