REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRR: dobre wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Spójności

REKLAMA

Prawie połowa ze 130 projektów finansowanych z Funduszu Spójności została już zrealizowana, a pozostałe są już na ukończeniu. Polska pod względem wykorzystania środków znajduje się na 9. miejscu - poinformował w środę wiceminister rozwoju regionalnego Adam Ździebło.

W ostatnim roku nastąpił skok w pozyskiwaniu środków z tego Funduszu. Pod względem dynamiki wydatkowania unijnych środków w latach 2009-2010 Polska znalazła się na pierwszym miejscu awansując z 14 na 9 pozycję - powiedział wiceminister.

REKLAMA

Na pierwszym miejscu jest Irlandia, która wykorzystała 92 proc. przyznanej kwoty. Ranking zamyka Bułgaria z 60 proc. wykorzystaniem pieniędzy.

Komisja Europejska zwróciła już Polsce 80 proc. środków przeznaczonych w ramach tego Funduszu. Jest to 4,5 mld euro, resztę, czyli nieco ponad 1 mld zł Polska otrzyma po zakończeniu wszystkich inwestycji oraz rozliczeniu projektów - powiedział wiceszef resortu.

Na koniec 2008 r. do Komisji Europejskiej przekazanych zostało 56 proc. wniosków o płatność. W analogicznym okresie 2009 r. było to już 73 proc., a według stanu na koniec czerwca 2010 r. przekazane do KE wnioski stanowią 83 proc. środków.

REKLAMA

Jest jeszcze kilka projektów, których realizacja przeciągnie się poza 2010 rok. Są to m.in. trzy projekty środowiskowe wodno-ściekowe (Gdańsk, Warszawa, dorzecze rzeki Parsęty) i jeden transportowy (drugi etap realizacji linii kolejowej Warszawa- Gdynia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył wiceminister, według szacunków, powódź nie wpłynęła na realizację projektów transportowych, natomiast jest kilka projektów środowiskowych, które prawdopodobnie zostaną opóźnione z powodu zalania wodą (są to inwestycje wodno-ściekowe).

Wyjaśnił, że w ramach Funduszu Spójności nie można dobierać nowych projektów. Natomiast beneficjenci mogą modyfikować projekt, np. jeżeli znajdą oszczędności mogą rozszerzyć jego zakres rzeczowy.

Fundusz Spójności finansuje największe inwestycje infrastrukturalne z sektora transportu oraz ochrony środowiska. Realizowany on jest w okresie 2004-2010, ale całkowite zakończenie tego programu przewidziane jest do końca 2012 roku. Na ten cel Polska dostała 5,5 mld euro. Średnio na jeden projekt przypada ponad 43,3 mln euro.

W sektorze środowiska wybudowano łącznie ponad 7593 km sieci kanalizacji ściekowej, 1248 km sieci wodociągowej, ponad 693 km sieci deszczowej. Ponadto zmodernizowanych zostało kilkaset kilometrów sieci kanalizacji i wodociągów. Zbudowano i unowocześniono 88 oczyszczalni ścieków, 47 stacji uzdatnienia wody, 10 zakładów unieszkodliwiania odpadów.

Z Funduszu Spójności powstało ponadto prawie 700 km dróg i autostrad, 443 obiektów mostowych, 30 parkingów i 14 skrzyżowań dwupoziomowych. Trasy kolejowe zyskały zaś prawie 270 nowych obiektów (np. mostów, wiaduktów, kładek), zmodernizowano 635 km torów kolejowych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA