Biuro Parlamentu Europejskiego powstanie we Wrocławiu
REKLAMA
Wyboru poprzez głosowanie dokonało we wtorek 50 polskich eurodeputowanych. Oprócz Wrocławia i Krakowa kandydowały też m.in. Łódź, Poznań, Gdańsk i Katowice.
REKLAMA
W pierwszej turze wyborów Wrocław i Kraków uzyskały po 10 głosów, W drugiej Wrocław zdobył 24 głosy, Kraków - 18.
Władze miasta nie ukrywają radości z decyzji polskich europosłów. Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, wyraził nadzieję, że "siedziba będzie w Rynku (staromiejskim), tak aby wkrótce mogła tu powiewać flaga UE"
Zadowolenie wyraził również Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Marek Łapiński. W jego ocenie ulokowanie Biura we Wrocławiu to duży prestiż zarówno dla miasta jak i całego województwa.
Wybór - oprócz dolnośląskich deputowanych - wspierał m.in. były Prezydent Republiki Czeskiej, Vaclav Havel. Akcję promocyjną prowadziły też wrocławskie szkoły, poprzez rozsyłanie petycji o poparcie kandydatury swojego miasta.
Biura Informacyjne PE zajmują się promocją tematyki unijnej, działalnością informacyjną oraz organizacją konferencji i dyskusji.
Wrocławskie Biuro zostanie oficjalnie otwarte w 2011 r., po zatwierdzeniu decyzji polskich eurodeputowanych przez Komisję Europejską, co jednak jest już pewne, gdyż Wrocław był od początku w gronie miast rekomendowanych na siedzibę Biura przez samą Komisję.
REKLAMA
REKLAMA