REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcja "Razem na Święta" 2019 r.

Akcja
Akcja "Razem na Święta" 2019 r.

REKLAMA

REKLAMA

W roku 2019 ponad 6,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do akcji "Razem na Święta". Celem tej akcji jest pomoc innym, kształtowanie wspólnot oraz odpowiedzialności za drugą osobę.

Zgłoszenia do udziału w przedsięwzięciu można przesyłać do 19 grudnia.

REKLAMA

"Prawie 730 tys. uczniów z ponad 6,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło do tej pory swój udział w akcji MEN +Razem na Święta+. Ich działania wesprze ponad 77 tys. nauczycieli. W okresie przedświątecznym uczniowie wraz z opiekunami odwiedzą lokalne domy seniorów, przygotują świąteczne paczki i zorganizują zbiórki darów dla potrzebujących" - poinformowało Ministerstwo Edukacji na swojej stronie internetowej.

Zobacz: Oświata

REKLAMA

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z województwa mazowieckiego. Na Mazowszu chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu zadeklarowano ponad 100 tys. uczniów i prawie 12 tys. nauczycieli z blisko 850 placówek. Dużym zainteresowaniem akcja cieszy się również w województwach: małopolskim – 748 zgłoszonych placówek, śląskim – 716 zgłoszonych placówek, wielkopolskim – 630 zgłoszeń.

"Już dziś dziękujemy za zainteresowanie akcją, a przede wszystkim za działania charytatywne realizowane w ramach tej inicjatywy. Zapraszamy kolejne szkoły do udziału w przedsięwzięciu oraz do wsparcia w okresie przedświątecznym osób starszych, samotnych i potrzebujących" - czytamy w komunikacie resortu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunkiem uczestniczenia w akcji jest przesłanie przez dyrektora placówki lub przez osobę przez niego upoważnioną zgłoszenia do 19 grudnia do godz. 12.00 za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej w strefie dla zalogowanych (zakładka "Ankieta").

Zainteresowane udziałem w akcji szkoły polonijne i polskie szkoły za granicą proszone są o przesyłanie zgłoszeń mailowych na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą sekretariat@orpeg.pl.

REKLAMA

"Wiem, że tysiące uczniów na co dzień angażują się w przedsięwzięcia charytatywne. W wielu szkołach funkcjonują kluby i koła wolontariatu, które realizują działania zasługujące na prawdziwe uznanie. Chciałbym, aby te wspaniałe inicjatywy zostały wzmocnione szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy najwięcej osób oczekuje na pomoc. Jestem przekonany, że wsparcie, jakie otrzymają one od uczniów, będzie najlepszym sygnałem, że nie są same, że zawsze jest ktoś, kto o nich pamięta" – napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w specjalnym liście zachęcając do udziału w akcji.

W jej ramach uczniowie i nauczyciele mogą przekazać własnoręcznie wykonane upominki seniorom ze swojego najbliższego otoczenia, przygotować świąteczne kartki z życzeniami dla pacjentów lokalnych szpitali lub hospicjów, zorganizować przedświąteczne spotkanie (np. koncert kolęd) integrujące lokalną społeczność, pomóc starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach, odwiedzić emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, zorganizować zbiórkę darów dla lokalnego schroniska dla zwierząt czy wesprzeć organizację oferującą pomoc Polakom na Kresach.

Zobacz: Pracownicy

MEN zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, a także polskie szkoły za granicą do dzielenia się przykładami inicjatyw realizowanych w ramach akcji na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwieta.

Wszystkie szkoły i placówki, które przystąpią do akcji, będą mogły pobrać przygotowany z tej okazji logotyp i umieścić go na swych stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Otrzymają one też pamiątkowy dyplom.

W ubiegłym roku w akcji "Razem na Święta" uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA