reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > MRR: dobre wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Spójności

MRR: dobre wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Spójności

Prawie połowa ze 130 projektów finansowanych z Funduszu Spójności została już zrealizowana, a pozostałe są już na ukończeniu. Polska pod względem wykorzystania środków znajduje się na 9. miejscu - poinformował w środę wiceminister rozwoju regionalnego Adam Ździebło.

W ostatnim roku nastąpił skok w pozyskiwaniu środków z tego Funduszu. Pod względem dynamiki wydatkowania unijnych środków w latach 2009-2010 Polska znalazła się na pierwszym miejscu awansując z 14 na 9 pozycję - powiedział wiceminister.

Na pierwszym miejscu jest Irlandia, która wykorzystała 92 proc. przyznanej kwoty. Ranking zamyka Bułgaria z 60 proc. wykorzystaniem pieniędzy.

Komisja Europejska zwróciła już Polsce 80 proc. środków przeznaczonych w ramach tego Funduszu. Jest to 4,5 mld euro, resztę, czyli nieco ponad 1 mld zł Polska otrzyma po zakończeniu wszystkich inwestycji oraz rozliczeniu projektów - powiedział wiceszef resortu.

Na koniec 2008 r. do Komisji Europejskiej przekazanych zostało 56 proc. wniosków o płatność. W analogicznym okresie 2009 r. było to już 73 proc., a według stanu na koniec czerwca 2010 r. przekazane do KE wnioski stanowią 83 proc. środków.

Jest jeszcze kilka projektów, których realizacja przeciągnie się poza 2010 rok. Są to m.in. trzy projekty środowiskowe wodno-ściekowe (Gdańsk, Warszawa, dorzecze rzeki Parsęty) i jeden transportowy (drugi etap realizacji linii kolejowej Warszawa- Gdynia).

Jak zaznaczył wiceminister, według szacunków, powódź nie wpłynęła na realizację projektów transportowych, natomiast jest kilka projektów środowiskowych, które prawdopodobnie zostaną opóźnione z powodu zalania wodą (są to inwestycje wodno-ściekowe).

Wyjaśnił, że w ramach Funduszu Spójności nie można dobierać nowych projektów. Natomiast beneficjenci mogą modyfikować projekt, np. jeżeli znajdą oszczędności mogą rozszerzyć jego zakres rzeczowy.

Fundusz Spójności finansuje największe inwestycje infrastrukturalne z sektora transportu oraz ochrony środowiska. Realizowany on jest w okresie 2004-2010, ale całkowite zakończenie tego programu przewidziane jest do końca 2012 roku. Na ten cel Polska dostała 5,5 mld euro. Średnio na jeden projekt przypada ponad 43,3 mln euro.

W sektorze środowiska wybudowano łącznie ponad 7593 km sieci kanalizacji ściekowej, 1248 km sieci wodociągowej, ponad 693 km sieci deszczowej. Ponadto zmodernizowanych zostało kilkaset kilometrów sieci kanalizacji i wodociągów. Zbudowano i unowocześniono 88 oczyszczalni ścieków, 47 stacji uzdatnienia wody, 10 zakładów unieszkodliwiania odpadów.

Z Funduszu Spójności powstało ponadto prawie 700 km dróg i autostrad, 443 obiektów mostowych, 30 parkingów i 14 skrzyżowań dwupoziomowych. Trasy kolejowe zyskały zaś prawie 270 nowych obiektów (np. mostów, wiaduktów, kładek), zmodernizowano 635 km torów kolejowych. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama