REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkład własny przy aplikowaniu o środki z Unii Europejskiej

Dorota Strusiewicz-Kotela

REKLAMA

REKLAMA

W związku z planowanym ubieganiem się o dotację na termomodernizację szkoły ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Likwidacji przekazała w listopadzie 2007 r. na konto gminy darowiznę z przeznaczeniem na wymianę stolarki okiennej w tej szkole.

Czy darowiznę można uznać jako wkład własny gminy przy aplikowaniu o środki z RPO? Czy tę dotację należy traktować jako pomoc publiczną?

REKLAMA

Odpowiedź:Tak. Darowiznę na rzecz gminy można przeznaczyć jako wkład własny na realizację tego zadania.

Dofinansowanie w ramach RPO prac związanych z termomodernizacją budynku szkoły nie stanowi pomocy publicznej.

REKLAMA

Uzasadnienie: Regionalne Programy Operacyjne to dokumenty, na podstawie których realizuje się strategię rozwoju danego województwa, określa działania przewidziane do realizacji oraz system ich finansowania (art. 15 ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju; dalej: ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju). Szkoła może ubiegać się o dofinansowanie realizowanego przez siebie zadania ze środków RPO, jeśli program przewiduje takie działania.

W takim przypadku szkoła występuje jako beneficjent, ubiegający się o dofinansowanie ze środków publicznych realizowanego przez nią projektu, a zarząd województwa (instytucja zarządzająca) jest podmiotem odpowiedzialnym za przygotowanie i realizację RPO. Natomiast gmina może występować w charakterze instytucji pośredniczącej, której zarząd województwa powierza część zadań związanych z realizacją RPO (art. 6 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zarząd województwa przyjmuje projekt RPO (przewidujący dofinansowanie pochodzące z budżetu państwa) w drodze uchwały, a następnie projekt ten jest skierowany do przyjęcia przez Komisję Europejską. Następnie Rada Ministrów w uchwale określa zakres i warunki dofinansowania danego RPO, a Minister Rozwoju Regionalnego zawiera z zarządem województwa tzw. kontrakt wojewódzki, czyli umowę o dofinansowanie RPO środkami pochodzącymi z budżetu państwa, państwowych funduszy celowych lub ze źródeł zagranicznych. W kontrakcie wojewódzkim określa się m.in. kwotę wkładu własnego jednostek samorządu terytorialnego w ramach realizacji RPO (art. 20 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju). Zarząd województwa określa również kryteria kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach RPO (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju).

Przez pomoc publiczną należy rozumieć pomoc przyznawaną przez państwo niektórym przedsiębiorstwom, spełniającą przesłanki określone w art. 87 traktatu ustawiającego Wspólnotę Europejską (art. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej; dalej: ustawa o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej). Odbiorcami pomocy publicznej są beneficjenci pomocy, tzn. podmioty prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania, które otrzymały taką pomoc. Chodzi o działalność gospodarczą, do której mają zastosowanie reguły konkurencji określone w przepisach części trzeciej tytułu VI rozdziału 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (art. 2 pkt 16 i 17 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej).

Szkoła, która realizuje zadania publiczne w zakresie oświaty, nie mieści się w kategorii podmiotów, którym udzielana jest pomoc publiczna.

ZAPAMIĘTAJ!

Jeśli Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Likwidacji przekazała gminie darowiznę na wykonanie prac związanych z termomodernizacją szkoły (wymianę stolarki okiennej), nie ma przeszkód, aby te pieniądze przeznaczyć w budżecie gminy jako jej wkład własny na realizację projektu w ramach RPO, ponieważ darowizna stanowi dochód gminy (art. 54 ust. 1 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym).

Dorota Strusiewicz-Kotela

Podstawy prawne:

• Ustawa z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 216, poz. 1370)

• Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 93, poz. 585)

• Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

REKLAMA

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

REKLAMA