Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć sankcji wojewody

Piotr Dmitrowski
FUNDUSZE UNIJNE Inwestycje Huty Szkła w Wymiarkach
Kredyt na ekologiczne inwestycje

Fundusze Unii Europejskiej przeznaczone na ochronę środowiska stwarzają polskim firmom szansę nie tylko na dostosowanie działalności do wysokich wymogów ekologicznych, lecz również na poprawę efektywności dzięki przeprowadzonej modernizacji.

Programy unijne wspierające inwestycje związane z ochroną środowiska były jednymi z najbardziej atrakcyjnych w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006. Uznanie wśród firm znajdowało działanie 2.4 SPO-WKP Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska. Środki z tego działania zostały już w całości wykorzystane, lecz zainteresowane podmioty mogą liczyć na kontynuację tego rodzaju wsparcia w ramach nowego okresu programowania 2007-2013. W ramach czwartej osi priorytetowej opracowywanego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidywane jest wspieranie inwestycji przedsiębiorstw sprzyjających ochronie środowiska.

Proekologiczna technologia

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania z działania 2.4 SPO-WKP było dostosowanie infrastruktury do wymogów dotyczących ochrony środowiska np. poprzez zmianę technologii na bardziej ekologiczną. Takie inwestycje stwarzają także możliwość modernizacji przedsiębiorstwa i związanej z tym poprawy efektywności jego działania. Należy zaznaczyć, że działanie 2.4 miało o wiele niższe wymagania dotyczące wielkości udziału własnego niż inne działania SPO-WKP wspierające działalność inwestycyjną. Aby wykorzystać to że, Unia refunduje więcej, należało przygotować kompleksową i zakrojoną na szeroką skalę inwestycję.

Wielowiekowe tradycje

Jednym z przedsiębiorstw, które z powodzeniem ubiegało się o środki z działania 2.4 SPO-WKP, jest Huta Szkła Wymiarki. Siedziba firmy znajduje się w południowo-zachodniej części powiatu żagańskiego. Tradycje wytopu szkła w tym regionie sięgają XVII wieku. Huta Szkła Wymiarki jest przedsiębiorstwem o kapitale całkowicie polskim, zaś wielkość produkcji oraz różnorodność asortymentowa lokują ją w czołówce polskich producentów słoi dla przetwórstwa rolno-spożywczego oraz szklanych opakowań do zniczy. Huta zatrudnia 220 osób i jest największym pracodawcą w gminie Wymiarki, jak i jednym z większych w powiecie żagańskim.

Kredyt z BGK

Jak wskazuje Wojciech Wesoły, wiceprezes zarządu Huty Szkła Wymiarki - objęty dofinansowaniem projekt polegał na przeprowadzeniu działań modernizacyjnych zmierzających do zmniejszenia poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstających podczas procesu produkcji oraz podjęciu działań zmniejszających poziom emitowanego hałasu. Ponadto spółka zakupi nowoczesny system informatyczny wspomagający proces wytopu i produkcji szkła, a także zarządzanie przedsiębiorstwem.

- Efektem inwestycji będzie nie tylko zmniejszenie niekorzystnych wpływów na środowisko naturalne, ale także unowocześnienie spółki, a przez to polepszenie pozycji w relacjach z kontrahentami - zaznacza Przemysław Rzeźniczak, prezes zarządu Huty.

Całkowita wartość projektu została określona na poziomie 19,7 mln złotych, w tym dofinansowanie przekraczające 12,6 mln złotych. Ze względu na wysoką wartość inwestycji wartość wkładu własnego, pomimo niskiego udziału procentowego, była znacząca. Na jego pokrycie konieczne było pozyskanie finansowania dłużnego. Na sfinansowanie realizowanej inwestycji spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5 mln złotych.

- O wyborze BGK jako partnera dla realizowanej inwestycji przesądziło doświadczenie tego banku w zakresie finansowania przedsięwzięć z udziałem środków unijnych - mówi Przemysław Rzeźniczak.

Kolejne wnioski

Członkowie Zarządu Huty Szkła Wymiarki uważają, że w projektach nie można ograniczać się do najbliższej przyszłości, ale należy myśleć w kategoriach długoterminowej perspektywy. Przedsiębiorstwo planuje już kolejne inwestycje i złożenie kolejnych wniosków o dofinansowanie w ramach nadchodzących programów, szczególnie w obszarze innowacyjności. Doświadczenie firmy wskazuje także, że w tworzenie projektu warto zaangażować jak największą grupę pracowników, gdyż bardzo często posiadają oni wiele dobrych pomysłów usprawnienia działalności przedsiębiorstwa.

PIOTR DMITROWSKI

gp@infor.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Regulaminy pracy w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego (PDF)
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
  Niedzielski: rząd przyjął projekt ustawy dającej podwyżki w służbie zdrowia od 632 zł do 2009 zł. Koszt 7 mld zł
  Rząd przyjął projekt nowelizacji o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. To przełomowa ustawa dla medyków, gwarantująca systematyczny wzrost pensji – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
  Zmiany w Karcie Nauczyciela: ZNP odrzuca projekt rządu [17 V 2022 r.]
  Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuca propozycje nowelizacji ustawy Karta nauczyciela w 2022 r. w wersji przedstawionej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Z tej ustawy wynika brak strategii tworzenia spójnego statusu zawodowego nauczyciela – powiedział we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz.
  W lipcu 2022 r. podwyżki wynagrodzeń w szpitalach i przychodniach od 632 zł do 2000 zł [wywiad]
  Gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych wzrosną od lipca 2022 r. w zależności od grupy od 17 proc. do 41 proc.; średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o 30 proc. - powiedział PAP wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
  Matura 2022 r.: historia i języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym [17 maja 2022 r.]
  Na maturze we wtorek rano 17 maja 2022 r. trwa pisemny egzamin z historii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego na poziomie podstawowym.
  Ruszyła rekrutacja ósmoklasistów do liceów i techników w Warszawie [16 maja 2022 r.]
  Od 16 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do warszawskich liceów, techników i branżowych szkół I stopnia. Na wybór placówki i złożenie wniosku ósmoklasiści mają czas do 20 czerwca do godz. 15 - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz.
  MON: Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Gdzie i jak się zgłosić?
  21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
  RPO: Udzielali schronienia uchodźcom z Ukrainy. Dlaczego nie otrzymują świadczenia?
  Każdy wniosek złożony po 30 kwietnia 2022 r. o świadczenie 40 zł za dzień pomocy wymaga podania numeru PESEL uchodźcy korzystającego z zakwaterowania i wyżywienia osoby pomagającej. Nawet jeżeli Ukrainiec nie posiadał przed 30 IV numeru PESEL.
  Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 – od kiedy wakacje w 2022 r.? Do kiedy trzeba wystawić oceny?
  Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 przypada w piątek 24 czerwca 2022 roku.
  CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.
  W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.
  Ósmoklasiści: rekrutacja do liceów od 16 maja 2022 r.
  W poniedziałek 16 maja 2022 r. rozpoczęła się rekrutacja ósmoklasistów do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023.
  Matura 2022 r.: chemia i język włoski na poziomie rozszerzonym [16 maja 2022 r.]
  Maturzyści w poniedziałek 16 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z chemii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
  Międzynarodowy Dzień Rodzin: 120 000 zł na każde dziecko. Emerytura dla matek czwórki dzieci. [15 maja 2022 r.]
  Wsparcie ze strony państwa w roku 2022 na dziecko od urodzenia do 18. roku życia z wszystkich rządowych programów, to jest w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Ukraińcy ściągają tańsze o 30% samochody na Ukrainę. Kolejka 14 km na granicy
  Ponad 2 tys. kierowców czekało w piątek do odprawy samochodów w tranzycie przez przejście z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy spędzili na granicy trzy dni w kolejce. Ukraińcy masowo kupują auta i wwożą do swojego kraju ze względu za zniesienie opłat celnych.
  Członek RPP nie wykluczył przejściowego wzrostu inflacji do 20%. Uznał, że podwyższanie stóp procentowych przebiega zbyt szybko
  Obecne podnoszenie stóp procentowych w Polsce to proces zbyt szybki - ocenia Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej. Litwiniuk jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie chce by dokonywało się to "gwałtownie".
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z wiedzy o społeczeństwie [PDF]
  Maturzyści w piątek 13 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.
  Wsparcie dla Straży Granicznej w obliczu kryzysu bez odrębnych uchwał rady gminy
  OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI: Rada gminy postanowiła przyjąć na sesji rady gminy specjalną uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Oddziału Straży Granicznej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. W założeniu radnych ma to wspomóc jednostki Straży Granicznej; co jest rzeczą niezbędną w obliczu aktualnego kryzysu na Ukrainie, a co w części dotyczy także interesów Polski.
  RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci
  Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały śmieciowe dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej z 2021 r. - przypomina RIO w Lublinie. Izba wyjaśniła co się zmienia i co w tej sytuacji mogą zrobić gminy.
  Skąd się wziął przesąd „Piątek trzynastego”? [Templariusze?]
  Piątek trzynastego – przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca [piątek 13-ego].
  Matura: wiedza o społeczeństwie i język niemiecki na poziomie rozszerzonym [13 maja 2022 r.]
  Maturzyści w piątek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu będą pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
  Inflacja 12,3% za kwiecień? [PKO BP]
  13% - szczyt inflacji?
  Podwyższony dodatek osłonowy: Czy gminy mają prawo do sprawdzania w bazie CEEB zgłoszenia pieca węglowego [komunikat UODO i Ministerstwa Środowiska]
  UODO stwierdził, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi do weryfikowania faktu zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB w związku z wnioskiem o dodatek osłonowy. Do stanowiska UODO odniosło się ministerstwo środowiska.
  Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z biologii poziom rozszerzony [PDF]
  12 maja 2022 r. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii.
  Niedzielski: Życzenia na Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej [12 maja 2022]
  Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.