REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć sankcji wojewody

Piotr Dmitrowski

REKLAMA

FUNDUSZE UNIJNE Inwestycje Huty Szkła w Wymiarkach Kredyt na ekologiczne inwestycje

Fundusze Unii Europejskiej przeznaczone na ochronę środowiska stwarzają polskim firmom szansę nie tylko na dostosowanie działalności do wysokich wymogów ekologicznych, lecz również na poprawę efektywności dzięki przeprowadzonej modernizacji.

Programy unijne wspierające inwestycje związane z ochroną środowiska były jednymi z najbardziej atrakcyjnych w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006. Uznanie wśród firm znajdowało działanie 2.4 SPO-WKP Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska. Środki z tego działania zostały już w całości wykorzystane, lecz zainteresowane podmioty mogą liczyć na kontynuację tego rodzaju wsparcia w ramach nowego okresu programowania 2007-2013. W ramach czwartej osi priorytetowej opracowywanego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidywane jest wspieranie inwestycji przedsiębiorstw sprzyjających ochronie środowiska.

Proekologiczna technologia

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania z działania 2.4 SPO-WKP było dostosowanie infrastruktury do wymogów dotyczących ochrony środowiska np. poprzez zmianę technologii na bardziej ekologiczną. Takie inwestycje stwarzają także możliwość modernizacji przedsiębiorstwa i związanej z tym poprawy efektywności jego działania. Należy zaznaczyć, że działanie 2.4 miało o wiele niższe wymagania dotyczące wielkości udziału własnego niż inne działania SPO-WKP wspierające działalność inwestycyjną. Aby wykorzystać to że, Unia refunduje więcej, należało przygotować kompleksową i zakrojoną na szeroką skalę inwestycję.

Wielowiekowe tradycje

Jednym z przedsiębiorstw, które z powodzeniem ubiegało się o środki z działania 2.4 SPO-WKP, jest Huta Szkła Wymiarki. Siedziba firmy znajduje się w południowo-zachodniej części powiatu żagańskiego. Tradycje wytopu szkła w tym regionie sięgają XVII wieku. Huta Szkła Wymiarki jest przedsiębiorstwem o kapitale całkowicie polskim, zaś wielkość produkcji oraz różnorodność asortymentowa lokują ją w czołówce polskich producentów słoi dla przetwórstwa rolno-spożywczego oraz szklanych opakowań do zniczy. Huta zatrudnia 220 osób i jest największym pracodawcą w gminie Wymiarki, jak i jednym z większych w powiecie żagańskim.

Kredyt z BGK

Jak wskazuje Wojciech Wesoły, wiceprezes zarządu Huty Szkła Wymiarki - objęty dofinansowaniem projekt polegał na przeprowadzeniu działań modernizacyjnych zmierzających do zmniejszenia poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstających podczas procesu produkcji oraz podjęciu działań zmniejszających poziom emitowanego hałasu. Ponadto spółka zakupi nowoczesny system informatyczny wspomagający proces wytopu i produkcji szkła, a także zarządzanie przedsiębiorstwem.

- Efektem inwestycji będzie nie tylko zmniejszenie niekorzystnych wpływów na środowisko naturalne, ale także unowocześnienie spółki, a przez to polepszenie pozycji w relacjach z kontrahentami - zaznacza Przemysław Rzeźniczak, prezes zarządu Huty.

Całkowita wartość projektu została określona na poziomie 19,7 mln złotych, w tym dofinansowanie przekraczające 12,6 mln złotych. Ze względu na wysoką wartość inwestycji wartość wkładu własnego, pomimo niskiego udziału procentowego, była znacząca. Na jego pokrycie konieczne było pozyskanie finansowania dłużnego. Na sfinansowanie realizowanej inwestycji spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5 mln złotych.

- O wyborze BGK jako partnera dla realizowanej inwestycji przesądziło doświadczenie tego banku w zakresie finansowania przedsięwzięć z udziałem środków unijnych - mówi Przemysław Rzeźniczak.

Kolejne wnioski

Członkowie Zarządu Huty Szkła Wymiarki uważają, że w projektach nie można ograniczać się do najbliższej przyszłości, ale należy myśleć w kategoriach długoterminowej perspektywy. Przedsiębiorstwo planuje już kolejne inwestycje i złożenie kolejnych wniosków o dofinansowanie w ramach nadchodzących programów, szczególnie w obszarze innowacyjności. Doświadczenie firmy wskazuje także, że w tworzenie projektu warto zaangażować jak największą grupę pracowników, gdyż bardzo często posiadają oni wiele dobrych pomysłów usprawnienia działalności przedsiębiorstwa.

PIOTR DMITROWSKI

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  REKLAMA

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

  REKLAMA

  PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

  W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

  Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

  REKLAMA