REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje w tropikach. Jak uchronić się przed chorobami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
lekarz medycyny podroży
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje w tropikach – jak należy przygotować się do takiego wyjazdu? Urlop w tropikach, a także w krajach subtropikalnych staje się coraz popularniejszy. Niestety taki wyjazd to ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić? Do jakiego powinniśmy udać się lekarza przed wyjazdem? 

REKLAMA

Wakacje w tropikach to bez wątpienia wspaniała pogoda i spotkanie z odmienną kulturą i przyrodą. Ale nie tylko – to także niebezpieczeństwo chorób. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu, które pozwoli zadbać nie tylko o komfort w podroży, ale także zminimalizuje ryzyko komplikacji zdrowotnych. 

REKLAMA

W subtropikalnych i tropikalnych rejonach świata jest się dużo bardziej narażonym na wszelkie choroby zakaźne oraz zatrucia bakteryjne, przegrzania słoneczne, ugryzienia przez drapieżniki, ukąszenia owadów, poparzenia przez rośliny czy meduzy. W rejonach takich warunki sanitarne niejednokrotnie przedstawiają wiele do życzenia. Nie wszędzie też opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Czynniki te sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób tropikalnych, które mogą pokrzyżować nawet najciekawsze plany urlopowe. 

Jak przygotować się do wyjazdu? 

Podstawą bezpiecznych wakacji w krajach o niskim poziomie medycznym i sanitarnym jest profilaktyka. W medycynie podróży zawsze sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Wśród chorób i dolegliwości najczęściej występujących podczas podróży w tropikalne strefy klimatyczne znalazły się: 

  • malaria; 
  • żółta gorączka (żółta febra); 
  • gorączka krwotoczna denga; 
  • dur brzuszny. 

Jak czytamy na stronie NFZ, wykonanie szczepień ochronnych to najlepszy sposób zabezpieczenia przed zachorowaniem w czasie podróży bądź też po jej zakończeniu. Uodpornienie najlepiej rozpocząć około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Należy pamiętać, że niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zapoznać się z prawem i ubezpieczyć  

REKLAMA

Turyści powinni pamiętać, że przed i w czasie wyjazdu obowiązują pewne zasady, które pozwolą ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Dla własnej wiedzy warto zapoznać się z prawem. Artykuł 13 ustawy o turystyce z 23 sierpnia 1997 r. obliguje biura podróży do informowania o zagrożeniach chorobami tropikalnymi oraz udzielenia przynajmniej skróconych wskazówek jak zabezpieczać się przed tego rodzaju problemami zdrowotnymi. W przypadku, gdy biuro podróży nie dopełni tego obowiązku, osoba zainteresowana powinna pamiętać o zasięgnięciu informacji we własnym zakresie. 

Dobrze jest się ubezpieczyć, planując wyjazd do ciepłych krajów. Przed wybieraniem wakacyjnej oferty, należy dokładnie przeczytać umowę: sprawdzić, czy przewidywany zakres odszkodowania obejmuje choroby nabyte w tropiku, czy gwarantowane jest leczenie w szpitalu i transport do kraju. Jeżeli ubezpieczenie zagwarantowane przez biuro turystyczne nie uwzględnia takiej opcji, powinniśmy wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie. 

Wizyta u lekarza przed wyjazdem 

Przed urlopem najlepiej jest udać się do poradni medycyny podróży, gdzie wykonamy badania oraz sprawdzimy, jakie szczepienia wymagane są w danym kraju. Może się zdarzyć, że bez Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination), które wydają lekarze wykonujący zabiegi, nie zostaniemy wpuszczeni do niektórych krajów Afryki i Azji. 

Wizytę u lekarza najlepiej zaplanować na 6-8 tygodni przed wyjazdem, w przeciwnym razie szczepionki zaczną nas chronić zbyt późno lub nie zdążymy wykonać wszystkich zalecanych szczepień. Jeżeli na wyjazd (najczęściej z biurem podróży) decydujemy się w ostatniej chwili i na zalecane szczepienia nie ma czasu – należy szczegółowo wypytać specjalistę o zasady profilaktyki, a w trakcie wakacji ściśle ich przestrzegać. 

Polacy bagatelizują zabezpieczenia 

Według badań 70 procent Polaków bagatelizuje zabezpieczenia przed wyjazdem w strefę międzyzwrotnikową. Pytani, dlaczego zaniedbali własne zdrowie, twierdzą, że wydatek rzędu kilkuset złotych, nie mieścił się w urlopowym budżecie. 

Polacy najczęściej przywożą z tropikalnych wakacji: 

  • dur brzuszny;
  • wirusowe zapalenie wątroby; 
  • salmonellozę, leiszmaniozę; 
  • czerwonkę; 
  • choroby skóry. 

Ryzyko zakażenia się tropikalną chorobą uzależnione jest od rodzaju wypoczynku i przeprowadzonej profilaktyki. Najczęściej dochodzi do zakażenia w dżungli. Duże ryzyko niesie ze sobą przebywanie na terenach podmokłych czy wiejskich. Czynnikami podnoszącymi ryzyko zakażenia jest spanie m.in. w namiocie, wiejskiej chacie z widokiem na plażę, przygodne kontakty seksualne z miejscowymi. 

Jednakże tropikalną chorobą można zarazić się także przebywając w luksusowych ośrodkach all inclusive. Specjaliści podkreślają, że wystarczy drink z lodem ze skażonej wody, który może spowodować zakażenie amebą. 

Wyjeżdżają w tropiki należy zabrać ze sobą własną apteczkę. Powinny się w niej znaleźć: 

  • środki opatrunkowe i dezynfekujące; 
  • repelenty przeciw komarom; 
  • tabletki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. 

Wizyta u lekarza po powrocie

Po powrocie z wakacji w tropikach nawet, gdy nic nam nie dolegało i nie dolega, warto wybrać się do poradni po raz drugi, celem wykonania podstawowych badań. Malaria i wiele chorób pasożytniczych mogą przez wiele tygodni po powrocie nie dawać żadnych objawów. 

Podsumowanie: przed wyjazdem w tropiki odwiedź lekarza specjalistę medycyny morskiej i tropikalnej. Stosuj się do jego zaleceń. Zaszczep się. Weź pod uwagę nie tylko szczepienia obowiązkowe w danym kraju, ale też zalecane. Spakuj apteczkę podręczną. Zabierz książeczkę szczepień. W przypadku, gdy wybierasz się do kraju, w którym można zarazić się malarią, ustal z lekarzem odpowiednią dla siebie chemioprofilaktykę przeciwmalaryczną.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA