REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych od 15 lutego 2024 roku

Z dniem 15 lutego 2024 roku na organie zarządzającym placówką medyczną, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni oraz organizatorze działalności medycznej, ciążyć będzie obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Standardy mają zapewnić małoletnim bezpieczeństwo, przeciwdziałać przestępstwom o charakterze seksualnym oraz ustandaryzować postępowanie w przypadku naruszeń. Niewprowadzenie standardów podlega odpowiedzialności karnej. 

Ochronę zdrowia w całej Europie czeka rewolucja. Coraz większa część składki zdrowotnej ma finansować profilaktykę

Profilaktyka zaś ma w jeszcze większym stopniu wykorzystywać nowe technologie. Taką naukę wyciągnęli eksperci z COVID-19. Jednak do całkowitej zmiany polegającej na zrównoważeniu wydatków na leczenie z wydatkami na profilaktykę potrzeba jeszcze co najmniej 15 lat.

Interoperacyjność w systemie ochrony zdrowia

Wartość gospodarki opartej na danych jest dziś w Polsce szacowana na 6,2 miliarda euro, a prognozy na rok 2025 wskazują, że może ona wzrosnąć nawet do 12 miliardów euro. Niestety, mimo to Polska uznawana jest za kraj o niskim poziomie cyfryzacji [1]. Tymczasem dane są kluczem do poprawy jakości wielu obszarów życia, w tym systemu opieki zdrowotnej. Warunek jest jeden – to interoperacyjność, czyli możliwość wykorzystywania wiedzy z danych pochodzących z wielu różnych, często niepowiązanych ze sobą źródeł.

Polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE

Polski system zdrowia skrytykowany – jakie są zastrzeżenia? Według analizy prof. Johna Yfantopoulosa z greckiego Instytutu Badań Polityczno-Ekonomicznych i Społecznych IPOKE, polska opieka zdrowotna należy do najbardziej niedofinansowanych w UE. Dlatego koszty ponoszone przez pacjentów są bardzo wysokie, a 2/3 z nich dotyczy leków. Czy da się poprawić rentowność systemu zdrowia? 

REKLAMA

Minister Niedzielski: brak profilaktyki i permanentny problem z personelem medycznym to główne problemy

Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027 – ważne zmiany w ochronie zdrowia

Centrum e-Zdrowia przyjęło dokument „Strategia Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” – wyznacza on długofalowe cele na kolejne pięć lat, mowa m.in. o rozwoju nowych rozwiązań e-zdrowia, standaryzacji usług cyfrowych i wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa. Jak zaznaczają autorzy, najważniejszym elementem działalności jest tworzenie oraz wdrażanie nowych e-usług w obszarze ochrony zdrowia, wynikających m.in. z potrzeb oraz oczekiwań zgłaszanych przez interesariuszy.

Prof. Szuster-Ciesielska: Leczyć może tylko lekarz. Czary mary z mantrami, badaniem pola energetycznego, homeopatią powinny być ukrócone

Tylko osoby, które ukończyły uniwersytety medyczne mogą mieć prawo do decydowania o naszym zdrowiu, a wszelkie praktyki medycyny alternatywnej powinny zostać skutecznie ukrócone – powiedziała PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do niekonwencjonalnych metod leczenia.

Duży spadek zakażeń grypowych i grypopodobnych

Obserwujemy dalszy duży spadek zakażeń grypowych i grypopodobnych. W minionym tygodniu liczba infekcji zmniejszyła się o blisko 60 tys. – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA

Powstał zespół do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej

W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół do spraw wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

Szkarlatyna - objawy, jak leczyć, powikłania, zapobieganie. 8 razy więcej przypadków niż rok temu

W pierwszej połowie grudnia 2022 r. służby sanitarne zanotowały wzrost zakażeń szkarlatyną. Przypadków jest osiem razy więcej niż w 2021 roku – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Polski pomysł, jak zablokować rozwój padaczki po udarze lub urazie

Naukowcy z Polski ustalili, jak farmakologicznie zatrzymać proces prowadzący do powstania padaczki pourazowej i poudarowej. Może w tym pomóc specyfik terapii przeciwnowotworowej, który już wcześniej trafił do badań klinicznych.

Szef NFZ: wypracowany model ma zachęcać lekarzy, żeby zająć się pacjentami z wielochorobowością

Został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony – powiedział we wtorek szef Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Niewidzialna maska antywirusowa

Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie opracowali niewidzialną maskę, która chroni użytkowników przed przenoszeniem Covid, MERS, grypy i innych wirusów, poinformował w niedzielę 27 listopada 2022 r. The JerusalemPost.

Nadciśnienie może nasilać neurotyzm

Wysokie ciśnienie tętnicze, szczególnie rozkurczowe, z dużym prawdopodobieństwem przyczynia się do rozwoju neurotyzmu. Ta cecha osobowości wiąże się z podatnością na negatywne emocje i sprzyja zaburzeniom nastroju.

Leczenie SMA. Sukcesy polskiej medycyny wobec rdzeniowego zaniku mięśni

Refundacja pierwszej przełomowej terapii w leczeniu SMA. Od stycznia 2019 roku w ramach programu lekowego „Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni”, którą obecnie otrzymuje ponad 830 pacjentów, a następnie wprowadzenie badań przesiewowych, którymi od marca br. są objęte wszystkie noworodki, sprawiają, że Polska stała się jednym z liderów leczenia SMA w Europie.

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej w siedmiu województwach

Do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej, realizowanego wcześniej tylko na Mazowszu, dołączyły województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r.

Reumatologia: program pilotażowy „KOWZS” od 1 stycznia 2023 r. Eksperci: rewolucja w reumatologii - ruszy pilotaż opieki kompleksowej dla pacjentów.

Przegląd lekowy. Farmaceuta sprawdza lekarstwa przyjmowane przez pacjenta

Do końca maja 2023 roku potrwa pilotaż przeglądów lekowych, który dziś realizowany jest przez 75 farmaceutów w 75 aptekach w całej Polsce. Pierwszy etap programu pokazał, że taka usługa jest na rynku potrzebna – farmaceuci wielokrotnie interweniowali w przypadkach zbędnej farmakoterapii czy suplementacji oraz działań niepożądanych przyjmowanych preparatów. To szczególnie ważne dla seniorów z wielochorobowością. Pozytywne jest również to, że pacjenci chętnie słuchają rekomendacji farmaceutów.

Leczenie cukrzycy - rozszerzenie refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre

Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną, będą mieli większy dostęp do systemów monitorowania glikemii! 8 lipca 2022 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia nastąpi dużo zmian, w tym ważna zmiana dla osób chorych na cukrzycę dotycząca rozszerzenia refundacji systemu stałego monitorowania glikemii FreeStyle Libre, co stanowi długo wyczekiwaną odpowiedź na postulaty pacjentów oraz środowiska medycznego.

Opieka zdrowotna dla Ukraińców - wyjaśnienia NFZ

Kto jest uprawniony do świadczeń medycznych na mocy specustawy, w jaki sposób świadczeniodawcy mają weryfikować te uprawnienia - to jedne z kwestii, które wyjaśnia na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Odnosi się również do opieki POZ i refundacji leków.

Krajowa Sieć Onkologiczna – konsultacje

Krajowa Sieć Onkologiczna to nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną.

Lepszy dostęp do opieki zdrowotnej dla pacjentów z chorobami rzadkimi

Lepszy dostęp do opieki zdrowotnej dla pacjentów z chorobami rzadkimi już niedługo.

Plan leczenia chorób rzadkich przyjęty przez rząd

Plan dla Chorób Rzadkich. 24 sierpnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu Plan dla Chorób Rzadkich, przedłożony przez ministra zdrowia. Celem tego Planu jest poprawa dostępu do procesu diagnostycznego i terapeutycznego. Plan zakłada również poprawę monitorowania zachorowalności i leczenia tego rodzaju chorób z uwidocznieniem pacjenta w systemie ochrony zdrowia przy pomocy Paszportu Pacjenta z Chorobą Rzadką oraz Polskiego Rejestru Chorób Rzadkich. Na realizację Planu rząd przeznaczył ponad 128 mln zł.

6% PKB na ochronę zdrowia od 2023 r.

6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. i określenie ścieżki wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. – przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa. Zawiera ona także m.in. przepisy o karaniu osób naruszających nietykalność personelu punktów szczepień przeciw COVID-19.

Sieć kardiologiczna - od 10 maja pilotaż na Mazowszu

Sieć kardiologiczna. 10 maja 2021 r. minister zdrowia podpisał rozporządzenie uruchamiające pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu. Pacjent m.in.: z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu, gdy zostanie zakwalifikowany do pilotażu będzie mógł liczyć na kompleksową i skoordynowaną opiekę począwszy od diagnostyki na leczeniu skończywszy. Tego samego dnia została też powołana Krajowa Rada do spraw Kardiologii.

Dr Michał Małek: Przesunięcie części kontraktów NFZ mogłoby pomóc służbie zdrowia [PODCAST]

O sytuacji pacjentów onkologicznych w czasie pandemii, skali odwoływanych operacji oraz o rozwiązaniach, które były by wsparciem dla służby zdrowia mówi dr Michał Małek. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Magdalena Kartasińska: „Nauka zdalna pogłębia problem otyłości wśród dzieci” [PODCAST]

Polska jest numerem jeden, jeśli chodzi o odsetek dzieci otyłych i dzieci z nadwagą. Dodatkowo, pandemia nie sprzyja poprawie tych statystyk. Sytuacja wcale ma się nie lepiej w przypadku pracowników na home office. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych od 15 marca - rejestracja

Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych. Od 10 marca 2021 r. pacjenci przewlekle chorzy, zaliczani do grupy 1B, mogą rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19. Grupa ta została rozszerzona o dodatkowych pacjentów. Większość chorych dostanie skierowanie automatycznie. W niektórych przypadkach zalecana będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym – czy na pewno kwalifikują się na szczepienie i w jakim terminie. Szczepienia tych osób rozpoczną się 15 marca 2021 r.

Reforma w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Reforma w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - co się zmieni? Ile dodatkowych pieniędzy rząd przeznaczy na opiekę psychiatryczną dla dzieci i młodzieży?

Zamówienia w celu zapobiegania i zwalczania epidemii COVID-19 poza prawem zamówień publicznych

Pandemia wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 postawiła system ochrony zdrowia w Polsce przed niespotykanymi wyzwaniami. Jednym z nich jest zakup dużej ilości środków ochrony indywidualnej (masek filtrujących, kombinezonów, przyłbic, rękawic) czy środków dezynfekujących.

Pandemia koronawirusa a udostępnianie dokumentacji medycznej

Czy można uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej nie wychodząc z domu? Czy można upoważnić do jej odebrania inną osobę?

Maseczka ochronna z filtrem z żywych roślin

Polscy biolodzy we współpracy z japońskim wirusologiem opracowali filtr powietrza oparty na mieszance kilku roślin, który może być wykorzystany jako osobista maseczka ochronna. Naukowcy udowodnili, że w 100 proc. chroni ona przed zakażeniem wirusem grypy, który budową bardzo przypomina SARS-CoV-2. Trwają badania, które mają sprawdzić, czy maseczka wyposażona w filtr z żywych roślin może zatrzymać także nowy typ koronawirusa.

Koronawirus. Obowiązkowe maseczki od 16 kwietnia 2020 - pytania i odpowiedzi

Wokół obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej pojawia się wiele pytań. Przedstawiamy pytania i odpowiedzi dotyczące obowiązującego od 16 kwietnia 2020 r. nakazu.

Wznowienie szczepień ochronnych w czasie pandemii koronawirusa

Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia.

Koronawirus. Nowe ograniczenia od 1 kwietnia 2020 - pytania i odpowiedzi

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Oprócz tego zmieniane są zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszana działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Przedstawiamy odpowiedzi rządu na pytania związane z nowymi przepisami.

Od 1 kwietnia 2020 r. kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem

Na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Koronawirus: 30 tys. zł za nieprzestrzeganie kwarantanny

Podwyższamy kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł, a także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Koronawirus: Zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce

W czwartek zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego - poinformował szef Ministerstwa Zdrowia Łukasz Szumowski. Co to oznacza?

Koronawirus: Autobusy, tramwaje i pociągi w Warszawie będą dokładniej odkażane

W Polsce potwierdzono już pierwszy przypadek koronawirusa. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie podejmuje działania profilaktyczne i będzie odkażał środki transportu miejskiego.

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

W nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - poinformował w środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze.

Program Profilaktyka 40 Plus

Program Profilaktyka 40 Plus obejmą blisko 11 mln Polaków od 40 do 65 roku życia w ciągu 5 lat. Jest to pierwszy tak szeroko zakrojony program badań profilaktycznych w Polsce.

Koronawirus - statystyki, mapa, zalecenia

Główny Inspektorat Sanitarny podaje statystyki zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2 oraz liczbę przypadków śmiertelnych z powodu COVID-19. Poznaj geograficzną mapę koronawirusa obejmującą okres od 31 grudnia 2019 r. do 2 marca 2020 r. Jakie są zalecenia GIS w związku z nową chorobą?

Mapa koronawirusa - gdzie nie zaleca się podróży?

Sprawdź mapę z państwami, do których GIS nie zaleca podróży. w związku z koronawirusem. Więcej informacji o bezpieczeństwie w danych państwach znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podróż do Włoch - koronawirus i inne zagrożenia

Główny Inspektorat Sanitarny z powodu koronawirusa (SARS-CoV-2) nie zaleca podróżowania do Włoch. MSZ informuje, że obecnie niemożliwe jest podróżowanie do 11 gmin objętych kwarantanną. Są to gminy w regionie Lombardi (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano) oraz w regionie Wenecji Euganejskiej Vo’ Euganeo czyli Padwa.

Koronawirus: wszystkie służby w gotowości na ewentualny przypadek w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że prowadzone są wszystkie niezbędne działania, aby zapobiec pojawieniu się koronawirusa w Polsce oraz zatrzymać jego ewentualne rozprzestrzenianie się. Polacy wracający z zagranicy mają otrzymać specjalne komunikaty sms-owe z instrukcją postępowania. Gotowe są dwa laboratoria diagnostyczne, wkrótce mają być uruchamiane kolejne.

Projekt ustawy o badaniach klinicznych trafił do Ministra Zdrowia

Zakończyły się prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych, które prowadzono w ramach realizacji Programu Rozwoju Badań Klinicznych, który przygotowała Agencja Badań Medycznych. Zespół ds. opracowania projektu ustawy, powołany przez Ministra Zdrowia przekazał w środę (29 stycznia 2020 r.) na jego ręce gotowy koncept.

Nowy model opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w 2020 r.

Opieka psychiatryczna bliżej miejsca zamieszkania dziecka, trójstopniowy podział ośrodków udzielających pomocy to tylko niektóre zmiany w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży.

E-recepty od 8 stycznia 2020 r.

Od 8 stycznia 2020 r. lekarz będzie miał obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej. Nie oznacza to jednak, że recepty papierowe całkowicie znikną z obiegu.

Już od 1 kwietnia 2020 r. e-zlecenia na wyroby medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie honorował zlecenia na wyroby medyczne wystawione po 1 stycznia 2020 r. na starych oraz na nowych wzorach.

Zmiany w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych już od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 20 grudnia 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w finansowaniu renty socjalnej i zasiłku pogrzebowym już od 1 stycznia 2020 r.

REKLAMA