Ministerstwo usprawni zarządzanie w samorządach
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z ważniejszych projektów systemowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) mających usprawnić zarządzanie w samorządach będzie projekt pilotażowy „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Powszechnego Modelu Samooceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenie pracowników i pomoc doradczą”. Oczekiwanymi efektami pilotażu planowanego na 2009 r. są m.in. usprawnienie zarządzania w urzędach samorządowych i poprawa funkcjonowania urzędów.
REKLAMA
W ramach programu planowane jest m.in. przeszkolenie szefów gmin, powiatów i województw w zakresie efektywnego zarządzania w samorządzie.
Co to jest CAF
Powszechny Model Oceny pomaga w zrozumieniu i wykorzystaniu technik zarządzania jakością oraz zdiagnozowaniu stanu zarządzania w administracji publicznej krajów Unii Europejskiej. Model jest dosyć prostym i łatwym w użyciu narzędziem analitycznym służącym do wykonywania samooceny działania jednostki administracji. Stosowany jest powszechnie w całej zjednoczonej Europie.
Dzięki prostym kwestionariuszom model ten pełni rolę narzędzia porównującego wyniki oraz umożliwiającego międzynarodową współpracę i wymianę doświadczeń.
Model CAF jest rezultatem współpracy prowadzonej od 1998 r. przez kraje Unii Europejskiej. W maju 2000 r. w Lizbonie Dyrektorzy Generalni Administracji Publicznej oficjalnie zalecili stosowanie oceny CAF przez wszystkie komórki administracji krajów Unii.
Kryterium strategiczne
Od roku 2010 MSWiA chce, aby wszystkie projekty konkursowe w ramach Działania 5.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki były przygotowane za pomocą określonej metodologii oceny (np. CAF). W roku bieżącym jest to już kryterium strategiczne.
Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje także uruchomienie projektu związanego z doradztwem i szkoleniami, m.in. w zakresie etyki i unikania konfliktu interesu w samorządzie terytorialnym. Do końca przyszłego roku ma zostać przeszkolonych 1400 pracowników administracji samorządowej. Tegoroczny pilotaż objąłby 100 samorządowców i pracowników administracji rządowej.
Akademia liderów
Specjalnie dla władz samorządowych MSWiA stworzyło pilotażowy projekt wzorowany na rozwiązaniach prowadzonych przez ministrów odpowiedzialnych za administrację w państwach członkowskich UE.
„Akademia Liderów Samorządowych”, bo tak nazywa się projekt, ma rozpocząć się w tym roku. Uruchomienie Akademii ma na celu podniesienie kwalifikacji oraz poziomu wiedzy w zakresie efektywnego zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego m.in. dla:
• wójtów (burmistrzów lub prezydentów) i ich zastępców,
• starostów i członków zarządów powiatów,
• marszałków województw i członków zarządów województw,
• sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego oraz
• dyrektorów urzędów marszałkowskich.
Poprawa zarządzania w samorządzie terytorialnym będzie możliwa jedynie przy wytworzeniu faktycznego przywództwa (lidera) w jednostkach samorządu terytorialnego. Samorządowcy podczas szkoleń będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych narzędzi i metod zarządzania jednostkami publicznymi.
Małgorzata Rajan
REKLAMA
REKLAMA