reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > E-recepty od 8 stycznia 2020 r.

E-recepty od 8 stycznia 2020 r.

Od 8 stycznia 2020 r. lekarz będzie miał obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że recepty papierowe całkowicie znikną z obiegu.

Elektronizacja recept to kolejny element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce, odbywającego się w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1).

Podkreślić należy, że recepty elektroniczne wystawione mogą zostać na odległość. Oznacza to, że pacjent nie musi stawiać się każdorazowo w gabinecie lekarskim. Lekarze już 7 września 2019 r. otrzymali możliwość wystawiania e-recept na cały rok z góry. Pacjent realizuje kolejną receptę po skończeniu danej partii leków. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (poz. 2395) w przypadku oznaczania terminu realizacji na recepcie w postaci elektronicznej, kierując się aktualną wiedzą medyczną, oznacza na 365 dni.

 Nadal ilość produktu leczniczego nie będzie mogła przekraczać ilości niezbędnej do 120-dniowego stosowania.

Niewątpliwą zaletą e-recept jest również to, że farmaceuci bądź technicy farmacji nie będą mieli problemów z jej odczytaniem. Recepty papierowe, pisane odręcznie dostarczały często problemów przy wydawaniu leków.

Po 8 stycznia 2020 r. pacjenci otrzymają elektroniczną receptę w formie smsa lub e-mail, albo wydruk informacyjny.

Jeżeli e-recepta zostanie przesłana pacjentowi smsem w aptece  należy podać 4 cyfrowy kod oraz swój numer PESEL. Jeżeli pacjent otrzyma ją e-mailem farmaceuta zeskanuje kod cyfrowy znajdujący się w załączniku wiadomości. Trzecia i ostatnia możliwość to wydruk informacyjny (podobny do recepty papierowej, ale napisany komputerowo), który należy okazać w aptece.

Zobacz: Zdrowie

Podpisywanie elektronicznej dokumentacji medycznej

Podpisywanie elektronicznej dokumentacji medycznej odbywa się na trzy sposoby:

  • podpis kwalifikowalny
  • profil zaufaney ePUAP
  • oraz poprzez wykorzystanie, wytworzonego na potrzeby podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich, sposobu potwierdzania pochodzenia i integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Po 8 stycznia 2020 r. będzie można wystawić receptę papierową

Jak już zostało wspomniane mimo, że elektroniczne recepty zaczną obowiązywać już 8 stycznia 2020 r., lekarz będzie miał prawo wystawić receptę papierową. E-receptę można wystawić osobie, której tożsamości nie da się określić. Kolejną sytuacją w której lekarz po 8 stycznia 2020 r. wystawi e-receptę jest recepta transgraniczna oraz import docelowy. Podkreślić należy, że recepta transgraniczna może być wystawiona w formie papierowej do końca 2020 r. Papierową receptę wystawić może lekarz sam sobie, jak również członkom swojej rodziny. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w gabinecie lekarza przestanie działać system.

W dniu 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (poz. 2395), zgodnie z którym recepta w postaci elektronicznej, na której nie oznaczono terminu realizacji recepty, nie może być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama