| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówi się najczęściej przy okazji pożarów niosących za sobą wielkie szkody majątkowe, a niekiedy nawet ofiary śmiertelne. Wówczas przypomina się, że dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest konieczna i stanowi niezwykle ważny obowiązek nakładany z mocy ustawy na konkretne osoby.

Niezależnie jednak od tego, pozostawienie dziecka, które nie ma jeszcze 7 lat na dłuższy czas bez opieki, w sytuacji, gdy może ono dotrzeć do źródła ognia i doprowadzić do zagrożenia wzniecenia pożaru, również stanowić będzie wykroczenie z art.82 §6 k.w.

Przykładem takiego zachowania może być pozostawienie samego dziecka w mieszkaniu, w którym wprawdzie nie są włączone: kuchenka gazowa, żelazko, czy inne urządzenie, którego niewłaściwe użycie może spowodować pożar, ale dziecko ma jednak możliwość dotrzeć do tych urządzeń i uruchomić je tak, że prawdopodobne będzie wzniecenie pożaru. Omawiane wykroczenie ma charakter formalny, a więc nie jest tu wymagany skutek w postaci bezpośredniego niebezpieczeństwa spowodowania pożaru, zaś dla przyjęcia odpowiedzialności za wykroczenie wystarczy, że istnieje potencjalne zagrożenie wzniecenia pożaru.

Wykroczenie to, jak pozostałe stypizowane w art. 82 k.w., może być popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Znaczy to, że sprawca nie może skutecznie bronić się przed odpowiedzialnością za wykroczenie powołując się na niewiedzę co do tego, że pozostawione przez niego dziecko nie miało jeszcze ukończonych 7 lat, jeśli z okoliczności wynika, że powinien on liczyć się z tym, że tak właśnie jest.

Pozostawienie małoletniego w niebezpiecznych okolicznościach jest jedynym z wykroczeń stypizowanych w art.82 k.w. za które nie grozi kara aresztu, a jedynie kara grzywny lub nagany.

Nieostrożne obchodzenie się z ogniem

Niewątpliwie wolą ustawodawcy, który ustawą z dnia z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy, ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw  kolejny raz nowelizował przepisy kodeksu wykroczeń związane z naruszeniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, było objęcie nową regulacją jak najszerszego kręgu zachowań godzących w te zasady.

Jest oczywiste, że nie sposób uczynić to poprzez kazuistyczne wyliczenie poszczególnych czynów, które są możliwe do popełnienia, a godzą w zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Mając zapewne to na względzie ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie do przepisów art. 82 k.w. również przepisu zgodnie z którym każdy, kto w inny sposób niż wymieniony w przepisach art.82 §§1-4 k.w. nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany (art.82 §5 k.w.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »