REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
E-recepty od 8 stycznia 2020 r./ fot. Fotolia
E-recepty od 8 stycznia 2020 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 8 stycznia 2020 r. lekarz będzie miał obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że recepty papierowe całkowicie znikną z obiegu.

Elektronizacja recept to kolejny element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce, odbywającego się w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1).

REKLAMA

Podkreślić należy, że recepty elektroniczne wystawione mogą zostać na odległość. Oznacza to, że pacjent nie musi stawiać się każdorazowo w gabinecie lekarskim. Lekarze już 7 września 2019 r. otrzymali możliwość wystawiania e-recept na cały rok z góry. Pacjent realizuje kolejną receptę po skończeniu danej partii leków. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (poz. 2395) w przypadku oznaczania terminu realizacji na recepcie w postaci elektronicznej, kierując się aktualną wiedzą medyczną, oznacza na 365 dni.

 Nadal ilość produktu leczniczego nie będzie mogła przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania.

Niewątpliwą zaletą e-recept jest również to, że farmaceuci bądź technicy farmacji nie będą mieli problemów z jej odczytaniem. Recepty papierowe, pisane odręcznie dostarczały często problemów przy wydawaniu leków.

Po 8 stycznia 2020 r. pacjenci otrzymają elektroniczną receptę w formie smsa lub e-mail, albo wydruk informacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli e-recepta zostanie przesłana pacjentowi smsem w aptece  należy podać 4 cyfrowy kod oraz swój numer PESEL. Jeżeli pacjent otrzyma ją e-mailem farmaceuta zeskanuje kod cyfrowy znajdujący się w załączniku wiadomości. Trzecia i ostatnia możliwość to wydruk informacyjny (podobny do recepty papierowej, ale napisany komputerowo), który należy okazać w aptece.

Zobacz: Zdrowie

Podpisywanie elektronicznej dokumentacji medycznej

Podpisywanie elektronicznej dokumentacji medycznej odbywa się na trzy sposoby:

  • podpis kwalifikowalny
  • profil zaufaney ePUAP
  • oraz poprzez wykorzystanie, wytworzonego na potrzeby podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich, sposobu potwierdzania pochodzenia i integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Po 8 stycznia 2020 r. będzie można wystawić receptę papierową

Jak już zostało wspomniane mimo, że elektroniczne recepty zaczną obowiązywać już 8 stycznia 2020 r., lekarz będzie miał prawo wystawić receptę papierową. E-receptę można wystawić osobie, której tożsamości nie da się określić. Kolejną sytuacją w której lekarz po 8 stycznia 2020 r. wystawi e-receptę jest recepta transgraniczna oraz import docelowy. Podkreślić należy, że recepta transgraniczna może być wystawiona w formie papierowej do końca 2020 r. Papierową receptę wystawić może lekarz sam sobie, jak również członkom swojej rodziny. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w gabinecie lekarza przestanie działać system.

W dniu 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (poz. 2395), zgodnie z którym recepta w postaci elektronicznej, na której nie oznaczono terminu realizacji recepty, nie może być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA