reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Samorząd przekaże zaliczkę na inwestycje

Samorząd przekaże zaliczkę na inwestycje

Gminy, powiaty i województwa będą mogły udzielić wykonawcy zaliczek na wykonanie zamówienia, jeżeli taka możliwość zostanie przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w jego specyfikacji. Zmianie uległ termin występowania przez firmy z wnioskami o udzielenie im wyjaśnień do specyfikacji.

Jedna z istotnych zmian tzw. małej nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych, obowiązuje już od 7 grudnia. Chodzi o art. 38 ustawy, który dotyczy składania przez wykonawców wniosków do zamawiających o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dotychczas często zdarzało się, że niektóre firmy, chcąc przedłużyć postępowanie, składały liczne pytania zamawiającym, m.in. instytucjom samorządowym. Ustawodawca chciał ograniczyć ten proceder, który prowadził do opóźniania inwestycji czy dostaw. Teraz przedsiębiorca ma już ograniczony czas na zapytanie jednostki samorządowej o sporne sformułowanie w przygotowanej przez nią specyfikacji. Termin na takie działanie mija do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. W przypadku złożenia przez wykonawcę wniosku po nowo określonym ustawowo terminie zamawiający będzie mógł odpowiedzieć na wniosek albo zostawić go bez rozpoznania.

Większość znowelizowanych przepisów wejdzie jednak w życie tuż przed świętami – 22 grudnia 2009 r. Zgodnie z nimi podmioty samorządowe będą też mogły do ogłoszenia o postępowaniu przetargowym wprowadzić warunek uzależniający udzielenie zamówienia od zatrudniania przez wykonawcę odpowiednio dużej liczby osób niepełnosprawnych. Może to być nawet więcej niż 50 proc. niepełnosprawnych wśród wszystkich zatrudnionych.

Dodatkowo po wejściu w życie nowych przepisów zamawiający będzie mógł udzielić wykonawcy zaliczek na poczet wykonania zamówienia, jeżeli taka możliwość została przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji. Zaliczki będą mogły być udzielane także wtedy, gdy zamówienie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Nie będą one możliwe jedynie gdy wykonawca został wybrany w trybie negocjacji, bez ogłoszenia lub z wolnej ręki. Nie będzie również przeszkód, by zamawiający udzielił zaliczki wykonawcy kilkakrotnie. Szczególnie w przypadku, gdy wykaże on, że wykonał zamówienia w zakresie już udzielonej zaliczki. Zamawiający uzyska też prawo żądania zabezpieczenia przez wykonawcę zaliczek, a w przypadku gdy zaliczka wyniesie 20 proc. wartości zamówienia, będzie miał nawet obowiązek zażądania zabezpieczenia w typowych formach dla zamówień publicznych.

Do nowych obowiązków zamawiającego należeć będzie zwrócenie wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania. Oczywiście wadium nie otrzyma od razu wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Rozwiązanie to pozwoli na szybkie odmrożenie zainwestowanych w planowane przedsięwzięcie pieniędzy przedsiębiorców.

Jerzy Kowalski

Podstawa prawna

Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 206, poz. 1591).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama