REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd przekaże zaliczkę na inwestycje

Jerzy Kowalski

REKLAMA

Gminy, powiaty i województwa będą mogły udzielić wykonawcy zaliczek na wykonanie zamówienia, jeżeli taka możliwość zostanie przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w jego specyfikacji. Zmianie uległ termin występowania przez firmy z wnioskami o udzielenie im wyjaśnień do specyfikacji.

REKLAMA

Jedna z istotnych zmian tzw. małej nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych, obowiązuje już od 7 grudnia. Chodzi o art. 38 ustawy, który dotyczy składania przez wykonawców wniosków do zamawiających o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dotychczas często zdarzało się, że niektóre firmy, chcąc przedłużyć postępowanie, składały liczne pytania zamawiającym, m.in. instytucjom samorządowym. Ustawodawca chciał ograniczyć ten proceder, który prowadził do opóźniania inwestycji czy dostaw. Teraz przedsiębiorca ma już ograniczony czas na zapytanie jednostki samorządowej o sporne sformułowanie w przygotowanej przez nią specyfikacji. Termin na takie działanie mija do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. W przypadku złożenia przez wykonawcę wniosku po nowo określonym ustawowo terminie zamawiający będzie mógł odpowiedzieć na wniosek albo zostawić go bez rozpoznania.

REKLAMA

Większość znowelizowanych przepisów wejdzie jednak w życie tuż przed świętami – 22 grudnia 2009 r. Zgodnie z nimi podmioty samorządowe będą też mogły do ogłoszenia o postępowaniu przetargowym wprowadzić warunek uzależniający udzielenie zamówienia od zatrudniania przez wykonawcę odpowiednio dużej liczby osób niepełnosprawnych. Może to być nawet więcej niż 50 proc. niepełnosprawnych wśród wszystkich zatrudnionych.

REKLAMA

Dodatkowo po wejściu w życie nowych przepisów zamawiający będzie mógł udzielić wykonawcy zaliczek na poczet wykonania zamówienia, jeżeli taka możliwość została przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji. Zaliczki będą mogły być udzielane także wtedy, gdy zamówienie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Nie będą one możliwe jedynie gdy wykonawca został wybrany w trybie negocjacji, bez ogłoszenia lub z wolnej ręki. Nie będzie również przeszkód, by zamawiający udzielił zaliczki wykonawcy kilkakrotnie. Szczególnie w przypadku, gdy wykaże on, że wykonał zamówienia w zakresie już udzielonej zaliczki. Zamawiający uzyska też prawo żądania zabezpieczenia przez wykonawcę zaliczek, a w przypadku gdy zaliczka wyniesie 20 proc. wartości zamówienia, będzie miał nawet obowiązek zażądania zabezpieczenia w typowych formach dla zamówień publicznych.

Do nowych obowiązków zamawiającego należeć będzie zwrócenie wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania. Oczywiście wadium nie otrzyma od razu wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Rozwiązanie to pozwoli na szybkie odmrożenie zainwestowanych w planowane przedsięwzięcie pieniędzy przedsiębiorców.

Jerzy Kowalski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 206, poz. 1591).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA