Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach
REKLAMA
REKLAMA
- Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia
- Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach
- Pilotażowy program centralnej elektronicznej rejestracji: cel
W sobotę 24 sierpnia zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego uruchomienia centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych.
REKLAMA
Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia
Chodzi o centralną elektroniczną rejestrację. Pilotażowy program centralnej elektronicznej rejestracji zakłada, że pacjenci będą mogli odwoływać i zapisywać się na wizyty online do poradni kardiologicznych oraz na cytologię i mammografię do placówek biorących udział w pilotażu. W przypadku, gdy do 40 dni od zgłoszenia nie będzie wolnych terminów, dana osoba trafi do centralnego wykazu oczekujących. Docelowo e-rejestracja ma zrewolucjonizować umawianie się na wizyty lekarskie i na badania.
Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach
Program pilotażowy ma być realizowany zgodnie z warunki realizacji świadczeń opieki zdrowotnej objętych programem pilotażowym, w tym dotyczącymi personelu medycznego i wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną. Program pilotażowy obejmuje świadczenia gwarantowane z zakresu:
- ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - kardiologii;
- programów zdrowotnych:
a) programu profilaktyki raka szyjki macicy - etap podstawowy,
b) programu profilaktyki raka piersi - etap podstawowy.
Pilotażowy program centralnej elektronicznej rejestracji: cel
Zgodnie z rozporządzeniem, celem pilotażowego programu jest ocena organizacji i efektywności działania centralnej elektronicznej rejestracji, stanowiącej funkcjonalność Systemu P1. Chodzi m.in. o:
- możliwość samodzielnego wyszukiwania przez świadczeniobiorcę dostępnych terminów udzielania wybranych świadczeń opieki zdrowotnej objętych programem pilotażowym;
- możliwość dokonywania przez świadczeniobiorcę zgłoszeń centralnych, w tym również u dowolnego świadczeniodawcy;
- prowadzenie centralnego wykazu oczekujących;
- możliwość zmiany lub rezygnacji z dokonanego zgłoszenia centralnego lub terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej objętego programem pilotażowym.
Okres realizacji programu pilotażowego składa się z dwóch etapów. Etapu przygotowania i realizacji programu pilotażowego, który trwa od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2025 r. oraz etapu ewaluacji programu pilotażowego, który trwa od dnia 1 kwietnia 2025 r. do dnia 31 października 2025 r.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 6 sierpnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.