REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd przekaże zaliczkę na inwestycje

Jerzy Kowalski

REKLAMA

Gminy, powiaty i województwa będą mogły udzielić wykonawcy zaliczek na wykonanie zamówienia, jeżeli taka możliwość zostanie przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w jego specyfikacji. Zmianie uległ termin występowania przez firmy z wnioskami o udzielenie im wyjaśnień do specyfikacji.

REKLAMA

Jedna z istotnych zmian tzw. małej nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych, obowiązuje już od 7 grudnia. Chodzi o art. 38 ustawy, który dotyczy składania przez wykonawców wniosków do zamawiających o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dotychczas często zdarzało się, że niektóre firmy, chcąc przedłużyć postępowanie, składały liczne pytania zamawiającym, m.in. instytucjom samorządowym. Ustawodawca chciał ograniczyć ten proceder, który prowadził do opóźniania inwestycji czy dostaw. Teraz przedsiębiorca ma już ograniczony czas na zapytanie jednostki samorządowej o sporne sformułowanie w przygotowanej przez nią specyfikacji. Termin na takie działanie mija do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. W przypadku złożenia przez wykonawcę wniosku po nowo określonym ustawowo terminie zamawiający będzie mógł odpowiedzieć na wniosek albo zostawić go bez rozpoznania.

REKLAMA

Większość znowelizowanych przepisów wejdzie jednak w życie tuż przed świętami – 22 grudnia 2009 r. Zgodnie z nimi podmioty samorządowe będą też mogły do ogłoszenia o postępowaniu przetargowym wprowadzić warunek uzależniający udzielenie zamówienia od zatrudniania przez wykonawcę odpowiednio dużej liczby osób niepełnosprawnych. Może to być nawet więcej niż 50 proc. niepełnosprawnych wśród wszystkich zatrudnionych.

REKLAMA

Dodatkowo po wejściu w życie nowych przepisów zamawiający będzie mógł udzielić wykonawcy zaliczek na poczet wykonania zamówienia, jeżeli taka możliwość została przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji. Zaliczki będą mogły być udzielane także wtedy, gdy zamówienie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Nie będą one możliwe jedynie gdy wykonawca został wybrany w trybie negocjacji, bez ogłoszenia lub z wolnej ręki. Nie będzie również przeszkód, by zamawiający udzielił zaliczki wykonawcy kilkakrotnie. Szczególnie w przypadku, gdy wykaże on, że wykonał zamówienia w zakresie już udzielonej zaliczki. Zamawiający uzyska też prawo żądania zabezpieczenia przez wykonawcę zaliczek, a w przypadku gdy zaliczka wyniesie 20 proc. wartości zamówienia, będzie miał nawet obowiązek zażądania zabezpieczenia w typowych formach dla zamówień publicznych.

Do nowych obowiązków zamawiającego należeć będzie zwrócenie wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania. Oczywiście wadium nie otrzyma od razu wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Rozwiązanie to pozwoli na szybkie odmrożenie zainwestowanych w planowane przedsięwzięcie pieniędzy przedsiębiorców.

Jerzy Kowalski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 206, poz. 1591).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA