REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo usprawni zarządzanie w samorządach

Małgorzata Rajan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Powszechny Model Samooceny, więcej szkoleń, m.in. w zakresie etyki i unikania konfliktu interesów w samorządzie terytorialnym, oraz Akademia Liderów Samorządowych to tylko niektóre projekty przyczyniające się do usprawnienia zarządzania w samorządach, których realizację rozpoczyna w bieżącym roku MSWiA.  

Jednym z ważniejszych projektów systemowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) mających usprawnić zarządzanie w samorządach będzie projekt pilotażowy „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Powszechnego Modelu Samooceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenie pracowników i pomoc doradczą”. Oczekiwanymi efektami pilotażu planowanego na 2009 r. są m.in. usprawnienie zarządzania w urzędach samorządowych i poprawa funkcjonowania urzędów.

REKLAMA

W ramach programu planowane jest m.in. przeszkolenie szefów gmin, powiatów i województw w zakresie efektywnego zarządzania w samorządzie.

Co to jest CAF

Powszechny Model Oceny pomaga w zrozumieniu i wykorzystaniu technik zarządzania jakością oraz zdiagnozowaniu stanu zarządzania w administracji publicznej krajów Unii Europejskiej. Model jest dosyć prostym i łatwym w użyciu narzędziem analitycznym służącym do wykonywania samooceny działania jednostki administracji. Stosowany jest powszechnie w całej zjednoczonej Europie.

Dzięki prostym kwestionariuszom model ten pełni rolę narzędzia porównującego wyniki oraz umożliwiającego międzynarodową współpracę i wymianę doświadczeń.

Model CAF jest rezultatem współpracy prowadzonej od 1998 r. przez kraje Unii Europejskiej. W maju 2000 r. w Lizbonie Dyrektorzy Generalni Administracji Publicznej oficjalnie zalecili stosowanie oceny CAF przez wszystkie komórki administracji krajów Unii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kryterium strategiczne

Od roku 2010 MSWiA chce, aby wszystkie projekty konkursowe w ramach Działania 5.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki były przygotowane za pomocą określonej metodologii oceny (np. CAF). W roku bieżącym jest to już kryterium strategiczne.

Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje także uruchomienie projektu związanego z doradztwem i szkoleniami, m.in. w zakresie etyki i unikania konfliktu interesu w samorządzie terytorialnym. Do końca przyszłego roku ma zostać przeszkolonych 1400 pracowników administracji samorządowej. Tegoroczny pilotaż objąłby 100 samorządowców i pracowników administracji rządowej.

Akademia liderów

Specjalnie dla władz samorządowych MSWiA stworzyło pilotażowy projekt wzorowany na rozwiązaniach prowadzonych przez ministrów odpowiedzialnych za administrację w państwach członkowskich UE.

„Akademia Liderów Samorządowych”, bo tak nazywa się projekt, ma rozpocząć się w tym roku. Uruchomienie Akademii ma na celu podniesienie kwalifikacji oraz poziomu wiedzy w zakresie efektywnego zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego m.in. dla:

• wójtów (burmistrzów lub prezydentów) i ich zastępców,

• starostów i członków zarządów powiatów,

• marszałków województw i członków zarządów województw,

• sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego oraz

• dyrektorów urzędów marszałkowskich.

Poprawa zarządzania w samorządzie terytorialnym będzie możliwa jedynie przy wytworzeniu faktycznego przywództwa (lidera) w jednostkach samorządu terytorialnego. Samorządowcy podczas szkoleń będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych narzędzi i metod zarządzania jednostkami publicznymi.

Małgorzata Rajan

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA