| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jakie są zasady udostępniania informacji publicznej

Jakie są zasady udostępniania informacji publicznej

O działalności organów administracji obywatel ma prawo się dowiedzieć, np. obserwując posiedzenia organów kolegialnych władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów. Prawo dostępu do informacji publicznej to również dostęp do materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących posiedzenia tych organów.

PRZYKŁAD

ODMOWA DOSTĘPU

Czterech radnych gminy zażądało udzielenia informacji - kto (jakie podmioty), w jakim trybie i za ile nabył nieruchomości gruntowe i budynki, pozostałe w następstwie likwidacji placówek oświatowych. Burmistrz w drodze decyzji odmówił udzielenia takiej informacji. Jako podstawy prawne powołano między innymi przepisy art. 5 ust. 2 i art. 16 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198 ze zm.). Odmowę uzasadniono potrzebą ochrony danych osobowych (na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych), prywatności osoby fizycznej oraz tajemnicy przedsiębiorcy. Od takiej decyzji radni złożyli odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. SKO stwierdziło m.in. że odwołanie jest niedopuszczalne.

Burmistrz źle zamieścił w zaskarżonej decyzji klauzulę odwołalności. Przeczyło to treści art. 22 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej - podmiotowi, któremu odmówiono prawa dostępu do informacji publicznej ze względu na wyłączenie jej jawności z powołaniem się na ochronę danych osobowych, prawo do prywatności oraz tajemnicę inną niż państwowa, służbowa, skarbowa lub statystyczna, przysługuje prawo wniesienia powództwa do sądu powszechnego o udostępnienie takiej informacji.

W rozpatrywanym przypadku odmowa udostępnienia informacji publicznej nastąpiła z powołaniem się na wymienione wyżej okoliczności. Zostały zatem spełnione przesłanki wniesienia powództwa do sądu powszechnego. To zaś wyklucza jednoczesną drogę administracyjną.

Bez znaczenia jest brak wzmianki w przytoczonym przepisie o niedopuszczalności odwołania. Wystarczy wskazanie drogi przed sądem powszechnym jako właściwej.

Wniosek

Jeżeli odmowa udostępnienia informacji publicznej nastąpiła z powołaniem się na ochronę danych osobowych, prawo do prywatności oraz tajemnicę przedsiębiorcy, czyli tajemnicę inną niż państwowa, służbowa, skarbowa lub statystyczna, to zostały spełnione przesłanki wniesienia powództwa do sądu powszechnego (art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, Dz.U. nr 112, poz. 1198 ze zm.), co wyklucza jednoczesną drogę administracyjną.

Na podstawie

postanowienia SKO we Wrocławiu z 5 lutego 2005 r. SKO 4541/4/04 OwSS 2004/3/59

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór wniosku o udostępnienie Informacji Publicznej

Strony główna i podmiotowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »