REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski urzędnik zbyt mało wie o korupcji

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik samorządowy często nie potrafi rozróżnić, co jest korupcją, a co jedynie nieetycznym zachowaniem. Dlatego też redakcja „Gazety Samorządu i Administracji” zorganizowała debatę „Korupcja w samorządach – skala zjawiska – metody zwalczania”, do której zaprosiła przedstawicieli firm i instytucji zajmujących się zapobieganiem temu zjawisku. Jakie są sprawdzone sposoby na zwalczanie korupcji w urzędach, oto niektóre rady:


Grażyna Kopińska, Fundacja im. Stefana Batorego:
– Jak walczyć z korupcją? Metodą jest równoległe, konsekwentne stosowanie prewencji i ścigania. Prewencja powinna polegać na przeglądzie prawa. Trzeba wyeliminować zapisy otwierające pole do korupcji. Do pracy urzędów należy wprowadzić takie procedury administracyjne, które minimalizują możliwość występowania tego przestępstwa.

Łukasz Czajka, Doradztwo Gospodarcze DGA SA:
– Liderzy lokalni powinni być odpowiedzialni za pracę swoją oraz instytucji, którą zarządzają, i zobowiązani do stosowania procedur przejrzystości. Takie procedury powinni jednoznacznie zakomunikować zarówno pracownikom – poprzez stosowny system zarządzania, jak i klientom.

Marek Krasuski, Transparency International Polska:
 – Samorządy bronią się przed społeczną kontrolą. Ma to miejsce w przypadku udzielania informacji publicznej, ale również w relacjach z klientem. Traktowany jest on jak przedmiot, a nie podmiot. Tymczasem jako podatnik powinien odgrywać rolę pracodawcy.

Prof. Jerzy Regulski, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej:
– Walka z korupcją nie powinna sprowadzać się tylko do małych kontroli, ale takich, które podejmuje państwo. Pamiętajmy jednak, że ściganie nie załatwi całego problemu. Możemy tworzyć świadomość antykorupcyjną, kontrolować urzędników, a korupcja nadal będzie funkcjonować, dopóki będą istnieć korupcjogenne struktury.

Tomasz Kloze, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji:
 - System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym - procedury systemowe narzucają jasność i powtarzalność działań oraz umożliwiają weryfikację ich realizacji. W przeciwdziałaniu korupcji widzę zmianę prawa i świadomości pracowników urzędu, ale to wymaga czasu, natomiast system, który oferujemy, można zastosować szybciej. Może efekty nie będą od zaraz duże, ale pamiętajmy że tego typu systemy działają sukcesywnie.

Juliusz Gałkowski, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji:
 - Pamiętajmy, że korupcja jest zjawiskiem słabości państwa. Ponadto jeżeli jesteśmy słabiej kontrolowani, to łatwiej nam o błąd. Zmiana świadomości co do korupcji powinna w pierwszej kolejności wypływać od strony obywateli. Oni powinni być pierwszymi kontrolerami tego, co dzieje się w urzędach. Myślę, że to przyniesie rezultaty.

Marek Wójcik, Związek Powiatów Polskich:
– Sądzę, że pomocne w ograniczeniu korupcji byłoby przywrócenie instytucji aplikacji urzędniczej, w tym edukacji na temat etyki i ograniczania korupcji. Przykładowo w Niemczech osoba przyjmowana na stanowisko urzędnika musi wykazać się znajomością przepisów o korupcji. Świadomość polskiego urzędnika o tym procederze jest niska ze względu na brak edukacji w tym zakresie podczas studiów, w czasie przyjmowania na stanowisko i podczas pracy w urzędzie.  

Zapis całej debaty na temat jest dostępny dla prenumeratorów GSiA.
    
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

    Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

    1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

    Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

    Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

    Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

    Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

    Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

     

    REKLAMA

    Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

    W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

    Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

    Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

    Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

    Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

    Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

    REKLAMA

    PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

    W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

    Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

    Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

    REKLAMA