REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład w ochronie zdrowia – co się zmieni?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja INFOR.pl
Polski Ład w ochronie zdrowia – co się zmieni?
Polski Ład w ochronie zdrowia – co się zmieni?
KPRM

REKLAMA

REKLAMA

Nowy Ład w ochronie zdrowia. 7% PKB na zdrowie, program Profilaktyka 40+ oraz zniesienie limitów u specjalistów – to najważniejsze propozycje Polskiego Ładu dotyczące zdrowia. Jakie zmiany przewiduje nowy program PiS i całej Zjednoczonej Prawicy w celu poprawy ochrony zdrowia Polaków?

Co to Polski Ład?

Polski Ład (Nowy Ład) to nowy dokument programowy partii rządzących, a więc wchodzących w skład koalicji Zjednoczonej Prawicy - PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia. Jak piszą we wstępie autorzy dokumentu – „To czas na kolejny przełom. Czas na Polski Ład – kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii. To nasz plan gospodarczej odbudowy. I nowa nadzieja na dobrą przyszłość.”

REKLAMA

Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa Polacy odczuli jak ważna jest sprawna i odpowiednio dofinansowana służba zdrowia. Zdrowie jest więc jednym z głównych filarów Nowego Polskiego Ładu PiS. Oto najważniejsze propozycji partii rządzącej dotyczące zdrowia Polaków.

Nowy Ład: 7% PKB na zdrowie

Zwiększenie wydatków na zdrowie do poziomu 7% PKB jest jednym z pięciu fundamentów Polskiego Ładu. Celem jest osiągnięcie średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat. Już w 2023 r. ma ona osiągnąć poziom 6 proc. PKB.

Nowe środki mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Rada Ministrów ma przyjąć te zmianę już we wrześniu 2021 r.

PKB zdrowie

PKB zdrowie

Ministerstwo Zdrowia

Nowy Ład: Składka zdrowotna

Aby zagwarantować wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, Nowy Ład PiS zakłada wprowadzenie takich samych zasad opłacania składki zdrowotnej dla działalności gospodarczych jak w przypadku umów o pracę (proporcjonalnie do dochodu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profilaktyka 40+

W propozycjach programowych Polskiego Ładu znajdziemy też uruchomienie programu badań profilaktycznych dla osób powyżej 40 roku życia finansowanego ze środków publicznych. Aby jak najwięcej Polaków wzięło w nim udział, planowane jest połączenie go z okresowymi badaniami medycyny pracy. Póki co w dokumencie nie znajdujemy większej ilości szczegółów na temat zasad planowanego programu Profilaktyka 40+.

Zniesienie limitów u specjalistów

Kolejne rozwiązanie proponowane w Nowym Ładzie ma skrócić kolejki do specjalistów. Rozszerzona ma zostać opieka ambulatoryjna i zniesione limity przyjęć u specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny dla wszystkich Polaków, także u pacjentów poniżej 18. roku życia.

Wyższe wynagrodzenia medyków

REKLAMA

Zgodnie z Polskim Ładem minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych ma zostać podwyższone. Planowane jest także dalsze zwiększanie wynagrodzeń młodych lekarzy, w szczególności w dziedzinach priorytetowych, a także wprowadzenie kredytów na studia niestacjonarne oraz stypendiów na studia medyczne i specjalizacje (bezzwrotnych po odpracowaniu w publicznym systemie ochrony zdrowia).

Wprowadzona ma zostać szybka ścieżka wejścia do zawodu dla pielęgniarek, które mają kwalifikacje, a nie pracują w zawodzie. Nowy Ład przewiduje także kredyty na start dla medyków po egzaminie specjalizacyjnym lub powrocie z zagranicy a także sukcesywne zwiększanie liczby lekarzy specjalistów.

Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny

Program unowocześniania i modernizacji infrastruktury zapisany w Nowym Ładzie będzie się opierać na przekazywaniu samorządom środków na realizację inwestycji w placówkach opieki zdrowotnej funkcjonujących na ich terenie.

Fundusz Medyczny ma zaś służyć finansowaniu drogich terapii, onkologii i realizacji badań nad nowymi terapiami.

Agencja Rozwoju Szpitali

Polski Ład zakłada utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za opracowanie programów optymalizacyjnych i modernizacyjnych. Agencja Rozwoju Szpitali będzie również odpowiadać za monitorowanie wdrażanych programów, ewentualne zmiany w procesach rozwoju, modernizacji i restrukturyzacji, a także analizę ich efektów. Planowane jest także stworzenie korpusu menedżerów i zmianę struktury właścicielskiej szpitali.

Drugi etap reformy sieci szpitali

Głównym elementem reformy sieci szpitali ma być wprowadzenie obowiązkowego monitorowania jakości klinicznej obsługi pacjenta i efektywności zarządzania. Zmienione zostaną kryteria przypisania do sieci szpitali, analiza porównawcza będzie obowiązkowa, a na jej podstawie wyłonieni zostaną liderzy szpitalnictwa.

Ustawa o jakości

Ma zostać przyjęta ustawa o jakości, która pozwoli na każdym poziomie systemu ochrony zdrowia zaimplementować mechanizmy akredytacji i monitorowania jakości. Ponadto pozwoli zbudować m.in. krajowy system monitorowania zdarzeń niepożądanych. System ten w wielu krajach, przy zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa osobom zgłaszającym takie zdarzenia, w istotny sposób wpłynął na poprawę rozwiązań dotyczących działalności medycznej i organizacji pracy.

Krajowa Sieć Onkologiczna i Kardiologiczna

Nowy Polski Ład zakłada rozbudowanie prowadzonej dotychczas pilotażowo Krajowej Sieci Onkologicznej a także budowę Krajowej Sieci Kardiologicznej. Ma to umożliwić łatwiejszy dostęp pacjentów do diagnostyki i terapii, koordynację leczenia, wdrożenie programów prewencji pierwotnej i wtórnej, a przez to obniżenie śmiertelności z powodu chorób, pozostających wciąż głównymi przyczynami zgonów Polaków.

Centrum Obsługi Pacjenta i System Informacji Medycznej (SIM)

Polski Ład stawia również na rozwój nowoczesnych technologii w służbie zdrowia. Ma powstać Centrum Obsługi Pacjenta – pacjent.gov.pl, które stanowić będzie kompleksowe narzędzie obsługi oraz polepszy komunikację z pacjentem.

Ponadto System Informacji Medycznej (SIM) będzie umożliwiał przekazywanie lekarzowi – za zgodą pacjenta – informacji o związanych z pacjentem zdarzeniach medycznych, a także jego elektronicznej dokumentacji dotyczącej zdrowia. Kolejnym modułem będą zapisy na wizytę u lekarza przez telefon i internet, co umożliwi łatwiejszą rejestrację do specjalistów, a także pozwoli na przesyłanie przypomnień SMS-owych o wizytach.

Usprawniona nocna pomoc lekarska

Zgodnie z nowym programem PiS szpitale mają działać na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pierwszy poziom to wstępna diagnostyka i e-rejestracja pacjenta; drugi – sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, trzeci – interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Program badawczy nad COVID-19

Polski Ład przewiduje wsparcie finansowe dla zespołów badawczych z najlepszych polskich uniwersytetów i szpitali dla prac nad lekami i szczepionkami chroniącymi przed kolejnymi mutacjami wirusa. Dla chorych, którzy wymagają pomocy w rekonwalescencji postcovidowej, realizowany będzie program rehabilitacji.

Powszechny i bezpłatny dostęp do badań prenatalnych

Nowy Ład Prawa i Sprawiedliwości ma na celu także zapewnienie dostępu do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży. Obecnie działający Program Badań Prenatalnych skierowany jest tylko do kobiet przynależących do grupy ryzyka. Rozszerzenie bezpłatnej diagnostyki na wszystkie kobiety w ciąży ma obniżyć śmiertelność okołoporodową, a także umożliwić wczesne leczenie chorób dzieci już w łonie matki.

Darmowa szczepionka przeciwko HPV

Wirus HPV jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy. W Polsce w ciągu roku diagnozuje się ten nowotwór u ok. 3,5 tys. kobiet, z których około połowa umiera. Dlatego Nowy Ład ma zagwarantować darmową szczepionkę przeciwko HPV.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA