REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie drzewa mogą być wycinane jedynie po uzyskaniu pozwolenia. Jednakże w przypadku pozostałych brak takiego pozwolenia równoznaczny jest z wysoką karą.

Kiedy nie trzeba mieć pozwolenia

REKLAMA

Nie każde drzewo, które planujemy wyciąć, wymaga pozwolenia. W taki wypadkach nie trzeba zawiadamiać gminy, ani liczyć się opłatami.

Brak zezwolenia na wycinkę dotyczy drzew:
• w lasach (tam obowiązują inne normy);
• owocowych, z wyłączeniem: rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
• na plantacjach drzew i krzewów (w sadach);
• młodszych niż 5- o letnie.

Jak zatem widać na wycięcie większości drzew trzeba będzie mieć pozwolenie.

Opłata za wycięcie drzewa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nawet jeśli wycięcie drzewa wymaga pozwolenia nie zawsze wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty. Przede wszystkim dotyczy to usunięcia drzew z terenu nie przeznaczanego na działalność gospodarczą. Ponadto opłacie nie podlega wycinka drzew chorych i zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia.

Ustawa zwalnia od opłaty wycięcie drzew:
• na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;
• na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej; jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
• które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych;
• które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi;
• w związku z przebudową dróg publicznych i linii kolejowych;
• które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane;
• z terenów zieleni komunalnej, z parków gminnych, z ogrodów działkowychi z zadrzewień, w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew i krzewów;
• które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości;
• topoli o obwodzie pnia powyżej 100 cm, mierzonego na wysokości 130 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków;
• jeżeli usunięcie wynika z potrzeb ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych;
• z grobli stawów rybnych;
• jeżeli usunięcie było związane z regulacją i utrzymaniem: koryt cieków naturalnych,wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych, kształtowaniu zasobów wodnych oraz ochronie przeciwpowodziowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń.

Nawet jeśli wiesz, że nie musisz płacić za wycinkę, a wymaga ona pozwolenia. Jeśli wytniesz drzewa (lub krzewy) bez pozwolenia- grozi ci kara – w wysokości 3-krotności tego co w innych okolicznościach należałoby zapłacić.

Wniosek i dokumenty

REKLAMA

Urzędy gmin mają najczęściej własne wzory wniosków o wydanie pozwolenia. Możemy też napisać go samodzielnie.
We wniosku powinno się znaleźć:
• oznaczenie urzędu i wnioskodawcy – przy czym, jeśli nie jesteśmy właścicielem (a na przykład dzierżawcą) musimy oznaczyć również właściciela, oraz przedstawić jego zgodę na usunięcie drzew;
• wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew/ krzewów gatunku …… o średnicy pnia na wysokości 130 cm ……. . (lub zajmowanej powierzchni w przypadku krzewów) na posesji nr…. położonej w …. ;
• uzasadnienie.

Do wniosku należy załączyć:
• dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości;
• zgodę właściciela, jeśli wnioskodawca nim nie jest;
• szkic sytuacyjny;
• inne : np. zdjęcia chorego / uszkodzonego drzew.

Opłaty

Wydanie zezwolenia na wycięcie drzewa kosztuje 82 zł. Pieniądze te należy wnieść na rachunek urzędu gminy. Można tego dokonać przelewem bankowym albo wpłacając pieniądze w kasie urzędu. Dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do składanego wniosku.
Wniosek składa się do urzędu gminy, na terenie której znajduje się posesja, z której chcemy usunąć drzewo / krzew.

Procedura

Po otrzymaniu naszego wniosku uruchamia się procedura wydania zezwolenia. Wiąże się ona z przeprowadzeniem „wizji lokalnej”. Nie należy się dziwić zapowiedziom wizyty urzędników, którzy przyjdą zmierzyć i obejrzeć drzewo, które chcemy usunąć.

Wydanie zezwolenia

Jeśli otrzymamy zezwolenie na wycięcie drzewa (krzewu), zostaniemy w nim poinformowani o innych warunkach, które musimy spełnić, w szczególności :
• wnieść opłatę za wycięcie (dotyczy głównie, wycinek na gruncie przeznaczonym na cele działalności gospodarczej).
• zobowiązanie do przesadzenia drzew / krzewów.
Opłaty za wycięcie drzewa należy wnieść w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji.

Odmowa

Jeżeli urząd odmówi nam prawa do wycięcia drzewa, decyzję możemy zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie wnosimy w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Wnosi się je na piśmie do SKO za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA