Uzdrowiska w rękach marszałków
REKLAMA
Powodem prywatyzacji uzdrowisk jest m.in. sytuacja finansowa państwa, która nie pozwala na udźwignięcie niezbędnych wydatków, np. inwestycyjnych. Tomasz Lenkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP), argumentował w sierpniu 2012 r. w Sejmie, że „niekoniecznie uzdrowiska i świadczone przez nie usługi muszą pozostawać w gestii państwa, poza Krynicą-Zdrojem, w której fundusze europejskie zainwestowano w infrastrukturę dla cyklicznego międzynarodowego forum ekonomicznego”.
REKLAMA
Samorządy i lokalne społeczności w regionach z gminami uzdrowiskowymi skrytykowały plan MSP, podobnie uczyniły związki zawodowe. Większość dotychczasowych zmian własnościowych przeciwnicy określili „pełzającą prywatyzacją”, polegającą głównie na wyprzedaży majątku publicznego.
Nieodpłatne przekazanie
REKLAMA
19 września 2012 r. w Ministerstwie Skarbu Państwa o przyszłości uzdrowisk Busko-Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Lądek-Długopole, Szczawno-Jedlina, Wysowa, Rabka-Zdrój, Rymanów-Zdrój i Horyniec-Zdrój z urzędnikami rozmawiali marszałkowie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Strony dały sobie miesiąc na podjęcie ostatecznych decyzji. MSP zaproponowało województwom przejęcie uzdrowisk. Brak zgody to prywatyzacja. – Do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły pisma marszałków województw małopolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego oraz zachodniopomorskiego wyrażające wstępne zainteresowanie możliwością nieodpłatnego przekazania akcji/udziałów spółek uzdrowiskowych na rzecz samorządów województw. Ewentualne nieodpłatne przekazanie przez Ministra Skarbu Państwa akcji/udziałów spółek Skarbu Państwa samorządom wojewódzkim będzie możliwe dopiero po złożeniu formalnego wniosku przez uprawniony organ oraz dokonaniu jego indywidualnej analizy formalnoprawnej i oceny pod kątem spełnienia wymaganych ustawowych przesłanek. Decyzja o złożeniu wniosku o komunalizację należy do kompetencji samorządu województwa – poinformowała naszą redakcję Magdalena Dąbrowska z Wydziału Prasowego MSP. Wszczęcie ewentualnej komunalizacji spółek uzdrowiskowych wyłączonych z prywatyzacji będzie mogło nastąpić dopiero po wejściu w życie zmienionego rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.
Najszybciej samorządy przejmą uzdrowiska w 2013 roku. W przesłanym 10 października 2012 r. do Rządowego Centrum Legislacji projekcie rozporządzenia MSP z listy uzdrowisk podlegających prywatyzacji wyłączono Krynicę-Żegiestów (pozostaje w rękach państwa) oraz spółki w Busku-Zdroju, Ciechocinku, Kołobrzegu, Lądku-Zdroju, Rymanowie-Zdroju i Świnoujściu.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.