REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywność fizyczna wiosną – co wybrać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aktywność fizyczna wiosną - jaka najlepsza
Aktywność fizyczna wiosną - jaka najlepsza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do aktywności fizycznej na wiosnę nie powinien być już odkładanym postanowieniem noworocznym albo czekaniem na lepszą pogodę.

Aktywność fizyczna - jak być aktywnym wiosną?

Zatem - jaką aktywność fizyczną warto wybrać wiosną? Można przewrotnie powiedzieć, że każdą. I na dodatek bez względu na pogodę. Ale, aby nie być posądzonym o obrazoburczość, poniżej przedstawiamy kilka naszych pomysłów na aktywność fizyczną poza domem.

REKLAMA

Jaką aktywność fizyczną wybrać wiosną? 

REKLAMA

Najbardziej domyślną, generyczną wręcz chciałoby się rzec, formą ruchu jest chód - znany nam jako spacer. Cała magia tkwi w jego prostocie i dostępności - bo przecież wcale nie musimy wskakiwać w sportowe buty i obcisłe spodnie. Tę formę ruchu można (i warto) serwować codziennie. W każdej ilości. Można wybrać wersję porannego, samodzielnego intensywnego marszu po parku czy lesie - po to aby pobudzić zmysły, ułożyć plan dnia albo po prostu nic nie myśleć i wyłącznie chłonąć przyrodę. Wieczorna wersja tej aktywności fizycznej da nam opcję na spokojniejszy sen – podsumujemy nasz mijający dzień i uspokojeni położymy się do łóżka - z dotlenioną i ‘’czystą’’ głową. 

A czy można spacerować w ciągu dnia? Wszystko zależy od naszych możliwości czasowych - wczesno popołudniowy spacer to na przykład możliwość spotkania się z przyjaciółką albo w gronie znajomych. To może być fajne opcja połączona z rozmową o wszystkim i o niczym . Nawet spacer szybkim krokiem nie będzie powodował nadmiernego wzrostu naszego tętna. Ilość uderzeń serca na minutę będzie wyższa od spoczynkowego akurat na tyle, abyśmy mogli kontynuować rozmowę i jednocześnie doświadczać benefitów wzrostu naszej kondycji. Jeżeli używacie do spacerowania kijków to oprócz nóg włączają się automatycznie do pracy także ramiona, a zaangażowanie mięśni górnej części ciała przełoży się na wzmocnienie pleców. Nordic walking - bo o nim mowa - zyskał w ostatnich latach sporą grupę fanów.

Do parku można też zabrać karty lub szachy i połączyć wysiłek fizyczny z intelektualnym. Jeżeli lubicie poczuć nie tylko zmęczenie mięśni, ale także oddać się podróży w głąb siebie to można poszukać w swoim mieście zajęć jogi w plenerze. Najczęściej takie sesje odbywają się w weekendy.  Niezależnie od tego co wpadnie nam do głowy to najważniejsze jest zabrać ze sobą dobre nastawienie i … luźne ubranie plus wygodne buty. Wtedy niezależnie od pogody będziemy gotowi na każdą ewentualność, czerpiąc energię z dobrze spędzonego czasu. 

Może rower?

Szukając opcji na poznawanie miejsc oddalonych od naszych miejsc zamieszkania bardziej niż w zasięgu kilkudziesięcio minutowego spaceru na myśl przychodzi rower. Taka forma ruchu, oprócz przysłowiowego wiatru we włosach, daje nam zgoła inne możliwości. Jeżeli dysponujemy czasem i chęcią to w ciągu 2-3 godzin możemy pokonać naprawdę całkiem imponujący dystans i na przykład odwiedzić dawno niewidzianych znajomych z innej dzielnicy. Zresztą rower był zawsze alternatywną formą poruszania się zarówno po mieście jak i poza nim. Ilość doznań jakie do nas docierają jest po wielokroć większa niż podczas jazdy transportem zorganizowanym czy samochodem. I tutaj podobnie jak w przypadku spacerowania - mamy kilka obszarów na które dobroczynnie wpływa aktywność rowerowa - poprzez zwiększenie naszej wydolności zmniejszamy ryzyko chorób układu sercowo naczyniowego, nie wspominając o kontroli wagi a także o jakości naszego snu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści zdrowotne płynące z powrotu do aktywności fizycznej wiosną

Korzyści zdrowotne płynące z powrotu do aktywności fizycznej wiosną są wielorakie. Jak wspominaliśmy na początku - podziękuje nam zarówno ciało jak i głowa. Dzięki wprowadzeniu do naszego codziennego menu porcji ruchu utrzymujemy dobre samopoczucie i dajemy sobie szansę na zwiększenie efektywności. Dodatkowym pożytkiem z aktywności na świeżym powietrzu jest ładowanie naszych akumulatorów naturalnym światłem słonecznym. Suplementację witaminą D3 otrzymujemy gratis! 

Autor: Katarzyna Klimek, założycielka Klubu Aktywnych.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

REKLAMA

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

Pogoda. Gwałtowne burze w dziewięciu województwach. Ostrzeżenia RCB

Na terenie dziewięciu województw można spodziewać się gwałtownych burz. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wysłało alerty.

REKLAMA