REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo usprawni zarządzanie w samorządach

Małgorzata Rajan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Powszechny Model Samooceny, więcej szkoleń, m.in. w zakresie etyki i unikania konfliktu interesów w samorządzie terytorialnym, oraz Akademia Liderów Samorządowych to tylko niektóre projekty przyczyniające się do usprawnienia zarządzania w samorządach, których realizację rozpoczyna w bieżącym roku MSWiA.  

Jednym z ważniejszych projektów systemowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) mających usprawnić zarządzanie w samorządach będzie projekt pilotażowy „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Powszechnego Modelu Samooceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenie pracowników i pomoc doradczą”. Oczekiwanymi efektami pilotażu planowanego na 2009 r. są m.in. usprawnienie zarządzania w urzędach samorządowych i poprawa funkcjonowania urzędów.

REKLAMA

W ramach programu planowane jest m.in. przeszkolenie szefów gmin, powiatów i województw w zakresie efektywnego zarządzania w samorządzie.

Co to jest CAF

Powszechny Model Oceny pomaga w zrozumieniu i wykorzystaniu technik zarządzania jakością oraz zdiagnozowaniu stanu zarządzania w administracji publicznej krajów Unii Europejskiej. Model jest dosyć prostym i łatwym w użyciu narzędziem analitycznym służącym do wykonywania samooceny działania jednostki administracji. Stosowany jest powszechnie w całej zjednoczonej Europie.

Dzięki prostym kwestionariuszom model ten pełni rolę narzędzia porównującego wyniki oraz umożliwiającego międzynarodową współpracę i wymianę doświadczeń.

Model CAF jest rezultatem współpracy prowadzonej od 1998 r. przez kraje Unii Europejskiej. W maju 2000 r. w Lizbonie Dyrektorzy Generalni Administracji Publicznej oficjalnie zalecili stosowanie oceny CAF przez wszystkie komórki administracji krajów Unii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kryterium strategiczne

Od roku 2010 MSWiA chce, aby wszystkie projekty konkursowe w ramach Działania 5.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki były przygotowane za pomocą określonej metodologii oceny (np. CAF). W roku bieżącym jest to już kryterium strategiczne.

Resort Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje także uruchomienie projektu związanego z doradztwem i szkoleniami, m.in. w zakresie etyki i unikania konfliktu interesu w samorządzie terytorialnym. Do końca przyszłego roku ma zostać przeszkolonych 1400 pracowników administracji samorządowej. Tegoroczny pilotaż objąłby 100 samorządowców i pracowników administracji rządowej.

Akademia liderów

Specjalnie dla władz samorządowych MSWiA stworzyło pilotażowy projekt wzorowany na rozwiązaniach prowadzonych przez ministrów odpowiedzialnych za administrację w państwach członkowskich UE.

„Akademia Liderów Samorządowych”, bo tak nazywa się projekt, ma rozpocząć się w tym roku. Uruchomienie Akademii ma na celu podniesienie kwalifikacji oraz poziomu wiedzy w zakresie efektywnego zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego m.in. dla:

• wójtów (burmistrzów lub prezydentów) i ich zastępców,

• starostów i członków zarządów powiatów,

• marszałków województw i członków zarządów województw,

• sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego oraz

• dyrektorów urzędów marszałkowskich.

Poprawa zarządzania w samorządzie terytorialnym będzie możliwa jedynie przy wytworzeniu faktycznego przywództwa (lidera) w jednostkach samorządu terytorialnego. Samorządowcy podczas szkoleń będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych narzędzi i metod zarządzania jednostkami publicznymi.

Małgorzata Rajan

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA