Nadzór budowlany skontroluje domy zniszczone przez powódź
REKLAMA
Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pojawił się komunikat, który instruuje mieszkańców terenów dotkniętych przez powódź, jak sprawić by powrót do domostw objętych powodzią zakończył się bezpiecznie.
REKLAMA
Bezwzględnym zakazem użytkowania objęte są budynki w odniesieniu do których inspektorzy nadzoru budowlanego wydali odpowiednie decyzje negatywne. Nawet jednak jeśli inspektor nadzoru budowlanego nie orzekł zakazu użytkowania danego obiektu, należy samodzielnie skontrolować jego stan przed powrotem do normalnego korzystania z budynku. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego radzi:
"- sprawdź, czy woda nie podmyła lub nie odsłoniła fundamentów,
- sprawdź, czy grunt bezpośrednio przy budynku nie został wypłukany,
- sprawdź, czy nie pojawiły się nowe rysy na ścianach (szczególnie pionowe),
- sprawdź, czy ściany nie są wybrzuszone lub odchylone od pionu."
W przypadku stwierdzenia którejkolwiek z wymienionych usterek należy powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Podobne reguły należy stosować przystępując do korzystania z instalacji elektrycznych, gazowych, cieplnych.
Główny Inspektor przypomina również że osoby dokonujące remontów lub napraw budynków zniszczonych w wyniku powodzi będą mogły skorzystać z ułatwień zawartych w ustawie z dnia 11.08.2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. z 2001 r. Nr 84, poz. 906). Dotyczy to jednak jedynie miejscowości i gmin, które znajdą się w rozporządzeniu podsumowującym zniszczenia powstałe na skutek obecnej powodzi. Rozporządzenie to zostanie najprawdopodobniej wydane w ciągu najbliższych dni.
REKLAMA
REKLAMA