REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będzie realizowana pomoc z programów unijnych w oświacie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Niewinowska

REKLAMA

Ile unijnych dotacji zostanie przeznaczone na edukację i oświatę? Czy będzie udzielana pomoc dla dzieci specjalnej troski?

REKLAMA

W okresie 2007-2013 projekty z dziedziny oświaty będą realizowane w ramach programu Kapitał Ludzki. W programie tym wyodrębniono dwa priorytety poświęcone edukacji - Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty oraz Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Pierwszy z priorytetów będzie realizowany w ramach komponentu centralnego przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania. Drugi zaś przez samorządy województw w ramach komponentu regionalnego. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o unijne środki na projekty oświatowe przede wszystkim w ramach Priorytetu IX, ale także w ramach Priorytetu III. Łączna kwota unijnych funduszy, o którą mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego na realizację projektów z zakresu edukacji to blisko 1,6 mld euro. O unijne fundusze dla szkół będą mogły ubiegać się ich organy prowadzące, a więc jednostki samorządu terytorialnego. Bez aktywności samorządów z unijnych funduszy nie skorzystają ani szkoły, ani uczniowie. W tej chwili trwają negocjacje programu Kapitał Ludzki z Komisją Europejską, w związku z tym w programie mogą nastąpić zmiany. Oznacza to, że przedstawione poniżej możliwości samorządów w zakresie ubiegania się o fundusze europejskie również mogą ulec zmianie.

REKLAMA

W ramach Priorytetu IX finansowane będą stypendia na wyrównywanie szans uczniów i słuchaczy instytucji systemu oświaty, stypendia motywacyjne, a także podręczniki umożliwiające kształcenie uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły konkurować o unijne środki na tworzenie przedszkoli na obszarach i w środowiskach o niskim stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej, w szczególności na obszarach wiejskich. Będą mogły także otrzymać fundusze na istniejące ośrodki wychowania przedszkolnego, pod warunkiem że pieniądze te zostaną przeznaczone na zwiększenie uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym, przyczynią się np. do wydłużenia godziny pracy przedszkoli, uruchomienie dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienie personelu. W ramach priorytetu IX jednostki samorządu terytorialnego będą mogły starać się także o dotacje dla szkół i placówek prowadzących doradztwo i kształcenie zawodowe.

REKLAMA

Samorządy będą mogły także starać się o środki na studia podyplomowe, kursy doskonalące, studia wyższe dla nauczycieli, pracowników placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego, a także dla pracowników administracji oświatowej.

Jednym z działań programu Kapitał Ludzki, w ramach którego samorządy będą mogły starać się o wsparcie dla projektów z obszaru oświaty, jest działanie 3.6 - „Wyrównywanie szans edukacyjnych oraz rozwój kompetencji kluczowych”. Na realizację tego działania przeznaczyliśmy 772 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Za pomocą tych środków wzmocniona ma być działalność szkół ukierunkowana na pomoc uczniom, którzy z różnych przyczyn nie funkcjonują prawidłowo w systemie oświaty. Chodzi przede wszystkim o uczniów z obszarów wiejskich, dzieci mające problemy w nauce, uczniów niepełnosprawnych, dotkniętych patologiami, pochodzących z mniejszości narodowych lub etnicznych. Wsparcie będzie obejmować realizację dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz specjalistycznych, a także pomoc pedagogiczno-psychologiczną.

MONIKA NIEWINOWSKA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

 
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA