reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Porządek w biurze

Aktualizacja: 12.01.2010

Ład organizacyjny pozwala na lepsze zarządzanie w biurze. Można go wprowadzić dzięki zastosowaniu przepisów dotyczących przechowywania, archiwizacji i obiegu dokumentów w firmie, prowadzenia ewidencji, weryfikacji pism. »

Czy udowadniać własne racje podczas rozmów służbowych

Aktualizacja: 12.01.2010

Zbyt częste udowadnianie w pracy, że mamy rację, może przysporzyć nam wielu wrogów i sprawić, że będziemy przez szefa oraz współpracowników uważane za osoby aroganckie i zarozumiałe. »

Czy urzędnik powinien odpowiadać materialnie za błędne decyzje

Aktualizacja: 12.01.2010

W Sejmie znajduje się projekt ustawy wprowadzający finansową odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje. Przewiduje on kary nawet do dwunastokrotności wynagrodzenia urzędnika za wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa. »

Izby mają prawo wstępu do urzędu, żądania informacji i dokumentacji

Aktualizacja: 12.01.2010

Regionalne izby obrachunkowe sprawują nad samorządem nadzór pod kątem legalności, prowadzą też działalność doradczą i informacyjną. W niektórych przypadkach brak zasięgnięcia opinii izby może oznaczać rażące naruszenie prawa przez samorząd. »

Awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego?

Aktualizacja: 12.01.2010

Ubieganiem się o stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego to obowiązek, który musi przejść każdy rozpoczynający pracę w oświacie.   »

Dostęp do informacji w świetle orzecznictwa sądowego

Aktualizacja: 25.05.2010

Informacja publiczna to każda wiadomość znajdująca się w polu zainteresowania administracji. Nie każdy podmiot ma jednak prawo do otrzymania takiej informacji. Przepisy regulujące dostęp do informacji publicznej są nieprecyzyjne, dlatego ogromną rolę przy jej udostępnianiu odegrało orzecznictwo sądów. »

Przedszkola dla dzieci pracowników

Aktualizacja: 12.01.2010

Czy jednostki samorządu terytorialnego, jako pracodawcy, mogą finansować ze środków ZFŚS takie obiekty socjalne dla pracowników, jak bufety przyzakładowe czy przedszkola dla ich dzieci? Czy jest jakaś graniczna kwota dochodów, po osiągnięciu których pracownik nie ma prawa do korzystania z takich obiektów? »

Wyższe kwoty wolne od potrąceń w 2009 r.

Aktualizacja: 18.03.2010

Jeśli z pensji pracownika są egzekwowane np. niespłacone długi, to należy mu zostawić 954,96 zł. Tyle w 2009 r. wynosi kwota wolna od potrąceń. To prawie o 110 zł więcej niż 2008 r. »

Zapłać podatki samorządowe kartą płatniczą

Aktualizacja: 12.01.2010

Począwszy od 1 stycznia 2009 r. podatki należne jednostkom samorządu terytorialnego mogą być uiszczane za pomocą karty płatniczej. Dotyczy to podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych. Przedstawiamy zasady płatności kartą wraz ze wzorem uchwały samorządowej dopuszczającej taką zapłatę. »

Skuteczne doręczenie decyzji administracyjnej

Aktualizacja: 12.01.2010

Uznanie pisma (decyzji) za doręczone ma ogromne znaczenie w postępowaniu administracyjnym, np. stanowi początek biegu terminów procesowych. Komu można doręczyć pismo? Jak to zrobić, aby doręczenie było skuteczne i zgodne z przepisami ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego? »

Opłaty w sądzie administracyjnym

Aktualizacja: 26.04.2010

Od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. »

Czy gminy mogą tworzyć strefy wolne od dymu tytoniowego

Aktualizacja: 12.01.2010

Organy samorządu terytorialnego zobowiązane są do podejmowania działań zmierzających do ochrony zdrowia przed następstwami palenia tytoniu. »

Połowa powiatów się nie zadłuży

Aktualizacja: 12.01.2010

Nowy wskaźnik zadłużenia będzie dla wielu samorządów niekorzystny. Jednostki o słabych wynikach finansowych nie będą mogły się zadłużać. Samorządy będą miały jednak trzy lata na przygotowanie się do tych zmia. »

Europejska współpraca terytorialna

Aktualizacja: 12.01.2010

O uczestnictwie gmin czy powiatów w europejskich ugrupowaniach współpracy terytorialnej decydują w uchwale organy stanowiące jednostek samorządowych. »

Dożywianie dzieci bez przeprowadzania wywiadu

Aktualizacja: 12.01.2010

W uzasadnionych przypadkach będzie można zrezygnować z przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych i wydawania przez ośrodek pomocy społecznej decyzji administracyjnej w celu zapewnienia głodnym uczniom darmowego posiłku w szkole. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama