REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym szkoły powinny pamiętać planując schemat monitoringu

JG

REKLAMA

Rządowy program przewiduje montaż głównie zestawów standardowych złożonych z dwóch kamer. Czy to wystarczy? Ile, gdzie i jakie kamery powinno się zamontować, aby monitoring był skuteczny?

MIROSŁAW TWARDOWSKI

z krakowskiej firmy Dipol


Ze względu na wielkość i charakter szkół (duża ilość pomieszczeń, rozległy, duży obszar monitorowania) oraz ograniczenia finansowe placówek, monitoring w nich przeważnie ma charakter podglądowy. Jednak zainstalowanie kamer w kilku najważniejszych miejscach powinno pozwolić na szczegółową identyfikację osób, np. po rysach twarzy itp., a to zwiększa bezpieczeństwo, komfort pracy i nauki uczniów oraz grona pedagogicznego.

Przede wszystkim należy obserwować wszystkie możliwe wejścia do budynku szkoły. Kamery należy umieścić w bliskiej odległości od wejścia lub zastosować kamery z wąskokątnymi obiektywami, które będą miały w swoim polu widzenia jedynie drzwi wejściowe. Kamery powinny być również zamontowane na korytarzach i w szatniach. W tych pomieszczeniach umieszcza się je jak najwyżej. Monitorowany będzie przecież tłum ludzi, a zbyt niskie zamocowanie kamer spowoduje, że monitorowane będą jedynie osoby znajdujące się najbliżej kamery. Montaż taki zapewni też bezpieczeństwo kamery.

Natomiast w korytarzach kamery warto rozmieszczać tak, aby każda z nich miała drugą w swoim polu widzenia (np. na dwóch przeciwległych końcach). Zapewni to możliwość zarejestrowania sprawcy uszkodzenia jednej z kamer.

Najbardziej dyskusyjnym miejscem montowania kamer są toalety. Czy pomieszczenia te powinny być monitorowane? Z punktu widzenia dyrektorów szkół, właśnie tam dochodzi do największej ilości aktów chuligaństwa. Często również pomieszczenia te wykorzystywane są jako palarnie papierosów. Władze i rodzice z większości szkół decydują się jednak na monitoring toalet. Podgląd prowadzony jest w ten sposób, że monitorowane jest całe pomieszczenie, bez bezpośredniego podglądu kabin. Trzeba jednak podkreślić, że sposób ich monitorowania powinien być uzgodniony z Radą Rodziców.

W budynku szkoły najlepiej sprawdzają się kamery kopułkowe, ponieważ utrudniają indentyfikowanie miejsca, które filmują.

Ostatnim miejscem, o którym warto pomyśleć przy montowaniu kamer, są tereny wokół szkoły, tj. place zabaw, boiska, baseny, parkingi lub inne miejsca szczególnie uczęszczane przez młodych ludzi. Zwykle jednak szkół nie stać jest na zamontowanie odpowiedniej liczby kamer pozwalających na identyfikację szczegółów. Jednak nawet podglądowy monitoring pozwala zwiększyć dyscyplinę uczniów.

Szkoły, których nie stać na zakup większej liczby kamer mogą zainstalować atrapy. Już sama świadomość, że jest się obserwowanym, wymusza na uczniach bardziej kulturalne i przemyślane zachowanie. Kamery atrapy, wyglądające niemal identycznie jak prawdziwe, zwiększają optycznie ilość monitorowanych miejsc oraz znacznie obniżają koszt całego systemu monitoringu.

WNIOSEK

Zastosowanie monitoringu i rejestracji znacznie ogranicza zniszczenia mienia szkoły, a tym samym prowadzi do znacznych oszczędności na bieżących remontach. Tym sposobem w bardzo szybkim czasie następuje zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem i instalacją tego systemu, złożonego z więcej niż dwóch kamer.

JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA