REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć sankcji wojewody

Piotr Dmitrowski

REKLAMA

FUNDUSZE UNIJNE Inwestycje Huty Szkła w Wymiarkach Kredyt na ekologiczne inwestycje

Fundusze Unii Europejskiej przeznaczone na ochronę środowiska stwarzają polskim firmom szansę nie tylko na dostosowanie działalności do wysokich wymogów ekologicznych, lecz również na poprawę efektywności dzięki przeprowadzonej modernizacji.

Programy unijne wspierające inwestycje związane z ochroną środowiska były jednymi z najbardziej atrakcyjnych w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006. Uznanie wśród firm znajdowało działanie 2.4 SPO-WKP Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska. Środki z tego działania zostały już w całości wykorzystane, lecz zainteresowane podmioty mogą liczyć na kontynuację tego rodzaju wsparcia w ramach nowego okresu programowania 2007-2013. W ramach czwartej osi priorytetowej opracowywanego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidywane jest wspieranie inwestycji przedsiębiorstw sprzyjających ochronie środowiska.

Proekologiczna technologia

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania z działania 2.4 SPO-WKP było dostosowanie infrastruktury do wymogów dotyczących ochrony środowiska np. poprzez zmianę technologii na bardziej ekologiczną. Takie inwestycje stwarzają także możliwość modernizacji przedsiębiorstwa i związanej z tym poprawy efektywności jego działania. Należy zaznaczyć, że działanie 2.4 miało o wiele niższe wymagania dotyczące wielkości udziału własnego niż inne działania SPO-WKP wspierające działalność inwestycyjną. Aby wykorzystać to że, Unia refunduje więcej, należało przygotować kompleksową i zakrojoną na szeroką skalę inwestycję.

Wielowiekowe tradycje

Jednym z przedsiębiorstw, które z powodzeniem ubiegało się o środki z działania 2.4 SPO-WKP, jest Huta Szkła Wymiarki. Siedziba firmy znajduje się w południowo-zachodniej części powiatu żagańskiego. Tradycje wytopu szkła w tym regionie sięgają XVII wieku. Huta Szkła Wymiarki jest przedsiębiorstwem o kapitale całkowicie polskim, zaś wielkość produkcji oraz różnorodność asortymentowa lokują ją w czołówce polskich producentów słoi dla przetwórstwa rolno-spożywczego oraz szklanych opakowań do zniczy. Huta zatrudnia 220 osób i jest największym pracodawcą w gminie Wymiarki, jak i jednym z większych w powiecie żagańskim.

Kredyt z BGK

Jak wskazuje Wojciech Wesoły, wiceprezes zarządu Huty Szkła Wymiarki - objęty dofinansowaniem projekt polegał na przeprowadzeniu działań modernizacyjnych zmierzających do zmniejszenia poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstających podczas procesu produkcji oraz podjęciu działań zmniejszających poziom emitowanego hałasu. Ponadto spółka zakupi nowoczesny system informatyczny wspomagający proces wytopu i produkcji szkła, a także zarządzanie przedsiębiorstwem.

- Efektem inwestycji będzie nie tylko zmniejszenie niekorzystnych wpływów na środowisko naturalne, ale także unowocześnienie spółki, a przez to polepszenie pozycji w relacjach z kontrahentami - zaznacza Przemysław Rzeźniczak, prezes zarządu Huty.

Całkowita wartość projektu została określona na poziomie 19,7 mln złotych, w tym dofinansowanie przekraczające 12,6 mln złotych. Ze względu na wysoką wartość inwestycji wartość wkładu własnego, pomimo niskiego udziału procentowego, była znacząca. Na jego pokrycie konieczne było pozyskanie finansowania dłużnego. Na sfinansowanie realizowanej inwestycji spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5 mln złotych.

- O wyborze BGK jako partnera dla realizowanej inwestycji przesądziło doświadczenie tego banku w zakresie finansowania przedsięwzięć z udziałem środków unijnych - mówi Przemysław Rzeźniczak.

Kolejne wnioski

Członkowie Zarządu Huty Szkła Wymiarki uważają, że w projektach nie można ograniczać się do najbliższej przyszłości, ale należy myśleć w kategoriach długoterminowej perspektywy. Przedsiębiorstwo planuje już kolejne inwestycje i złożenie kolejnych wniosków o dofinansowanie w ramach nadchodzących programów, szczególnie w obszarze innowacyjności. Doświadczenie firmy wskazuje także, że w tworzenie projektu warto zaangażować jak największą grupę pracowników, gdyż bardzo często posiadają oni wiele dobrych pomysłów usprawnienia działalności przedsiębiorstwa.

PIOTR DMITROWSKI

gp@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA