REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalendarz badań. Sprawdź, jakie badania warto wykonać w Twoim wieku

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
Kalendarz badań. Sprawdź, jakie badania warto wykonać w Twoim wieku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Początek roku to dobry moment na zrobienie kompletu badań profilaktycznych. Pomoże w tym przygotowany przez NFZ kalendarz, który wygeneruje listę badań dopasowanych do płci i wieku. 

Nowy rok, nowe badania profilaktyczne 

Nowy rok to często czas postanowień. Może jednym z nich będzie kompleksowe zadbanie o swoje zdrowie? Warto zacząć od profilaktyki, bo to podstawa. Wczesne wykrycie wielu chorób daje szansę na ich wyleczenie. Szereg chorób rozwija się bezobjawowo, a objawy mogą pojawiać się w już zaawansowanym stadium. Badania profilaktyczne pozwalają na wychwycenie nieprawidłowości, zanim jeszcze pojawią się symptomy. 

REKLAMA

Jakie badania powinno się wykonać przynajmniej raz w roku?

  • morfologia, 
  • badanie moczu, 
  • badanie cholesterolu 
  • badanie poziomu glukozy we krwi. 

Pod stałą kontrolą powinno być także ciśnienie tętnicze krwi. 

 

Kalendarz badań 

Skąd wiedzieć, jakie badania, oprócz standardowo, zalecanych powinno się wykonać? Dla pogubionych Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował praktyczny Kalendarz badań, który podpowie, jakie wizyty i badania profilaktyczne warto zrobić, będąc w konkretnym wieku. Dodatkowo, jest możliwość sprawdzenia od razu, w których placówkach te badania można zrealizować. Kalendarz jest prosty w obsłudze i intuicyjny. 

Kalendarz badań NFZ

Kalendarz badań NFZ

 

Źródło zewnętrzne

Dla przykładu, sprawdźmy, jakie badania powinna wykonać kobieta w wieku 45 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym przypadku przysługuje pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych w ramach programu profilaktycznego „Profilaktyka 40 PLUS”. W pakiecie można wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • pomiar stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • pomiar stężenia glukozy we krwi,
  • AlAT, AspAT, GGTP,
  • pomiar poziomu kreatyniny we krwi,
  • badania ogólne moczu,
  • badania poziomu kwasu moczowego we krwi,
  • badania na krew utajoną w kale,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Zalecana jest także profilaktyczna wizyta kontrolna u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz ginekologa.

Ważne

Od 1 lipca 2022 r. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma możliwość wystawienia skierowania na badania, które wcześniej mogły być zlecane tylko przez specjalistów.

Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest stan uzębienia. Bezpłatny przegląd stomatologiczny można zrobić w placówce, która ma kontrakt z NFZ. Raz w miesiącu kobieta powinna wykonać samobadanie piersi i, gdy tylko zauważy jakąkolwiek nieprawidłowość, zgłosić się do lekarza. Cytologia w ramach NFZ przysługuje raz na 36 miesięcy (w przypadku obciążenia czynnikami ryzyka, raz na 12 miesięcy). Mammografię powinno się wykonywać co dwa lata (w przypadku kobiet o podwyższonym ryzyku raka piersi - raz w roku). Raz w roku warto wykonać również profilaktyczne badanie znamion. W sezonie jesienno-zimowym dobrze jest zaszczepić się przeciwko grypie. Szczepionka jest refundowana w 50%. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA