REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-recepty od 8 stycznia 2020 r.

E-recepty od 8 stycznia 2020 r./ fot. Fotolia
E-recepty od 8 stycznia 2020 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 8 stycznia 2020 r. lekarz będzie miał obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że recepty papierowe całkowicie znikną z obiegu.

Elektronizacja recept to kolejny element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce, odbywającego się w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1).

REKLAMA

Podkreślić należy, że recepty elektroniczne wystawione mogą zostać na odległość. Oznacza to, że pacjent nie musi stawiać się każdorazowo w gabinecie lekarskim. Lekarze już 7 września 2019 r. otrzymali możliwość wystawiania e-recept na cały rok z góry. Pacjent realizuje kolejną receptę po skończeniu danej partii leków. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (poz. 2395) w przypadku oznaczania terminu realizacji na recepcie w postaci elektronicznej, kierując się aktualną wiedzą medyczną, oznacza na 365 dni.

 Nadal ilość produktu leczniczego nie będzie mogła przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania.

Niewątpliwą zaletą e-recept jest również to, że farmaceuci bądź technicy farmacji nie będą mieli problemów z jej odczytaniem. Recepty papierowe, pisane odręcznie dostarczały często problemów przy wydawaniu leków.

Po 8 stycznia 2020 r. pacjenci otrzymają elektroniczną receptę w formie smsa lub e-mail, albo wydruk informacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli e-recepta zostanie przesłana pacjentowi smsem w aptece  należy podać 4 cyfrowy kod oraz swój numer PESEL. Jeżeli pacjent otrzyma ją e-mailem farmaceuta zeskanuje kod cyfrowy znajdujący się w załączniku wiadomości. Trzecia i ostatnia możliwość to wydruk informacyjny (podobny do recepty papierowej, ale napisany komputerowo), który należy okazać w aptece.

Zobacz: Zdrowie

Podpisywanie elektronicznej dokumentacji medycznej

Podpisywanie elektronicznej dokumentacji medycznej odbywa się na trzy sposoby:

 • podpis kwalifikowalny
 • profil zaufaney ePUAP
 • oraz poprzez wykorzystanie, wytworzonego na potrzeby podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich, sposobu potwierdzania pochodzenia i integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Po 8 stycznia 2020 r. będzie można wystawić receptę papierową

Jak już zostało wspomniane mimo, że elektroniczne recepty zaczną obowiązywać już 8 stycznia 2020 r., lekarz będzie miał prawo wystawić receptę papierową. E-receptę można wystawić osobie, której tożsamości nie da się określić. Kolejną sytuacją w której lekarz po 8 stycznia 2020 r. wystawi e-receptę jest recepta transgraniczna oraz import docelowy. Podkreślić należy, że recepta transgraniczna może być wystawiona w formie papierowej do końca 2020 r. Papierową receptę wystawić może lekarz sam sobie, jak również członkom swojej rodziny. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w gabinecie lekarza przestanie działać system.

W dniu 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (poz. 2395), zgodnie z którym recepta w postaci elektronicznej, na której nie oznaczono terminu realizacji recepty, nie może być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA