REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można kupić za lokalne pieniądze

Anna Rubinkowska

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze lokalne coraz częściej wpisują się w ofertę produktów turystyczno-pamiątkarskich miast i gmin. Zamieszczane na nich elementy nawiązują do ważnych lokalnych wydarzeń i postaci, a projekty tworzą miejscowi artyści.

Samorządy w produkcji lokalnych pieniędzy dostrzegły szansę na przyciągnięcie turystów i zwiększenie identyfikacji mieszkańców z regionem, który zamieszkują. Akcja bicia monet stała się bardzo popularna w okresie urlopowym. Z usług Mennicy Polskiej w zakresie produkcji dukatów lokalnych skorzystało już ponad  160 miast i samorządów w całej Polsce. Wciąż dołączają nowe.

REKLAMA

Na pamiątkę „Częstocha”, założyciela miasta

REKLAMA

Na terenie Częstochowy od 25 sierpnia do 28 października br. będzie można posługiwać się „Częstochami”. Lokalnymi dukatami - każdy o wartości 4 zł  - będzie można płacić w sklepach i lokalach usługowych oznaczonych specjalnymi naklejkami. Po upływie tego czasu „Częstochy” będą pamiątką kolekcjonerską.

Jak zaznacza Krzysztof Dubiński, administrator emisji „Częstochów”, właściciel kancelarii doradczej w Warszawie, lista dystrybucyjna dukatów jest w tej chwili jedną z największych w Polsce odkąd zaczęto bić dukaty lokalne. – Po raz pierwszy w historii na liście znalazły się filharmonia, placówki wystawiennicze i muzealne, sieć PSS Społem, która ma kilkadziesiąt punktów na terenie miasta. Nazwa dukatów nawiązuje do legendy o rycerzu Częstochu, który żył w czasach Bolesława Krzywoustego, a jego imię znalazło się w dokumencie papieża Innocentego II  z 1136 r. Chociaż pierwsza wzmianka o Częstochowie pojawiła się w dokumentach kościelnych dopiero 100 lat później, legenda głosi, że Częstoch to ojciec założyciel miasta.

Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy, wyraźnie podkreśla, iż emisja dukatów to kolejny element uatrakcyjniający ofertę turystyczną miasta. - Dukat lokalny to przede wszystkim narzędzie promocji miasta. Jest atrakcją dla turystów, a dodatkowo buduje więzi wśród lokalnych społeczności – dodaje z przekonaniem.

Emisja przypomina również o Wystawie Przemysłu i Rolnictwa w 1909 r., ważnej w dziejach Częstochowy – na rewersie numizmatu znalazł się wizerunek maszyny pochodzącej właśnie z tej wystawy, z kolei awers dukatów przedstawia herb miasta oraz informacje o dacie zakończenia emisji. Nakład „Częstochów” jest limitowany – wybito dokładnie 40 tys. sztuk. Pracę tę  wykonali najlepsi mincerze Mennicy Polskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo Mennica Polska wybiła dla Częstochowy 800 sztuk dukatów kolekcjonerskich o nazwie „40 Częstochów”. Powstały one ze srebra próby 500, a ich rewersy i awersy zostały ozdobione tymi samymi motywami, co dukaty z mosiądzu.

Samorządowe www - jeszcze informacja czy już promocja>>

Nowe dutki zakopiańskie

REKLAMA

Ze względu na duże powodzenie kwietniowej emisji pierwszych dutków zakopiańskich, Mennica Łebska zaczęła bić nowe monety, których emisja potrwa do końca września br. Na początku czerwca 2009 r. na zakopiański rynek trafiły do obiegu dutki przedstawiające Giewont i chronione gatunki zwierząt. Dziesięć dutków zakopiańskich (jedna moneta) to równowartość dziesięciu złotych.

Serię zaprojektowała Justyna Jaśkowiak – na awersie znalazł się najbardziej rozpoznawalny polski szczyt – Giewont, a rewers ma aż cztery wersje: z kozicą tatrzańską, świstakiem, rysiem karpackim i niedźwiedziem brunatnym. Zapowiadany nakład monet to cztery razy po 7,5 tys. sztuk. Są to monety bimetaliczne (bite z dwóch rodzajów metalu). Wypuszczonych zostanie też 250 sztuk monet posrebrzanych w każdej serii. Lokalne zakopiańskie pieniądze są honorowane w oznaczonych punktach handlowych i usługowych, których na terenie Zakopanego jest pięćdziesiąt.

Poprzednia emisja dutków zakopiańskich, nazywanych też funtami zakopiańskimi, miała miejsce w okresie bożonarodzeniowym, od 20 grudnia 2008 r. do początku stycznia 2009 r. Wyemitowano wtedy w sumie 10 tysięcy sztuk z jednym wzorem awersu i dwoma wzorami rewersu. Był to dwukolorowy, metalowy żeton przedstawiający na awersie górski szałas, a na rewersie podobizny Józefa Piłsudskiego lub Stefana Żeromskiego, wyemitowany dla uczczenia 90 rocznicy powstania Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, pierwszego wolnego skrawka Polski po zaborach.

Rynek kredytów dla samorządów w 2009r.>>

Sopockie guldeny

Po raz pierwszy w historii Sopotu Mennica Polska w 2009 r. wybiła zaprojektowane przez Dobrochnę Sarajewską, rzeźbiarkę, absolwentkę gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych guldeny sopockie – są to dwie monety o nominale 4 guldenów i z jednolitym rewersem, na którym znalazł się herb Sopotu umieszczony na stylizowanym. secesyjnym ornamencie. Monety mają odmienne awersy upamiętniające dwie rocznice związane z Sopotem. Pierwszy nawiązuje do jubileuszu 100-lecia sopockiej Opery Leśnej, drugi z kolei zawiera akcenty rocznicy 50-lecia narodzin polskiego rock and rolla. Każda z monet została wybita w liczbie 50 000 sztuk i znajduje się w dystrybucji  od 1 maja 2009 r. do 30 września 2009 r. Wartość monety to  4 zł.

Dodatkowo w Sopocie pojawiły  się też dwie monety srebrne o takich samych rewersach i awersach oraz odpowiednio nominałach 50 guldenów i 100 guldenów, będące jubileuszowymi pamiątkami dla gości specjalnych miasta i jubileuszowych uroczystości. 

Guldeny sopockie mają być emitowane co roku, każdorazowo ze zmieniającym się projektem awersu i rewersu. W 2010 r. lokalne pieniądze mają przedstawiać molo oraz nowy sopocki Dom Zdrojowy.

Podobne monety wyemitowały już m.in. Świnoujście, Łeba i Gdańsk, Jastarnia, Malbork.

Anna Rubinkowska

samorzad.infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA