Prawie 40 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19
REKLAMA
REKLAMA
40 mln szczepień przeciw COVID-19
Podano też 1 182 809 dawek przypominających – wynika z danych rządowych. Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał w czwartek pozytywną ocenę dwóch leków przeciw COVID-19: Ronapreve i Regkirona.
REKLAMA
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 20 112 513 osób.
Dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19
Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek, z których 41 997 895 dotarło do punktów szczepień. Dzienna liczba szczepień wyniosła 7352.
Zutylizowano 594 507 dawek szczepionki. Zgłoszono 16 016 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny – poza łagodnymi – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.
Leki przeciw COVID-19
REKLAMA
Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał w czwartek pozytywną ocenę dwóch leków przeciw COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Agencja zaleciła dopuszczenie do obrotu w Europie obu preparatów. Z prób klinicznych wynika, że stosowanie obu preparatów we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 znacząco obniża ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu chorób.
Komitet EMA zaleca zatwierdzenie użycia Ronapreve dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia (pod warunkiem, że pacjent waży więcej niż 40 kg), w sytuacjach zwiększonego ryzyka ciężkiego przechorowania Covid-19. Lek powinien być podawany chorym, którzy nie potrzebują terapii tlenowej.
Natomiast stosowanie Regkirona zarekomendowano tylko dla dorosłych pacjentów, w takiej samej sytuacji, jak w przypadku Ronapreve.
Rzecznik MZ pytany przez PAP, kiedy preparaty będą dostępne w Polsce odpowiedział, że uczestniczy w przetargach w sprawie wszystkich leków, które Unia Europejska będzie kupować, także tych dopuszczonych w czwartek przez EMA.
"Na dzień dzisiejszy mamy zakontraktowany Molnupiravir. Rekomendacja EMA w sprawie Molnupiraviru ma być w przyszłym tygodniu, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia" - przekazał Andrusiewicz.
"Poza tym, że uczestniczymy w przetargach unijnych, to rozmawiamy też oddzielnie z producentami" - dodał rzecznik resortu.
Molnupiravir - lek na COVID-19
Lek o nazwie molnupiravir opracowany przez firmę Merck może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają, co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Ma być przyjmowany doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których przebieg Covid-19 ma łagodną do umiarkowanej postaci, czyli nie wymagają hospitalizacji.
Lek ten na początku listopada, jako pierwsza dopuściła do użycia Wielka Brytania.
Resort zdrowia podał, że od początku rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 42 503 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 1 494.
"Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 3,51 proc. stanowiły osoby zaszczepione. Zgony nie są związane ze szczepieniem" - podał MZ.
REKLAMA
Od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziły się 1 686 333 osoby. Wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki zanotowano 115 715 przypadków zakażeń. "Zaledwie 0,57 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych. Od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 6,86 proc. zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni" - poinformowało MZ.
W szpitalach przebywa obecnie 12 419 pacjentów z COVID-19, w tym 1063 chorych podłączonych jest do respiratorów – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Tydzień temu 5 listopada hospitalizowano 8897 osób z koronawirusem, a dwa tygodnie temu 29 października - 6175. Równo rok temu było ich w szpitalach 21 899.
Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 18 216 łóżek i 1639 respiratorów.
Dane MZ opublikowane w piątek wskazywały na 12 965 potwierdzone nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Najwięcej na Mazowszu - 3082. Zmarło 31 osób z COVID-19. Dzień wcześniej w czwartek MZ poinformowało o 19 074 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Podano, że zmarły 274 osoby z COVID-19. To był najwyższy wynik w tej fali pandemii w Polsce
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w piątek, że w całej Polsce wojewodowie zorganizowali wojewódzkie sztaby zarządzania kryzysowego dotyczące sytuacji epidemiologicznej w związku z COVID-19.
Rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza powiedział, że według obecnych prognoz w szczycie epidemii może być nawet 30 tys. przypadków. "Ten szczyt czwartej fali epidemii powinniśmy osiągnąć na przełomie listopada i grudnia. Natomiast szczyt hospitalizacji jest zawsze o tydzień, dwa przesunięty, więc pewnie będziemy się z nim mierzyli w połowie grudnia" - zaznaczył rzecznik MZ. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
REKLAMA
REKLAMA