REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć sankcji wojewody

Piotr Dmitrowski

REKLAMA

FUNDUSZE UNIJNE Inwestycje Huty Szkła w Wymiarkach Kredyt na ekologiczne inwestycje

Fundusze Unii Europejskiej przeznaczone na ochronę środowiska stwarzają polskim firmom szansę nie tylko na dostosowanie działalności do wysokich wymogów ekologicznych, lecz również na poprawę efektywności dzięki przeprowadzonej modernizacji.

Programy unijne wspierające inwestycje związane z ochroną środowiska były jednymi z najbardziej atrakcyjnych w poprzedniej perspektywie finansowej 2004-2006. Uznanie wśród firm znajdowało działanie 2.4 SPO-WKP Wsparcie dla inwestycji w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska. Środki z tego działania zostały już w całości wykorzystane, lecz zainteresowane podmioty mogą liczyć na kontynuację tego rodzaju wsparcia w ramach nowego okresu programowania 2007-2013. W ramach czwartej osi priorytetowej opracowywanego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przewidywane jest wspieranie inwestycji przedsiębiorstw sprzyjających ochronie środowiska.

Proekologiczna technologia

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania z działania 2.4 SPO-WKP było dostosowanie infrastruktury do wymogów dotyczących ochrony środowiska np. poprzez zmianę technologii na bardziej ekologiczną. Takie inwestycje stwarzają także możliwość modernizacji przedsiębiorstwa i związanej z tym poprawy efektywności jego działania. Należy zaznaczyć, że działanie 2.4 miało o wiele niższe wymagania dotyczące wielkości udziału własnego niż inne działania SPO-WKP wspierające działalność inwestycyjną. Aby wykorzystać to że, Unia refunduje więcej, należało przygotować kompleksową i zakrojoną na szeroką skalę inwestycję.

Wielowiekowe tradycje

Jednym z przedsiębiorstw, które z powodzeniem ubiegało się o środki z działania 2.4 SPO-WKP, jest Huta Szkła Wymiarki. Siedziba firmy znajduje się w południowo-zachodniej części powiatu żagańskiego. Tradycje wytopu szkła w tym regionie sięgają XVII wieku. Huta Szkła Wymiarki jest przedsiębiorstwem o kapitale całkowicie polskim, zaś wielkość produkcji oraz różnorodność asortymentowa lokują ją w czołówce polskich producentów słoi dla przetwórstwa rolno-spożywczego oraz szklanych opakowań do zniczy. Huta zatrudnia 220 osób i jest największym pracodawcą w gminie Wymiarki, jak i jednym z większych w powiecie żagańskim.

Kredyt z BGK

Jak wskazuje Wojciech Wesoły, wiceprezes zarządu Huty Szkła Wymiarki - objęty dofinansowaniem projekt polegał na przeprowadzeniu działań modernizacyjnych zmierzających do zmniejszenia poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, powstających podczas procesu produkcji oraz podjęciu działań zmniejszających poziom emitowanego hałasu. Ponadto spółka zakupi nowoczesny system informatyczny wspomagający proces wytopu i produkcji szkła, a także zarządzanie przedsiębiorstwem.

- Efektem inwestycji będzie nie tylko zmniejszenie niekorzystnych wpływów na środowisko naturalne, ale także unowocześnienie spółki, a przez to polepszenie pozycji w relacjach z kontrahentami - zaznacza Przemysław Rzeźniczak, prezes zarządu Huty.

Całkowita wartość projektu została określona na poziomie 19,7 mln złotych, w tym dofinansowanie przekraczające 12,6 mln złotych. Ze względu na wysoką wartość inwestycji wartość wkładu własnego, pomimo niskiego udziału procentowego, była znacząca. Na jego pokrycie konieczne było pozyskanie finansowania dłużnego. Na sfinansowanie realizowanej inwestycji spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5 mln złotych.

- O wyborze BGK jako partnera dla realizowanej inwestycji przesądziło doświadczenie tego banku w zakresie finansowania przedsięwzięć z udziałem środków unijnych - mówi Przemysław Rzeźniczak.

Kolejne wnioski

Członkowie Zarządu Huty Szkła Wymiarki uważają, że w projektach nie można ograniczać się do najbliższej przyszłości, ale należy myśleć w kategoriach długoterminowej perspektywy. Przedsiębiorstwo planuje już kolejne inwestycje i złożenie kolejnych wniosków o dofinansowanie w ramach nadchodzących programów, szczególnie w obszarze innowacyjności. Doświadczenie firmy wskazuje także, że w tworzenie projektu warto zaangażować jak największą grupę pracowników, gdyż bardzo często posiadają oni wiele dobrych pomysłów usprawnienia działalności przedsiębiorstwa.

PIOTR DMITROWSKI

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA