reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówi się najczęściej przy okazji pożarów niosących za sobą wielkie szkody majątkowe, a niekiedy nawet ofiary śmiertelne. Wówczas przypomina się, że dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest konieczna i stanowi niezwykle ważny obowiązek nakładany z mocy ustawy na konkretne osoby.

Niezależnie jednak od tego, pozostawienie dziecka, które nie ma jeszcze 7 lat na dłuższy czas bez opieki, w sytuacji, gdy może ono dotrzeć do źródła ognia i doprowadzić do zagrożenia wzniecenia pożaru, również stanowić będzie wykroczenie z art.82 §6 k.w.

Przykładem takiego zachowania może być pozostawienie samego dziecka w mieszkaniu, w którym wprawdzie nie są włączone: kuchenka gazowa, żelazko, czy inne urządzenie, którego niewłaściwe użycie może spowodować pożar, ale dziecko ma jednak możliwość dotrzeć do tych urządzeń i uruchomić je tak, że prawdopodobne będzie wzniecenie pożaru. Omawiane wykroczenie ma charakter formalny, a więc nie jest tu wymagany skutek w postaci bezpośredniego niebezpieczeństwa spowodowania pożaru, zaś dla przyjęcia odpowiedzialności za wykroczenie wystarczy, że istnieje potencjalne zagrożenie wzniecenia pożaru.

Wykroczenie to, jak pozostałe stypizowane w art. 82 k.w., może być popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie. Znaczy to, że sprawca nie może skutecznie bronić się przed odpowiedzialnością za wykroczenie powołując się na niewiedzę co do tego, że pozostawione przez niego dziecko nie miało jeszcze ukończonych 7 lat, jeśli z okoliczności wynika, że powinien on liczyć się z tym, że tak właśnie jest.

Pozostawienie małoletniego w niebezpiecznych okolicznościach jest jedynym z wykroczeń stypizowanych w art.82 k.w. za które nie grozi kara aresztu, a jedynie kara grzywny lub nagany.

Nieostrożne obchodzenie się z ogniem

Niewątpliwie wolą ustawodawcy, który ustawą z dnia z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego, ustawy - Kodeks karny wykonawczy, ustawy - Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw  kolejny raz nowelizował przepisy kodeksu wykroczeń związane z naruszeniem zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, było objęcie nową regulacją jak najszerszego kręgu zachowań godzących w te zasady.

Jest oczywiste, że nie sposób uczynić to poprzez kazuistyczne wyliczenie poszczególnych czynów, które są możliwe do popełnienia, a godzą w zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Mając zapewne to na względzie ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie do przepisów art. 82 k.w. również przepisu zgodnie z którym każdy, kto w inny sposób niż wymieniony w przepisach art.82 §§1-4 k.w. nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany (art.82 §5 k.w.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama