| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Lekarze zmuszają kobiety w ciąży do korzystania z urlopu macierzyńskiego

Lekarze zmuszają kobiety w ciąży do korzystania z urlopu macierzyńskiego

W przypadku gdy pogorszy się stan zdrowia kobiety w ciąży, ma ona prawo do zwolnienia lekarskiego. Nie można jej zmuszać do korzystania z urlopu macierzyńskiego, zanim urodzi dziecko.

– Zgłosiłam się do szpitala i ze względu na zagrożenie życia dziecka musiałam tam zostać do dnia porodu. Lekarz powiedział, że nie wystawi mi zwolnienia, bo muszę już korzystać z urlopu macierzyńskiego – mówi Krystyna Wilczyńska z Lublina, która miesiąc temu urodziła syna.

W podobny sposób lekarze traktują wiele kobiet w ciąży. Część z nich twierdzi, że nie może wystawić zwolnienia na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu, bo nie pozwalają na to przepisy kodeksu pracy.

– Faktycznie lekarze traktują tę kwestię w różny sposób. Nie wynika to z ich złej woli, ale raczej z mało precyzyjnych przepisów. W naszej placówce lekarze wystawiają zwolnienia, jeżeli jest to uzasadnione względami medycznymi – przyznaje Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Sprawą zajęło się Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało wyjaśnienie w tej sprawie. Zgodnie z art. 180 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) kobieta w ciąży może zacząć korzystać z urlopu macierzyńskiego na co najmniej dwa tygodnie przed przewidywalną datą porodu.

– Nie oznacza to, że kobiety mają obowiązek korzystania z tego prawa, a tylko taką możliwość – mówi Dagmara Korbasińska, dyrektor Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia.

Dodaje, że hospitalizowane kobiety w ciąży oczekujące na poród powinny otrzymać zwolnienie, a szpital zobowiązany jest je wystawić. Placówka nie ma prawa oczekiwać, żeby kobieta ciężarna w okresie hospitalizacji korzystała z urlopu macierzyńskiego.

Obecnie urlop macierzyński wynosi 20 tygodni po urodzeniu jednego dziecka. Jego wymiar ulega zwiększeniu w sytuacji, gdy kobieta urodzi w czasie jednego porodu więcej niż jedno dziecko. Jeżeli na świat przyjdą bliźniaki, to matce przysługuje 31 tygodni urlopu macierzyńskiego, trojaczki – 33 tygodnie, czworaczki – 35. W sytuacji gdy urodzi pięcioraczki to jej urlop macierzyński wynosi 37 tygodni.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »