REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe narzędzie oceny wpływu PPP na zadłużenie

Aneta Pilarska
Na Podstawie Materiału Przygotowanego Przez Marcina Jędrasika i Marcina Woronowicza

REKLAMA

Europejskie Centrum Wiedzy PPP przygotowało dokument, który może pomóc m.in. samorządom w ocenie wpływu inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na deficyt i dług publiczny.

Pod koniec 2011 roku Europejskie Centrum Wiedzy PPP (EPEC) opublikowało dokument „PPP w statystyce – podział ryzyk i raportowanie zobowiązań. Praktyczny przewodnik” (publikacja jest dostępna pod adresem internetowym http://www.eib.org/epec/resources/epec_risk_distribution_and_balance_sheet_treatment_pl.pdf). Jest to narzędzie przeznaczone dla podmiotów publicznych ułatwiające analizę wpływu projektów PPP i koncesji na deficyt i dług publiczny z punktu widzenia statystyki, zgodnie z regułami Eurostatu obowiązującymi w tej dziedzinie.

REKLAMA

Publikacja EPEC dotyczy oceny podziału ryzyk i ich wpływu na ujmowanie zobowiązań wynikających z PPP w bilansie sektora rządowego i samorządowego lub partnera prywatnego.

REKLAMA

– Kwestia analizy podziału ryzyk jest ważnym aspektem każdej struktury PPP, a instytucje zamawiające powinny znać zagadnienia leżące u podstaw podejmowanych w tym zakresie decyzji i ich konsekwencje. Ujęcie projektu PPP w bilansie sektora instytucji rządowych i samorządowych ma istotny wpływ zarówno na poziom deficytu, jak i długu, ujmowanych tak według reguł budżetowych stosowanych na poziomie krajowym, jak i dla potrzeb sprawozdawczości statystycznej wynikających z prawodawstwa Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście tzw. procedury nadmiernego deficytu – informuje Marcin Jędrasik, doradca w Europejskim Centrum Wiedzy PPP (EPEC), oddelegowanym z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, gdzie pełni funkcję naczelnika wydziału w Departamencie Przygotowania Projektów Indywidualnych.

Metodologia dla danych wynikających z regulacji UE została określona na początku lat 90. przez państwa członkowskie w opracowaniu Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych (ESA95), a Komisja Europejska (DG Eurostat) ma za zadanie zagwarantowanie ich właściwego stosowania, a tym samym uzyskanie wiarygodnych i porównywalnych danych statystycznych na temat długu i deficytu państw członkowskich. W Polsce znajomość zasad Eurostatu dotyczących wpływu transakcji PPP na deficyt i dług sektora rządowego i samorządowego jest istotna, ponieważ zgodnie z zasadami określonymi przez Ministra Finansów podstawą klasyfikacji zobowiązań budżetowych wynikających z takich umów jest decyzja Eurostatu na ten temat z 11 lutego 2004 r.

Publikacja EPEC zawiera praktyczne wskazówki skierowane do jednostek zamawiających, dotyczące sposobu ujmowania PPP i koncesji z punktu widzenia statystyki: ESA95 i zasad Eurostatu dla tego typu umów. Opracowanie EPEC składa się z dwóch części:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● zwięzłego opisu podstaw prawnych zarówno krajowych, jak i unijnych,

● listy sprawdzającej w formie zestawu 95 pytań służących do określania sposobu ujmowania zobowiązań PPP i koncesji z punktu widzenia statystyki, podzielona tematycznie na 11 rozdziałów (wszystkie one znajdują zastosowanie do PPP, ale tylko niektóre z nich do koncesji – patrz tabela; rozgraniczenie typów tych kontraktów według definicji Eurostatu).

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA