reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Mieszkanie dla młodych 2014

Mieszkanie dla młodych 2014

Prawdopodobnie od 2014 r. zacznie obowiązywać nowy program Mieszkanie dla młodych. Pracę nad jego funkcjonowaniem jeszcze trwają. Być może obejmie zarówno rynek pierwotny jak i rynek wtórny.

W 2012 roku młodzi mogli skorzystać z działającego programu Rodzina na swoim. Program ten wraz z końcem roku został wygaszony. W 2013 r. nie ma żadnego programu, który wspierałby młode rodziny czy też singli w zakupie własnego mieszkania. Rząd pracuje obecnie nad nowym programem Mieszkanie dla młodych, który prawdopodobnie zostanie uruchomiony od 2014 r.

Warunki skorzystania z programu Mieszkanie dla młodych

Program Mieszkanie dla młodych będzie nieco podobny do wygaszonego Programu Rodzina na swoim. O ile w Rodzinie na swoim, kredytobiorcy uzyskiwali wsparcie w spłacie kredytu przez pierwszych 8 lat, o tyle w nowym programie bezdzietne małżeństwa oraz single otrzymają 10 % wartości nieruchomości, co będzie stanowiło wkład własny, reszta będzie kredytowana.
Gdy mieszkanie będzie chciała zakupić rodzina lub osoba samotna a będzie posiadała potomstwo, wówczas dofinansowanie wyniesie 15% wartości nieruchomości. Kolejne 5 % będzie mogła otrzymać rodzina, której w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Suma całego wsparcia przy wykorzystaniu wszystkich możliwości podnoszących wysokość dofinansowania może wynieść nawet 20%. 

Zadaj pytanie: Forum

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Mieszkanie nie może być większe niż 75m2. Zaś kwotą dofinansowania zostanie objętych maksymalnie 50m2. Cena m2 nie może jednak przekraczać określonego limitu. Jest to wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Jego wysokość różni się w zależności od miasta.

Program kierowany jest do osób, które nie ukończyły 35 lat. W przypadku małżeństwa, limit wieku dotyczy młodszego małżonka (nie może mieć więcej niż 35 lat.) Projekt przewiduje, że dofinansowanie zostanie udzielone tylko tym, którzy zakupią mieszkanie na rynku pierwotnym. Poprzedni program obejmował również zakup i budowę domów oraz zakup mieszkań na rynku wtórnym. W czerwcu 2013 r. odbyła się debata na temat projektu i posłowie zasygnalizowani, że zakup nieruchomości ograniczający się z rynku pierwotnego jest sporym ograniczeniem. W małych miastach a nawet w powiatach, liczba nowych inwestycji jest znikoma zatem trudno będzie znaleźć odpowiednią nieruchomości, jeśli program tylko wpierałby zakup na rynku pierwotnym. 

Zobacz serwis: Zarządzanie nieruchomościami

Czy warto czekać z zakupem mieszkania na nowy program?

Jeżeli ktoś nie zdążył skorzystać z programu Rodzina na swoim i nadal myśli o zakupie, ale też chce skorzystać ze wsparcia, powinien wstrzymać się z zakupem do 2014 roku. Istnieje duża szansa, że program wejdzie w życie a jego kształt będzie na tyle przemyślany, że pomoże młodym w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Jeżeli projekt zostanie poprawiony a program obejmie nieruchomości również z rynku wtórnego, warto poczekać na program.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Łukaszyk

ekspert z zakresu ochrony danych osobowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama