REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

NiP

REKLAMA

Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła około 30 projektów rozporządzeń i ustaw.

Przyjęto m.in. propozycje legislacyjne ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące zagadnień z obszaru zarządzania kryzysowego oraz ochrony przeciwpożarowej.

REKLAMA

W trakcie spotkania przyjęto także projekt rozporządzenia w sprawie udzielenia przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie pomocy finansowej przedsiębiorcom z sektora MSP na dostarczenie szerokopasmowego dostępu do Internetu w ramach środków unijnych.

Po zaakceptowaniu uwag ze strony samorządowej przyjęto także projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

REKLAMA

Członkowie Komisji rozmawiali też o zapisach projektu rozporządzenia MEN w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej. Ten projekt rozporządzenia postanowiono jednak przenieść na kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej, z uwagi na konieczność wprowadzenia istotnych zmian do tego dokumentu.

Na posiedzeniu Komisji dyskutowano również o propozycjach ministra zdrowia dotyczących nadania nowego statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia (w związku z powołaniem nowej instytucji – Rzecznika Praw Pacjenta).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za istotną sprawę Komisja uznała inicjatywę powoływania związków powiatowo-gminnych oraz propozycję legislacyjnego uporządkowania sfery związków komunalnych.

Wśród równie ważnych ustaleń Komisji znalazły się propozycje uregulowania w prawie kwestii dotyczącej zastępców wójtów w przypadku zakończenia kadencji samorządu terytorialnego.

Samorządowcy zaakceptowali podpisanie umowy o małym ruchu granicznym i stanowisko rządu dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Samorządy województw pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. Projekt uznano za uzgodniony przez obie strony.

Samorządowcy i przedstawiciele rządu przedstawili swoje stanowisko w sprawie problemu likwidacji gminnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i wprowadzenia ich do budżetu. Uznano, że na przyszłym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zostaną przedstawione propozycje konkretnych zmian do projektu.

W trakcie posiedzenia przyjęto również zaproponowane przez MSWiA następujące projekty legislacyjne:

- ustawy o zmianie ustawy o zarządzeniu kryzysowym;

- rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;

- rozporządzenia w sprawie udzielania przez Władzę Wdrażającą Programy Europejskie pomocy finansowej na dostarczenie usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu na odcinku „ostatniej mili” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Szczegółowe informacje dostępne o omawianych aktach prawnych dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MSWiA.

Kolejne posiedzenie KWRiST odbędzie się 31 marca 2010 r.

NiP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA