REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym szkoły powinny pamiętać planując schemat monitoringu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
JG

REKLAMA

Rządowy program przewiduje montaż głównie zestawów standardowych złożonych z dwóch kamer. Czy to wystarczy? Ile, gdzie i jakie kamery powinno się zamontować, aby monitoring był skuteczny?

MIROSŁAW TWARDOWSKI

z krakowskiej firmy Dipol


Ze względu na wielkość i charakter szkół (duża ilość pomieszczeń, rozległy, duży obszar monitorowania) oraz ograniczenia finansowe placówek, monitoring w nich przeważnie ma charakter podglądowy. Jednak zainstalowanie kamer w kilku najważniejszych miejscach powinno pozwolić na szczegółową identyfikację osób, np. po rysach twarzy itp., a to zwiększa bezpieczeństwo, komfort pracy i nauki uczniów oraz grona pedagogicznego.

Przede wszystkim należy obserwować wszystkie możliwe wejścia do budynku szkoły. Kamery należy umieścić w bliskiej odległości od wejścia lub zastosować kamery z wąskokątnymi obiektywami, które będą miały w swoim polu widzenia jedynie drzwi wejściowe. Kamery powinny być również zamontowane na korytarzach i w szatniach. W tych pomieszczeniach umieszcza się je jak najwyżej. Monitorowany będzie przecież tłum ludzi, a zbyt niskie zamocowanie kamer spowoduje, że monitorowane będą jedynie osoby znajdujące się najbliżej kamery. Montaż taki zapewni też bezpieczeństwo kamery.

Natomiast w korytarzach kamery warto rozmieszczać tak, aby każda z nich miała drugą w swoim polu widzenia (np. na dwóch przeciwległych końcach). Zapewni to możliwość zarejestrowania sprawcy uszkodzenia jednej z kamer.

Najbardziej dyskusyjnym miejscem montowania kamer są toalety. Czy pomieszczenia te powinny być monitorowane? Z punktu widzenia dyrektorów szkół, właśnie tam dochodzi do największej ilości aktów chuligaństwa. Często również pomieszczenia te wykorzystywane są jako palarnie papierosów. Władze i rodzice z większości szkół decydują się jednak na monitoring toalet. Podgląd prowadzony jest w ten sposób, że monitorowane jest całe pomieszczenie, bez bezpośredniego podglądu kabin. Trzeba jednak podkreślić, że sposób ich monitorowania powinien być uzgodniony z Radą Rodziców.

W budynku szkoły najlepiej sprawdzają się kamery kopułkowe, ponieważ utrudniają indentyfikowanie miejsca, które filmują.

Ostatnim miejscem, o którym warto pomyśleć przy montowaniu kamer, są tereny wokół szkoły, tj. place zabaw, boiska, baseny, parkingi lub inne miejsca szczególnie uczęszczane przez młodych ludzi. Zwykle jednak szkół nie stać jest na zamontowanie odpowiedniej liczby kamer pozwalających na identyfikację szczegółów. Jednak nawet podglądowy monitoring pozwala zwiększyć dyscyplinę uczniów.

Szkoły, których nie stać na zakup większej liczby kamer mogą zainstalować atrapy. Już sama świadomość, że jest się obserwowanym, wymusza na uczniach bardziej kulturalne i przemyślane zachowanie. Kamery atrapy, wyglądające niemal identycznie jak prawdziwe, zwiększają optycznie ilość monitorowanych miejsc oraz znacznie obniżają koszt całego systemu monitoringu.

WNIOSEK

Zastosowanie monitoringu i rejestracji znacznie ogranicza zniszczenia mienia szkoły, a tym samym prowadzi do znacznych oszczędności na bieżących remontach. Tym sposobem w bardzo szybkim czasie następuje zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem i instalacją tego systemu, złożonego z więcej niż dwóch kamer.

JG

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA