Kategorie

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start
shutterstock
Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start - ile wynosi w poszczególnych miastach? Kto i gdzie może po nią sięgnąć?

Dopłata do czynszu z programu Mieszkanie na Start

Tylko 731 gospodarstw domowych w 14 gminach korzysta z dopłaty do czynszu po półtrora roku obowiązywania programu Mieszkanie na Start. Przeciętna dopłata wynosi ok. 271 zł – ustalił portal GetHome.pl.

W założeniu program Mieszkanie na Start ma zapewniać wsparcie najemcom mieszkań budowanych przez inwestorów, także prywatnych, we współpracy z gminami. Ale choć próg dochodowy uprawniający do dopłaty czynszowej jest wysoki, to efekty programu są na razie skromne.

Gdzie najemcy dostają dopłatę do czynszu?

Z danych, które udostępnił nam Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wynika, że dopłaty wypłacane są obecnie w 14 gminach dla 731 gospodarstw domowych składających się łącznie z 1921 osób.

Najwięcej rodzin dostaje dopłatę w Białej Podlaskiej. Jest ona pierwszą gminą, z którą BGK zawarł umowę w tej sprawie. Biała Podlaska jest też jedna z pierwszych gmin, w których spółka PFR Nieruchomości oddała do użytkowania mieszkania w programie Mieszkanie Plus. Dopłatę do czynszu dostaje tam 161 ze 186 rodzin, które dostały klucze do mieszkań. Z dopłat korzysta także m.in. 61 ze 192 rodzin najmujących Mieszkania Plus w Wałbrzychu oraz 121 ze 172 w Gdyni.

BGK wyjaśnia, że dopłaty trafiają także do najemców mieszkań budowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego. W czerwcu łączna kwota wypłaconych dopłat sięgała 198 tys. zł, czyli średnio niespełna 271 zł na gospodarstwo domowe.

Ile wynosi dopłata do czynszu w poszczególnych miastach?

Pamiętajmy, że to, ile dostanie najemca zależy od miasta, a ściślej od wysokości obowiązującego w nim wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz metrażu mieszkania.

Np. rodzinie z dzieckiem przysługuje dopłata do 50 m kw. Jeśli ta rodzina spełnia kryterium dochodowe (jej miesięczne zarobki nie mogą przekraczać 9,3 tys. zł), to do obliczenia dopłaty do czynszu potrzebna jest wysokość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. W Białej Podlaskiej wynosi on obecnie 3952,61 zł (dane za III kw. 2021 r.). Jeśli pomnożymy 50 (powierzchnia normatywna) przez 3952,61 (koszt 1 m kw.) i 0,018 (współczynnik dopłaty 1,8%), a wynik podzielimy przez 12 (liczba miesięcy w roku), wyjdzie nam 296,45 zł. Taką dopłatę do czynszu będzie dostawała co miesiąc ta rodzina.

A na jaką dopłatę mogą liczyć podobne gospodarstwa domowe w pozostałych miastach?

Więcej najemców objętych dopłatą do czynszu

Niewykluczone, że lista miast i inwestycji z mieszkaniami na wynajem W tej sytuacji rząd rozszerzył w tym roku krąg potencjalnych beneficjentów programu Mieszkanie na Start. Dzięki ustawie o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa”, od stycznia po dopłatę do czynszu mogą sięgać także najemcy podnajmujący mieszkania, które gmina najęła od prywatnych inwestorów. Rząd liczy, że skłoni w ten sposób gminy do wykorzystywania mieszkań czynszowych budowanych np. przez fundusze. Teoretycznie takie rozwiązanie jest dla nich korzystne, bo ryzyko bieżącego pokrywania czynszu w całości przejmowałaby gmina (jako bezpośredni najemca). BGK nie ujawnia, czy miały już miejsce tego rodzaju transakcje, ale to bardzo mało prawdopodobne.

Z kolei obowiązująca od kwietnia ustawa „o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości” umożliwia sięgnięcie pod dopłatę najemcom mieszkań, które gmina uzyska od prywatnego inwestora w ramach rozliczenia „lokal za grunt”. Na efekty tej ustawy trzeba jeszcze poczekać. Podobnie jak w przypadku trzeciej ustawy, która weszła w życie w lipcu. Zapewnia ona wsparcie najemcom lokali dzierżawionych przez społeczne agencje najmu (SAN) od prywatnych właścicieli mieszkań.

Dodajmy, że zarówno najemcy, jak i właściciele mieszkań czy domów mogą ubiegać się w gminie o dodatek mieszkaniowy. Ba, w budynkach objętych programem Mieszkanie na Start można skorzystać z obu form wsparcia. Jednak w przypadku dodatku mieszkaniowego kryterium dochodowe jest dużo ostrzejsze. Np. dochód trzyosobowej rodziny nie może zbytnio przekraczać 4650 zł (1550 zł na osobę). GUS podaje, że w ostatnich latach z dodatku mieszkaniowego korzystało ok. 3 mln gospodarstw domowych będących najczęściej najemcami mieszkań komunalnych. Przeciętna wysokość dodatku wynosiła ok. 207 zł.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu
INFORLEX Plan kont dla firm – program
INFORLEX Plan kont dla firm – program
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Whistleblowing – co z ustawą?

  Whistleblowing – co z ustawą? Czego nie wiemy o ustawie wdrażającej dyrektywę o sygnalistach? Czy warto na nią czekać?

  Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

  Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

  Co się musi znaleźć w aktach budynku?

  Dokumentacja techniczna budynku jest bardzo ważna. Przedstawiamy podstawowe informacje na jej temat i wyjaśniamy, czy może ona zostać odtworzona.

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN

  6 dla nauczyciela - propozycje MEiN. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian dla nauczycieli, w tym podwyżek wynagrodzeń. Nauczyciele mają jednak pracować więcej.

  Do 8 lat więzienia za zakażenie koronawirusem?

  Zakażenie koronawirusem. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada wysokie kary, takie jak np. za zakażenie wirusem HIV. Sprawcy może grozić nawet 8 lat więzienia.

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany

  Awans zawodowy nauczycieli - zmiany. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego, egzamin na mianowanie oraz zmiany w urlopach dla nauczycieli - to niektóre propozycje MEiN.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r.

  Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2022 r. - ile wyniosą? Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycję wynagrodzeń. Nauczyciel dyplomowany zarobi nawet 7750 zł.

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19

  Trzecia dawka szczepionki na COVID-19 – dla kogo? Jakim preparatem będzie można się zaszczepić?

  Darmowe przejazdy komunikacją w Dzień bez Samochodu - 22 września

  22 września w Dzień bez Samochodu darmowe przejazdy komunikacją zbiorową w Warszawie i w wielu innych miastach.

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".