REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje w tropikach. Jak uchronić się przed chorobami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
lekarz medycyny podroży
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje w tropikach – jak należy przygotować się do takiego wyjazdu? Urlop w tropikach, a także w krajach subtropikalnych staje się coraz popularniejszy. Niestety taki wyjazd to ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić? Do jakiego powinniśmy udać się lekarza przed wyjazdem? 

REKLAMA

Wakacje w tropikach to bez wątpienia wspaniała pogoda i spotkanie z odmienną kulturą i przyrodą. Ale nie tylko – to także niebezpieczeństwo chorób. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu, które pozwoli zadbać nie tylko o komfort w podroży, ale także zminimalizuje ryzyko komplikacji zdrowotnych. 

REKLAMA

W subtropikalnych i tropikalnych rejonach świata jest się dużo bardziej narażonym na wszelkie choroby zakaźne oraz zatrucia bakteryjne, przegrzania słoneczne, ugryzienia przez drapieżniki, ukąszenia owadów, poparzenia przez rośliny czy meduzy. W rejonach takich warunki sanitarne niejednokrotnie przedstawiają wiele do życzenia. Nie wszędzie też opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Czynniki te sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób tropikalnych, które mogą pokrzyżować nawet najciekawsze plany urlopowe. 

Jak przygotować się do wyjazdu? 

Podstawą bezpiecznych wakacji w krajach o niskim poziomie medycznym i sanitarnym jest profilaktyka. W medycynie podróży zawsze sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Wśród chorób i dolegliwości najczęściej występujących podczas podróży w tropikalne strefy klimatyczne znalazły się: 

  • malaria; 
  • żółta gorączka (żółta febra); 
  • gorączka krwotoczna denga; 
  • dur brzuszny. 

Jak czytamy na stronie NFZ, wykonanie szczepień ochronnych to najlepszy sposób zabezpieczenia przed zachorowaniem w czasie podróży bądź też po jej zakończeniu. Uodpornienie najlepiej rozpocząć około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Należy pamiętać, że niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zapoznać się z prawem i ubezpieczyć  

REKLAMA

Turyści powinni pamiętać, że przed i w czasie wyjazdu obowiązują pewne zasady, które pozwolą ustrzec się przed niebezpieczeństwem. Dla własnej wiedzy warto zapoznać się z prawem. Artykuł 13 ustawy o turystyce z 23 sierpnia 1997 r. obliguje biura podróży do informowania o zagrożeniach chorobami tropikalnymi oraz udzielenia przynajmniej skróconych wskazówek jak zabezpieczać się przed tego rodzaju problemami zdrowotnymi. W przypadku, gdy biuro podróży nie dopełni tego obowiązku, osoba zainteresowana powinna pamiętać o zasięgnięciu informacji we własnym zakresie. 

Dobrze jest się ubezpieczyć, planując wyjazd do ciepłych krajów. Przed wybieraniem wakacyjnej oferty, należy dokładnie przeczytać umowę: sprawdzić, czy przewidywany zakres odszkodowania obejmuje choroby nabyte w tropiku, czy gwarantowane jest leczenie w szpitalu i transport do kraju. Jeżeli ubezpieczenie zagwarantowane przez biuro turystyczne nie uwzględnia takiej opcji, powinniśmy wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie. 

Wizyta u lekarza przed wyjazdem 

Przed urlopem najlepiej jest udać się do poradni medycyny podróży, gdzie wykonamy badania oraz sprawdzimy, jakie szczepienia wymagane są w danym kraju. Może się zdarzyć, że bez Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination), które wydają lekarze wykonujący zabiegi, nie zostaniemy wpuszczeni do niektórych krajów Afryki i Azji. 

Wizytę u lekarza najlepiej zaplanować na 6-8 tygodni przed wyjazdem, w przeciwnym razie szczepionki zaczną nas chronić zbyt późno lub nie zdążymy wykonać wszystkich zalecanych szczepień. Jeżeli na wyjazd (najczęściej z biurem podróży) decydujemy się w ostatniej chwili i na zalecane szczepienia nie ma czasu – należy szczegółowo wypytać specjalistę o zasady profilaktyki, a w trakcie wakacji ściśle ich przestrzegać. 

Polacy bagatelizują zabezpieczenia 

Według badań 70 procent Polaków bagatelizuje zabezpieczenia przed wyjazdem w strefę międzyzwrotnikową. Pytani, dlaczego zaniedbali własne zdrowie, twierdzą, że wydatek rzędu kilkuset złotych, nie mieścił się w urlopowym budżecie. 

Polacy najczęściej przywożą z tropikalnych wakacji: 

  • dur brzuszny;
  • wirusowe zapalenie wątroby; 
  • salmonellozę, leiszmaniozę; 
  • czerwonkę; 
  • choroby skóry. 

Ryzyko zakażenia się tropikalną chorobą uzależnione jest od rodzaju wypoczynku i przeprowadzonej profilaktyki. Najczęściej dochodzi do zakażenia w dżungli. Duże ryzyko niesie ze sobą przebywanie na terenach podmokłych czy wiejskich. Czynnikami podnoszącymi ryzyko zakażenia jest spanie m.in. w namiocie, wiejskiej chacie z widokiem na plażę, przygodne kontakty seksualne z miejscowymi. 

Jednakże tropikalną chorobą można zarazić się także przebywając w luksusowych ośrodkach all inclusive. Specjaliści podkreślają, że wystarczy drink z lodem ze skażonej wody, który może spowodować zakażenie amebą. 

Wyjeżdżają w tropiki należy zabrać ze sobą własną apteczkę. Powinny się w niej znaleźć: 

  • środki opatrunkowe i dezynfekujące; 
  • repelenty przeciw komarom; 
  • tabletki przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. 

Wizyta u lekarza po powrocie

Po powrocie z wakacji w tropikach nawet, gdy nic nam nie dolegało i nie dolega, warto wybrać się do poradni po raz drugi, celem wykonania podstawowych badań. Malaria i wiele chorób pasożytniczych mogą przez wiele tygodni po powrocie nie dawać żadnych objawów. 

Podsumowanie: przed wyjazdem w tropiki odwiedź lekarza specjalistę medycyny morskiej i tropikalnej. Stosuj się do jego zaleceń. Zaszczep się. Weź pod uwagę nie tylko szczepienia obowiązkowe w danym kraju, ale też zalecane. Spakuj apteczkę podręczną. Zabierz książeczkę szczepień. W przypadku, gdy wybierasz się do kraju, w którym można zarazić się malarią, ustal z lekarzem odpowiednią dla siebie chemioprofilaktykę przeciwmalaryczną.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

REKLAMA

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

REKLAMA

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

REKLAMA