REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownikowi samorządowemu grozi postępowanie dyscyplinarne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Izabela Dziewulska-Gaj

REKLAMA

Z powodu jakich okoliczności może być wszczęte postępowanie dyscyplinarne w stosunku do pracowników samorządowych?

Z powodu jakich okoliczności może być wszczęte postępowanie dyscyplinarne w stosunku do pracowników samorządowych? Jakiego rodzaju kary mogą być wymierzone po przeprowadzeniu takiego postępowania?

Postępowanie dyscyplinarne zostaje wszczęte w sytuacji istotnego naruszenia przez pracownika samorządowego obowiązków określonych w ustawie o pracownikach samorządowych (przykładowy katalog) oraz w sytuacji niezłożenia oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Celem postępowania dyscyplinarnego jest ustalenie winy pracownika i orzeczenie kary, adekwatnej do stopnia winy. Komisja dyscyplinarna nie bada, czy czyn został popełniony, bowiem fakt ten został ostatecznie ustalony na etapie postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez rzecznika dyscyplinarnego.

Do podstawowych obowiązków urzędnika samorządowego ustawodawca zaliczył dbałość o interes państwa (zadania i środki publiczne) z uwzględnieniem interesu prywatnego obywateli. Naruszenia w tym względzie należą do istotnych, bowiem bezpośrednio uderzają w instytucję państwa. Przewinieniem o dużej szkodliwości społecznej jest nieprzestrzeganie prawa. Do równie istotnych naruszeń należy zaliczyć stronniczość urzędnika, która stanowi podstawę zastosowania nadzwyczajnych trybów weryfikacji decyzji oraz uderza w zasady demokratycznego państwa. Postępowania dyscyplinarnego wymaga także naruszenie tajemnicy państwowej lub służbowej, które chroni istotne interesy państwa i stanowi ważne zabezpieczenie jego suwerenności, a także nieudostępnianie dokumentów jawnych, co wyraźnie ogranicza przejrzystość administracji. Wspólną cechą istotnych przewinień jest wywoływanie poważnych skutków, np. odpowiedzialność cywilna organu.

Naruszenie obowiązków, takich jak sumienność, sprawność, uprzejmość, życzliwość i zachowanie godności można zaliczyć do lżejszych przewinień, niewymagających postępowania dyscyplinarnego, chyba że nadmiernie negatywna postawa pracownika oraz skutki określonego postępowania uzasadniają zastosowanie rygoru dyscyplinarnego.

Wymierzenie kary dyscyplinarnej wymaga uprzedniej, obiektywnej oceny sytuacji pod kątem stopnia winy, szkodliwości czynu, motywacji i zachowania sprawcy, bowiem dolegliwość kary musi być adekwatna do rozmiarów przewinienia.

Kary i nagany z ostrzeżeniem mają wymiar raczej symboliczny, albowiem dotykają jedynie sfery ambicjonalnej, natomiast dolegliwość kary nagany z pozbawieniem możliwości awansu przez dwa lata jest tym większa, im lepsze perspektywy rozwoju zawodowego stworzono w urzędzie. Dużą dolegliwością charakteryzuje się natomiast kara przeniesienia na niższe stanowisko, bowiem ma ona wyraźny wymiar finansowy, oraz wydalenie z pracy w urzędzie, która poza finansowymi konsekwencjami zakłóca dalszy bieg kariery zawodowej.

IZABELA DZIEWULSKA-GAJ

główny specjalista w Wydziale Kontroli i Audytu Wewnętrznego Urzędu Miasta Opole

PODSTAWA PRAWNA

n Art. 15, art. 18a ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).

n Art. 34 ust. 3 pkt 1, 2, 3, 4 oraz 5 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.).

n Par. 41, pkt 4, par. 19 pkt 1, 2, par. 30 i 31 rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1990 r. w sprawie powoływania komisji dyscyplinarnych orzekających za naruszenie obowiązków przez mianowanych pracowników samorządowych i postępowania przed tymi komisjami (Dz.U. nr 57, poz. 336).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

REKLAMA

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA