Kategorie

Pozwolenie na budowę ogrodzenia

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Pozwolenie na budowę ogrodzenia /Fot. Legi Polska
Legi Polska
Budowa ogrodzenia może być dość kosztowną inwestycją. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak taka budowa powinna przebiegać zgodnie z prawem.

Sędziowie pracujący w sądach cywilnych mogą wymienić całą listę powodów, które często prowokują sąsiadów do przeniesienia sporu na wokandę. Kwestie dotyczące różnego rodzaju ogrodzeń, z całą pewnością znajdują się na tej liście. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, jakie usytuowanie ogrodzenia nie będzie skutkowało problemami z sąsiadem. Warto również dowiedzieć się, czy sąsiad jest zobowiązany do partycypowania w kosztach budowy ogrodzenia. W pierwszej kolejności nasi eksperci tłumaczą jednak, kiedy budowa ogrodzenia będzie związana z pewnymi formalnościami. To ważna kwestia, ponieważ od września 2020 r. zmieniają się niektóre przepisy prawa budowlanego.

Polecamy: Gospodarowanie wodami. Korzystanie, zgody oraz usługi wodne

Zgłoszenie będzie potrzebne tylko przy wysokim „płocie”

Informacji o zasadach budowy ogrodzeń trzeba szukać w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Wspomniany akt prawny niedawno został znowelizowany. Kilka jego istotnych zmian wchodzi w życie z dniem 19 września 2020 r. Od tego dnia, zaczną obowiązywać zmiany dotyczące artykułu 29 i artykułu 30 prawa budowlanego. Wspomniane przepisy mówią między innymi o zasadach budowy ogrodzeń. Po przeanalizowaniu planowanych zmian w ustawie okazuje się jednak, że będą one miały wyłącznie znaczenie redakcyjne. Po 19 września 2020 r. budowa ogrodzeń na podstawie zgłoszenia nadal będzie wymagana tylko w przypadku, gdy takie rozgraniczające urządzenia budowlane mają mieć wysokość ponad 2,20 metra. Niższe ogrodzenia można będzie budować bez pozwolenia i zgłoszenia budowlanego.

Identyczne zasady dotyczące legalnej budowy ogrodzeń obowiązują również obecnie (tzn. pod koniec lipca 2020 r.). W tym kontekście warto pamiętać, że inwestor po zgłoszeniu planowanej budowy nie zawsze musi czekać 21 dni na milczącą zgodę urzędu. Starosta może przed upływem ustawowego terminu wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Może tak się stać jeśli budowa ogrodzenia nie będzie sprzeczna z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami szczegółowymi (np. ustawą o drogach publicznych).

Sąsiada nie można zmusić do płacenia za ogrodzenie …

Budowa ogrodzenia zwykle generuje spore koszty. Dotyczy to również sytuacji, gdy inwestor zrezygnował z najbardziej wymyślnych rozwiązań. Właśnie dlatego wiele osób planujących budowę ogrodzenia zastanawia się, czy można zmusić sąsiada do sfinansowania np. połowy kosztów inwestycji. Takie pytania prowokuje artykuł 154 kodeksu cywilnego. Mówi on, że mury, płoty i podobne urządzenia znajdujące się na granicy działek domyślnie służą do wspólnego użytku sąsiadów. Co więcej, art. 154 KC informuje również, że osoby korzystające z ogrodzenia znajdującego się na granicy działki, powinny wspólnie ponosić koszty jego utrzymania. Takie brzmienie przepisów kodeksu cywilnego nie oznacza jednak, że sąsiada można zmusić do pokrycia części kosztów związanych z nowym ogrodzeniem albo do późniejszego zwrotu części wydatków. Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 24 stycznia 2002 r. (sygn. akt III CZP 75/01) stwierdził, że: „przewidziany w art. 154 § 2 k.c. obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia”.

Czasem interwencja geodety będzie bardzo potrzebna

W praktyce okazuje się, że niewielu sąsiadów jest skłonnych do partycypowania w kosztach budowy ogrodzenia. Niekiedy problemy dotyczące lokalizacji takiego urządzenia budowlanego okazują się bardziej dotkliwe niż sama odmowa sąsiada związana ze współfinansowaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie przebiegu granicy działki, warto najpierw skorzystać z pomocy geodety. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której budowa ogrodzenia jest planowana bezpośrednio na granicy. Właściciele działek planujący budowę nowego ogrodzenia powinni pamiętać, że jego ewentualne przesunięcie będzie bardzo kosztowne, a zasiedzenie fragmentu działki sąsiada zajmuje 20 lat (w dobrej wierze) lub 30 lat (w złej wierze).

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne?

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne? Rząd łagodzi obostrzenia covidowe, ale utrzymuje całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych. RPO przesłał swoje stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego.

  Rola najwyższego kierownictwa we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów 

  Najwyższe kierownictwo - rola we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, zwaną potocznie dyrektywą o sygnalistach, pozostało 6 i pół miesiąca, aby sektor publiczny oraz duże przedsiębiorstwa wdrożyły systemy dla sygnalistów. Odpowiedzialność za to ponosi najwyższe kierownictwo.

  Program "Sportowe Wakacje+" w 2021 roku

  "Sportowe Wakacje+". Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej przeznaczyły 30 milionów złotych na drugą edycję programu "Sportowe Wakacje+" - poinformował szef resortu, wicepremier Piotr Gliński.

  Polski Ład - utrata dochodów samorządów

  Polski Ład - w dużej mierze zapłacą za niego samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że ich dochody mają spaść o ok. 10–11 mld zł, ale rząd obiecuje, że ten ubytek pokryje specjalna subwencja inwestycyjna. Według ekspertów może ona jednak się okazać niewystarczająca.

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.