REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe narzędzie oceny wpływu PPP na zadłużenie

Aneta Pilarska
Na Podstawie Materiału Przygotowanego Przez Marcina Jędrasika i Marcina Woronowicza

REKLAMA

Europejskie Centrum Wiedzy PPP przygotowało dokument, który może pomóc m.in. samorządom w ocenie wpływu inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na deficyt i dług publiczny.

Pod koniec 2011 roku Europejskie Centrum Wiedzy PPP (EPEC) opublikowało dokument „PPP w statystyce – podział ryzyk i raportowanie zobowiązań. Praktyczny przewodnik” (publikacja jest dostępna pod adresem internetowym http://www.eib.org/epec/resources/epec_risk_distribution_and_balance_sheet_treatment_pl.pdf). Jest to narzędzie przeznaczone dla podmiotów publicznych ułatwiające analizę wpływu projektów PPP i koncesji na deficyt i dług publiczny z punktu widzenia statystyki, zgodnie z regułami Eurostatu obowiązującymi w tej dziedzinie.

REKLAMA

Publikacja EPEC dotyczy oceny podziału ryzyk i ich wpływu na ujmowanie zobowiązań wynikających z PPP w bilansie sektora rządowego i samorządowego lub partnera prywatnego.

REKLAMA

– Kwestia analizy podziału ryzyk jest ważnym aspektem każdej struktury PPP, a instytucje zamawiające powinny znać zagadnienia leżące u podstaw podejmowanych w tym zakresie decyzji i ich konsekwencje. Ujęcie projektu PPP w bilansie sektora instytucji rządowych i samorządowych ma istotny wpływ zarówno na poziom deficytu, jak i długu, ujmowanych tak według reguł budżetowych stosowanych na poziomie krajowym, jak i dla potrzeb sprawozdawczości statystycznej wynikających z prawodawstwa Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście tzw. procedury nadmiernego deficytu – informuje Marcin Jędrasik, doradca w Europejskim Centrum Wiedzy PPP (EPEC), oddelegowanym z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, gdzie pełni funkcję naczelnika wydziału w Departamencie Przygotowania Projektów Indywidualnych.

Metodologia dla danych wynikających z regulacji UE została określona na początku lat 90. przez państwa członkowskie w opracowaniu Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych (ESA95), a Komisja Europejska (DG Eurostat) ma za zadanie zagwarantowanie ich właściwego stosowania, a tym samym uzyskanie wiarygodnych i porównywalnych danych statystycznych na temat długu i deficytu państw członkowskich. W Polsce znajomość zasad Eurostatu dotyczących wpływu transakcji PPP na deficyt i dług sektora rządowego i samorządowego jest istotna, ponieważ zgodnie z zasadami określonymi przez Ministra Finansów podstawą klasyfikacji zobowiązań budżetowych wynikających z takich umów jest decyzja Eurostatu na ten temat z 11 lutego 2004 r.

Publikacja EPEC zawiera praktyczne wskazówki skierowane do jednostek zamawiających, dotyczące sposobu ujmowania PPP i koncesji z punktu widzenia statystyki: ESA95 i zasad Eurostatu dla tego typu umów. Opracowanie EPEC składa się z dwóch części:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● zwięzłego opisu podstaw prawnych zarówno krajowych, jak i unijnych,

● listy sprawdzającej w formie zestawu 95 pytań służących do określania sposobu ujmowania zobowiązań PPP i koncesji z punktu widzenia statystyki, podzielona tematycznie na 11 rozdziałów (wszystkie one znajdują zastosowanie do PPP, ale tylko niektóre z nich do koncesji – patrz tabela; rozgraniczenie typów tych kontraktów według definicji Eurostatu).

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA