reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Uzdrowiska w rękach marszałków

Uzdrowiska w rękach marszałków

Samorządy, które chcą nieodpłatnie przejąć od Ministerstwa Skarbu Państwa spółki uzdrowiskowe, muszą przedstawić plan ich rozwoju. Jednak, jak przypomina resort, do ewentualnego nieodpłatnego przekazania udziałów w uzdrowiskach na rzecz samorządów (komunalizacja) konieczne jest złożenie formalnego wniosku, czyli uchwały wraz z uzasadnieniem.

Powodem prywatyzacji uzdrowisk jest m.in. sytuacja finansowa państwa, która nie pozwala na udźwignięcie niezbędnych wydatków, np. inwestycyjnych. Tomasz Lenkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP), argumentował w sierpniu 2012 r. w Sejmie, że „niekoniecznie uzdrowiska i świadczone przez nie usługi muszą pozostawać w gestii państwa, poza Krynicą-Zdrojem, w której fundusze europejskie zainwestowano w infrastrukturę dla cyklicznego międzynarodowego forum ekonomicznego”.

Samorządy i lokalne społeczności w regionach z gminami uzdrowiskowymi skrytykowały plan MSP, podobnie uczyniły związki zawodowe. Większość dotychczasowych zmian własnościowych przeciwnicy określili „pełzającą prywatyzacją”, polegającą głównie na wyprzedaży majątku publicznego.

Nieodpłatne przekazanie

19 września 2012 r. w Ministerstwie Skarbu Państwa o przyszłości uzdrowisk Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Lądek-Długopole, Szczawno-Jedlina, Wysowa, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój i Horyniec-Zdrój z urzędnikami rozmawiali marszałkowie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Strony dały sobie miesiąc na podjęcie ostatecznych decyzji. MSP zaproponowało województwom przejęcie uzdrowisk. Brak zgody to prywatyzacja. – Do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły pisma marszałków województw małopolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego oraz zachodniopomorskiego wyrażające wstępne zainteresowanie możliwością nieodpłatnego przekazania akcji/udziałów spółek uzdrowiskowych na rzecz samorządów województw. Ewentualne nieodpłatne przekazanie przez Ministra Skarbu Państwa akcji/udziałów spółek Skarbu Państwa samorządom wojewódzkim będzie możliwe dopiero po złożeniu formalnego wniosku przez uprawniony organ oraz dokonaniu jego indywidualnej analizy formalnoprawnej i oceny pod kątem spełnienia wymaganych ustawowych przesłanek. Decyzja o złożeniu wniosku o komunalizację należy do kompetencji samorządu województwa – poinformowała naszą redakcję Magdalena Dąbrowska z Wydziału Prasowego MSP. Wszczęcie ewentualnej komunalizacji spółek uzdrowiskowych wyłączonych z prywatyzacji będzie mogło nastąpić dopiero po wejściu w życie zmienionego rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Najszybciej samorządy przejmą uzdrowiska w 2013 roku. W przesłanym 10 października 2012 r. do Rządowego Centrum Legislacji projekcie rozporządzenia MSP z listy uzdrowisk podlegających prywatyzacji wyłączono Krynicę-Żegiestów (pozostaje w rękach państwa) oraz spółki w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Lądku-Zdroju, Rymanowie-Zdroju i Świnoujściu.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama