REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo usprawni zarządzanie w samorządach

Małgorzata Rajan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Powszechny Model Samooceny, więcej szkoleń, m.in. w zakresie etyki i unikania konfliktu interesów w samorządzie terytorialnym, oraz Akademia Liderów Samorządowych to tylko niektóre projekty przyczyniające się do usprawnienia zarządzania w samorządach, których realizację rozpoczyna w bieżącym roku MSWiA.  

Jednym z ważniejszych projektów systemowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) mających usprawnić zarządzanie w samorządach będzie projekt pilotażowy „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Powszechnego Modelu Samooceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenie pracowników i pomoc doradczą”. Oczekiwanymi efektami pilotażu planowanego na 2009 r. są m.in. usprawnienie zarządzania w urzędach samorządowych i poprawa funkcjonowania urzędów.

REKLAMA

W ramach programu planowane jest m.in. przeszkolenie szefów gmin, powiatów i województw w zakresie efektywnego zarządzania w samorządzie.

Co to jest CAF

Powszechny Model Oceny pomaga w zrozumieniu i wykorzystaniu technik zarządzania jakością oraz zdiagnozowaniu stanu zarządzania w administracji publicznej krajów Unii Europejskiej. Model jest dosyć prostym i łatwym w użyciu narzędziem analitycznym służącym do wykonywania samooceny działania jednostki administracji. Stosowany jest powszechnie w całej zjednoczonej Europie.

Dzięki prostym kwestionariuszom model ten pełni rolę narzędzia porównującego wyniki oraz umożliwiającego międzynarodową współpracę i wymianę doświadczeń.

Model CAF jest rezultatem współpracy prowadzonej od 1998 r. przez kraje Unii Europejskiej. W maju 2000 r. w Lizbonie Dyrektorzy Generalni Administracji Publicznej oficjalnie zalecili stosowanie oceny CAF przez wszystkie komórki administracji krajów Unii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kryterium strategiczne

Od roku 2010 MSWiA chce, aby wszystkie projekty konkursowe w ramach Działania 5.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki były przygotowane za pomocą określonej metodologii oceny (np. CAF). W roku bieżącym jest to już kryterium strategiczne.

Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje także uruchomienie projektu związanego z doradztwem i szkoleniami, m.in. w zakresie etyki i unikania konfliktu interesu w samorządzie terytorialnym. Do końca przyszłego roku ma zostać przeszkolonych 1400 pracowników administracji samorządowej. Tegoroczny pilotaż objąłby 100 samorządowców i pracowników administracji rządowej.

Akademia liderów

Specjalnie dla władz samorządowych MSWiA stworzyło pilotażowy projekt wzorowany na rozwiązaniach prowadzonych przez ministrów odpowiedzialnych za administrację w państwach członkowskich UE.

„Akademia Liderów Samorządowych”, bo tak nazywa się projekt, ma rozpocząć się w tym roku. Uruchomienie Akademii ma na celu podniesienie kwalifikacji oraz poziomu wiedzy w zakresie efektywnego zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego m.in. dla:

• wójtów (burmistrzów lub prezydentów) i ich zastępców,

• starostów i członków zarządów powiatów,

• marszałków województw i członków zarządów województw,

• sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego oraz

• dyrektorów urzędów marszałkowskich.

Poprawa zarządzania w samorządzie terytorialnym będzie możliwa jedynie przy wytworzeniu faktycznego przywództwa (lidera) w jednostkach samorządu terytorialnego. Samorządowcy podczas szkoleń będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych narzędzi i metod zarządzania jednostkami publicznymi.

Małgorzata Rajan

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA