reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jak uniknąć sankcji wojewody

Jak uniknąć sankcji wojewody

FUNDUSZE UNIJNE Inwestycje Huty Szkła w Wymiarkach
Kredyt na ekologiczne inwestycje


Fundusze Unii Europejskiej przeznaczone na ochronę środowiska stwarzają polskim firmom szansę nie tylko na dostosowanie działalności do wysokich wymogów ekologicznych, lecz również na poprawę efektywności dzięki przeprowadzonej modernizacji.

Programy unijne wspierające inwestycje związane z ochroną środowiska były jednymi z najbardziej atrakcyjnych w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006. Uznanie wśród firm znajdowało działanie 2.4 SPO-WKP Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska. Środki z tego działania zostały już w całości wykorzystane, lecz zainteresowane podmioty mogą liczyć na kontynuację tego rodzaju wsparcia w ramach nowego okresu programowania 2007-2013. W ramach czwartej osi priorytetowej opracowywanego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidywane jest wspieranie inwestycji przedsiębiorstw sprzyjających ochronie środowiska.

Proekologiczna technologia

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania z działania 2.4 SPO-WKP było dostosowanie infrastruktury do wymogów dotyczących ochrony środowiska np. poprzez zmianę technologii na bardziej ekologiczną. Takie inwestycje stwarzają także możliwość modernizacji przedsiębiorstwa i związanej z tym poprawy efektywności jego działania. Należy zaznaczyć, że działanie 2.4 miało o wiele niższe wymagania dotyczące wielkości udziału własnego niż inne działania SPO-WKP wspierające działalność inwestycyjną. Aby wykorzystać to że, Unia refunduje więcej, należało przygotować kompleksową i zakrojoną na szeroką skalę inwestycję.

Wielowiekowe tradycje

Jednym z przedsiębiorstw, które z powodzeniem ubiegało się o środki z działania 2.4 SPO-WKP, jest Huta Szkła Wymiarki. Siedziba firmy znajduje się w południowo-zachodniej części powiatu żagańskiego. Tradycje wytopu szkła w tym regionie sięgają XVII wieku. Huta Szkła Wymiarki jest przedsiębiorstwem o kapitale całkowicie polskim, zaś wielkość produkcji oraz różnorodność asortymentowa lokują ją w czołówce polskich producentów słoi dla przetwórstwa rolno-spożywczego oraz szklanych opakowań do zniczy. Huta zatrudnia 220 osób i jest największym pracodawcą w gminie Wymiarki, jak i jednym z większych w powiecie żagańskim.

Kredyt z BGK

Jak wskazuje Wojciech Wesoły, wiceprezes zarządu Huty Szkła Wymiarki - objęty dofinansowaniem projekt polegał na przeprowadzeniu działań modernizacyjnych zmierzających do zmniejszenia poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstających podczas procesu produkcji oraz podjęciu działań zmniejszających poziom emitowanego hałasu. Ponadto spółka zakupi nowoczesny system informatyczny wspomagający proces wytopu i produkcji szkła, a także zarządzanie przedsiębiorstwem.

- Efektem inwestycji będzie nie tylko zmniejszenie niekorzystnych wpływów na środowisko naturalne, ale także unowocześnienie spółki, a przez to polepszenie pozycji w relacjach z kontrahentami - zaznacza Przemysław Rzeźniczak, prezes zarządu Huty.

Całkowita wartość projektu została określona na poziomie 19,7 mln złotych, w tym dofinansowanie przekraczające 12,6 mln złotych. Ze względu na wysoką wartość inwestycji wartość wkładu własnego, pomimo niskiego udziału procentowego, była znacząca. Na jego pokrycie konieczne było pozyskanie finansowania dłużnego. Na sfinansowanie realizowanej inwestycji spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5 mln złotych.

- O wyborze BGK jako partnera dla realizowanej inwestycji przesądziło doświadczenie tego banku w zakresie finansowania przedsięwzięć z udziałem środków unijnych - mówi Przemysław Rzeźniczak.

Kolejne wnioski

Członkowie Zarządu Huty Szkła Wymiarki uważają, że w projektach nie można ograniczać się do najbliższej przyszłości, ale należy myśleć w kategoriach długoterminowej perspektywy. Przedsiębiorstwo planuje już kolejne inwestycje i złożenie kolejnych wniosków o dofinansowanie w ramach nadchodzących programów, szczególnie w obszarze innowacyjności. Doświadczenie firmy wskazuje także, że w tworzenie projektu warto zaangażować jak największą grupę pracowników, gdyż bardzo często posiadają oni wiele dobrych pomysłów usprawnienia działalności przedsiębiorstwa.

PIOTR DMITROWSKI

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama