REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łódź: powstanie nowe centrum filmowe

REKLAMA

Na początku 2010 r. roku ruszyć ma w Łodzi budowa centrum filmowego Davida Lyncha. Warta ponad 150 mln dolarów inwestycja ma być zakończona w 2012 roku - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent miasta Włodzimierz Tomaszewski. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.

Centrum filmowe Lyncha będzie jednym z elementów Nowego Centrum Miasta, które powstanie na 90 ha rewitalizowanego terenu w samym środku Łodzi, w okolicach dworca kolejowego Łódź-Fabryczna i nieczynnej elektrociepłowni EC-1.

REKLAMA

Obecny na konferencji Lynch, powiedział, że jego centrum ma być miejscem promującym Łódź, miejscem, w którym każdy artysta będzie mógł wykreować swoją twórczość, miejscem, gdzie artyści będą mogli wymieniać się swoimi "artystycznymi inspiracjami".

REKLAMA

Pomysł budowy studia amerykańskiego reżysera w Łodzi zrodził się w 2005 roku. Studio znajdzie się w zaadaptowanym budynku stuletniej hali maszyn elektrociepłowni EC-1. Jego najważniejszym miejscem ma być studio zajmujące się obróbką dźwięku. Będzie w nim można m.in. tworzyć nagrania z udziałem orkiestry. Odbywać się tam też mają m.in. różnego rodzaju warsztaty artystyczne, koncerty. Będzie też miejsce na wystawy.

Oprócz studia filmowego, na terenie dawnej elektrociepłowni planowane jest wybudowanie nowoczesnego centrum festiwalowo-konferencyjnego, gdzie m.in. odbywać się będzie Festiwal Plus Camerimage. Przewiduje się też budowę biur, sklepów i restauracji.

Ważnym elementem w tym projekcie jest szybka kolej i przeniesienie dworca Łódź-Fabryczna pod ziemię. Nowy dworzec kolejowy będzie węzłem multimodalnym integrującym ze sobą wszystkie rodzaje transportu - kolejowy w tym pociągi: aglomeracyjne, międzyregionalne, dużych prędkości oraz tramwaje miejskie, drogowy: w tym komunikację miejską autobusową Łodzi i PKS. Bezpośrednio przy dworcu będą także parkingi dla samochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

David Lynch (ur. 1946) zyskał światową sławę dzięki szokującym, groteskowym dramatom obyczajowym i thrillerom. Najbardziej znane w jego dorobku są: serial telewizyjny "Miasteczko Twin Peaks" (1990-91) oraz filmy "Blue Velvet" (1986), "Dzikość serca" (1990), "Zagubiona autostrada" (1997) i "Mulholland Drive" (2001). Lynch gościł w Łodzi już kilkakrotnie; wielokrotnie zapewniał, jest zauroczony tym miastem. W Łodzi też powstała część zdjęć do jego filmu "Inland Empire".

Z Łodzi amerykański reżyser pojedzie do Katowic, gdzie zaprezentowanych zostanie na wystawie jego 75 fotografii i 43 litografie.

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA