REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd przekaże zaliczkę na inwestycje

Jerzy Kowalski

REKLAMA

Gminy, powiaty i województwa będą mogły udzielić wykonawcy zaliczek na wykonanie zamówienia, jeżeli taka możliwość zostanie przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w jego specyfikacji. Zmianie uległ termin występowania przez firmy z wnioskami o udzielenie im wyjaśnień do specyfikacji.

REKLAMA

Jedna z istotnych zmian tzw. małej nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych, obowiązuje już od 7 grudnia. Chodzi o art. 38 ustawy, który dotyczy składania przez wykonawców wniosków do zamawiających o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dotychczas często zdarzało się, że niektóre firmy, chcąc przedłużyć postępowanie, składały liczne pytania zamawiającym, m.in. instytucjom samorządowym. Ustawodawca chciał ograniczyć ten proceder, który prowadził do opóźniania inwestycji czy dostaw. Teraz przedsiębiorca ma już ograniczony czas na zapytanie jednostki samorządowej o sporne sformułowanie w przygotowanej przez nią specyfikacji. Termin na takie działanie mija do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. W przypadku złożenia przez wykonawcę wniosku po nowo określonym ustawowo terminie zamawiający będzie mógł odpowiedzieć na wniosek albo zostawić go bez rozpoznania.

REKLAMA

Większość znowelizowanych przepisów wejdzie jednak w życie tuż przed świętami – 22 grudnia 2009 r. Zgodnie z nimi podmioty samorządowe będą też mogły do ogłoszenia o postępowaniu przetargowym wprowadzić warunek uzależniający udzielenie zamówienia od zatrudniania przez wykonawcę odpowiednio dużej liczby osób niepełnosprawnych. Może to być nawet więcej niż 50 proc. niepełnosprawnych wśród wszystkich zatrudnionych.

REKLAMA

Dodatkowo po wejściu w życie nowych przepisów zamawiający będzie mógł udzielić wykonawcy zaliczek na poczet wykonania zamówienia, jeżeli taka możliwość została przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji. Zaliczki będą mogły być udzielane także wtedy, gdy zamówienie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Nie będą one możliwe jedynie gdy wykonawca został wybrany w trybie negocjacji, bez ogłoszenia lub z wolnej ręki. Nie będzie również przeszkód, by zamawiający udzielił zaliczki wykonawcy kilkakrotnie. Szczególnie w przypadku, gdy wykaże on, że wykonał zamówienia w zakresie już udzielonej zaliczki. Zamawiający uzyska też prawo żądania zabezpieczenia przez wykonawcę zaliczek, a w przypadku gdy zaliczka wyniesie 20 proc. wartości zamówienia, będzie miał nawet obowiązek zażądania zabezpieczenia w typowych formach dla zamówień publicznych.

Do nowych obowiązków zamawiającego należeć będzie zwrócenie wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania. Oczywiście wadium nie otrzyma od razu wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Rozwiązanie to pozwoli na szybkie odmrożenie zainwestowanych w planowane przedsięwzięcie pieniędzy przedsiębiorców.

Jerzy Kowalski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 206, poz. 1591).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA