Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start
shutterstock
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start - ile wynosi w poszczególnych miastach? Kto i gdzie może po nią sięgnąć?

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

Tylko 731 gospodarstw domowych w 14 gminach korzysta z dopłaty do czynszu po półtrora roku obowiązywania programu Mieszkanie na Start. Przeciętna dopłata wynosi ok. 271 zł – ustalił portal GetHome.pl.

W założeniu program Mieszkanie na Start ma zapewniać wsparcie najemcom mieszkań budowanych przez inwestorów, także prywatnych, we współpracy z gminami. Ale choć próg dochodowy uprawniający do dopłaty czynszowej jest wysoki, to efekty programu są na razie skromne.

Limit dochodów

Gdzie najemcy dostają dopłatę do czynszu?

Z danych, które udostępnił nam Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że dopłaty wypłacane są obecnie w 14 gminach dla 731 gospodarstw domowych składających się łącznie z 1921 osób.

Dopłaty do czynszu

Najwięcej rodzin dostaje dopłatę w Białej Podlaskiej. Jest ona pierwszą gminą, z którą BGK zawarł umowę w tej sprawie. Biała Podlaska jest też jedna z pierwszych gmin, w których spółka PFR Nieruchomości oddała do użytkowania mieszkania w programie Mieszkanie Plus. Dopłatę do czynszu dostaje tam 161 ze 186 rodzin, które dostały klucze do mieszkań. Z dopłat korzysta także m.in. 61 ze 192 rodzin najmujących Mieszkania Plus w Wałbrzychu oraz 121 ze 172 w Gdyni.

BGK wyjaśnia, że dopłaty trafiają także do najemców mieszkań budowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego. W czerwcu łączna kwota wypłaconych dopłat sięgała 198 tys. zł, czyli średnio niespełna 271 zł na gospodarstwo domowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi dopłata do czynszu w poszczególnych miastach?

Pamiętajmy, że to, ile dostanie najemca zależy od miasta, a ściślej od wysokości obowiązującego w nim wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz metrażu mieszkania.

Powierzchnia normatywna

Np. rodzinie z dzieckiem przysługuje dopłata do 50 m kw. Jeśli ta rodzina spełnia kryterium dochodowe (jej miesięczne zarobki nie mogą przekraczać 9,3 tys. zł), to do obliczenia dopłaty do czynszu potrzebna jest wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. W Białej Podlaskiej wynosi on obecnie 3952,61 zł (dane za III kw. 2021 r.). Jeśli pomnożymy 50 (powierzchnia normatywna) przez 3952,61 (koszt 1 m kw.) i 0,018 (współczynnik dopłaty 1,8%), a wynik podzielimy przez 12 (liczba miesięcy w roku), wyjdzie nam 296,45 zł. Taką dopłatę do czynszu będzie dostawała co miesiąc ta rodzina.

A na jaką dopłatę mogą liczyć podobne gospodarstwa domowe w pozostałych miastach?

Maksymalna dopłata do czynszu

Więcej najemców objętych dopłatą do czynszu

Niewykluczone, że lista miast i inwestycji z mieszkaniami na wynajem W tej sytuacji rząd rozszerzył w tym roku krąg potencjalnych beneficjentów programu Mieszkanie na Start. Dzięki ustawie o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa”, od stycznia po dopłatę do czynszu mogą sięgać także najemcy podnajmujący mieszkania, które gmina najęła od prywatnych inwestorów. Rząd liczy, że skłoni w ten sposób gminy do wykorzystywania mieszkań czynszowych budowanych np. przez fundusze. Teoretycznie takie rozwiązanie jest dla nich korzystne, bo ryzyko bieżącego pokrywania czynszu w całości przejmowałaby gmina (jako bezpośredni najemca). BGK nie ujawnia, czy miały już miejsce tego rodzaju transakcje, ale to bardzo mało prawdopodobne.

Z kolei obowiązująca od kwietnia ustawa „o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości” umożliwia sięgnięcie pod dopłatę najemcom mieszkań, które gmina uzyska od prywatnego inwestora w ramach rozliczenia „lokal za grunt”. Na efekty tej ustawy trzeba jeszcze poczekać. Podobnie jak w przypadku trzeciej ustawy, która weszła w życie w lipcu. Zapewnia ona wsparcie najemcom lokali dzierżawionych przez społeczne agencje najmu (SAN) od prywatnych właścicieli mieszkań.

Dodajmy, że zarówno najemcy, jak i właściciele mieszkań czy domów mogą ubiegać się w gminie o dodatek mieszkaniowy. Ba, w budynkach objętych programem Mieszkanie na Start można skorzystać z obu form wsparcia. Jednak w przypadku dodatku mieszkaniowego kryterium dochodowe jest dużo ostrzejsze. Np. dochód trzyosobowej rodziny nie może zbytnio przekraczać 4650 zł (1550 zł na osobę). GUS podaje, że w ostatnich latach z dodatku mieszkaniowego korzystało ok. 3 mln gospodarstw domowych będących najczęściej najemcami mieszkań komunalnych. Przeciętna wysokość dodatku wynosiła ok. 207 zł.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. Czarnek: o skróceniu tygodnia nauki w szkołach. O zakazie używania przez uczniów smartfonów [wywiad]

  Mamy świadomość, że dzieci za długo przebywają na lekcjach, że tego "zakuwania" jest za dużo. Potrzebują więcej rekreacji, zajęć terenowych, zajęć, które będą budowały wspólnotę, relacje rówieśnicze – i na to będziemy stawiać. Każda szkoła może wprowadzić u siebie zakaz używania komórek, wiele szkół w dużych i małych miastach, na wsiach, już to czyni. I ja to popieram. Nie chodzi przy tym o to, że zabrania się uczniom przynoszenia tych urządzeń do szkoły, tylko ich używania – na lekcjach, ale także podczas przerw. 

  Sprawdź, czy dostałeś list od ZUS w sprawie składki wypadkowej [PUE ZUS]

  Zawiadomienie o składce wypadkowej na PUE ZUS.

  Przemysław Czarnek: Resort edukacji nie jest od tego, żeby zaskakiwać

  Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w rozmowie z Mirą Suchodolską mówi o okrojeniu podstawy programowej, o tym że w szkołach jest za dużo „zakuwania”, o wychowaniu moralnym, smartfonach w szkołach i wpływie Internetu na młodzież, o edukacji dzieci specjalnej troski i swoich ambicjach politycznych. A także o zakupach papieru toaletowego dla szkół.  

  Dopłaty do rodzin pszczelich. Wnioski można składać w kwietniu i maju

  Dopłaty do rodzin pszczelich, którym udało się przezimować będą wypłacane na podstawie wniosków, które Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować od 1 kwietnia do 31 maja. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Ile wyniesie dopłata do jednej rodziny pszczelej?

  Zmiany w rozporządzeniu o dokumentacji pracowniczej [Nowelizacja kodeksu pracy z 9 marca 2023 r.]

  Zostanie zmienione rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiana wynika z konieczności dostosowania akt pracowniczych do nowelizacji kodeksu pracy z 9 marca 2023 r.

  UCHWAŁA Nr 17/2023 PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 27 marca 2023 r. w sprawie wytycznych dla komisarzy wyborczych

  Do końca kwietnia wójtowie i burmistrzowie mają czas na przekazanie komisarzowi wyborczemu informacji o każdej miejscowości w ich gminie, gdzie zamieszkuje co najmniej 200 mieszkańców, a nie było tam dotąd obwodowej komisji wyborczej.

  MRiPS: Świadczenie wspierające 2024 r. [pytania i odpowiedzi]

  MRiPS udzieliło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nowego świadczenia wspierającego.

  Jaka sankcja za niezłożenie sprawozdania z oszczędzania prądu do 31 marca 2023 r.?

  W piątek, 31 marca upływa termin złożenia przez kierowników jednostek sektora finansów publicznych pierwszego raportu z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej. Z informacji URE wynika, że duża część zobowiązanych jeszcze tego nie zrobiła. 

  MEiN: Karta Nauczyciela a postępowanie dyscyplinarne wobec nauczyciela

  Przepisy Karty Nauczyciela precyzyjnie wskazują ramy czasowe, w których zarówno rzecznicy dyscyplinarni, jak i komisje dyscyplinarne, wszczynają i prowadzą postępowania wobec nauczycieli - oświadczył wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na interwencję rzecznika Praw Obywatelskich.

  Kiedy świadczenie wspierające, renta socjalna, świadczenie pielęgnacyjne? Co to jest ICF? [wyjaśnienia pełnomocnika rządu Pawła Wdówika]

  Do świadczenia wspierającego uprawnionych będzie około pół miliona osób z niepełnosprawnością. Koszt tego wsparcia to 3,5 mld zł - powiedział PAP wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Zastrzegł, że wciąż trwają pracę nad ostatecznym kształtem tego rozwiązania.

  Regulacja Odry. Nie będzie nowych prac na Odrze, te które są w toku trzeba dokończyć

  Nowe prace regulacyjne na Odrze nie będą rozpoczynane zgodnie z orzeczeniami sądów administracyjnych. Te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może nastąpić katastrofa budowlana. Takie jest stanowisko Ministerstwa Infrastruktury.

  Mała retencja. Poznań wspiera gromadzenie deszczówki

  Mieszkańcy Poznania mogą już składać wnioski o dotacje na gromadzenie deszczówki. Miasto Poznań po raz kolejny dofinansuje działania związane z małą retencją; o wsparcie będą mogli starać się mieszkańcy, chcący ponownie wykorzystywać deszczówkę. Nabór do kolejnej edycji programu dotacyjnego rozpocznie się we wtorek 28 marca i potrwa do 27 kwietnia.

  Cieszyński: Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych [wywiad]

  Centralny Rejestr Wyborców będzie gotowy do obsłużenia najbliższych wyborów parlamentarnych. 

  Minister Niedzielski: brak profilaktyki i permanentny problem z personelem medycznym to główne problemy

  Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Obniżka nowych emerytur o 6% od kwietnia 2023 r.

  Zgodnie z tablicami GUS, 60 latek będzie miał przed sobą 254,3 miesiące życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu.

  Wyższe o 10% dotacje na podręczniki dla uczniów

  Podwyższenie o 10 proc. maksymalnych kwot dotacji na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne – przewiduje projekt rozporządzenia, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu.   

  Dopłaty do 58 000 zł. Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii, kolektory [Mój prąd, kwiecień 2023 r.]

  Od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł mogą wynieść dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu "Mój prąd"; w przypadku kolektorów ma być to do 3,5 tys. zł - poinformował PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że "Mój prąd" 5.0 miałby ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

  Gdański Tydzień Zawodowca. Oferta dla absolwentów szkół

  Gdański Tydzień Zawodowca to wydarzenie adresowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które rozpoczyna się 27 marca. W programie m.in. debata, dni otwarte, warsztaty, webinaria, a także Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych.

  Minister Czarnek: Mniej o 5h godzin nauki w szkole. Religia od trzeciego roku życia dziecka to za wcześnie. Katolik może głosować na PO i PSL

  Ponad 8 mld zł przeznaczyliśmy na rządowe inwestycję w oświatę od 2021 roku - mówił w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział przywrócenie uprawnienia emerytalnego nauczycielskiego, a także plany uruchomienia stałego funduszu dla szkół specjalnych.

  10 nowych wzorów z USC. Akty urodzenia, małżeństwa i zgonu [Maj 2023 r.]

  Możliwość łatwiejszego pozyskiwania zaświadczeń z USC wymusza zmianę 10 wzorów dokumentów wydawanych przez USC. Nowe wzory pojawią się w maju 2023 r.

  Wszystko o świadczeniu wspierającym: Wnioski do ZUS i wojewódzkich zespołów. Kwestionariusz. [Pełny projekt ustawy w Word]

  Będą dwa wnioski o świadczenie wspierające. Pierwszy do wojewódzkiego zespołu orzekania, który ustali w decyzji poziom potrzeby wsparcia. Do wniosku trzeba będzie załączyć kwestionariusz. Drugi wniosek będzie do ZUS poprzez PUE ZUS. ZUS nie będzie wydawał decyzji, tylko informację. Decyzję ZUS wyda tylko, gdy odmówi przyznania świadczenia. 

  Świadczenie wspierające: Co to jest międzynarodowa klasyfikacja ICF?

  Międzynarodowa klasyfikacja ICF ma być podstawą przyznawania świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne w 2024 r.

  PFRON: Jakie sprawozdania i do kiedy składa się za 2022 r.?

  Przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały przedsiębiorca, którzy nie składają sprawozdań finansowych do KRS, mają obowiązek dostarczenia elektronicznego sprawozdania finansowego za 2022 r. lub „oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 r.” do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON do dnia 15 lipca 2023 r. 

  Wzór: Oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 rok [PFRON]
  Założenia ustawy o świadczeniu wspierającym

  Jakie są założenia i zapisy ustawy o świadczeniu wspierającym?