REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MRR: dobre wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Spójności

REKLAMA

Prawie połowa ze 130 projektów finansowanych z Funduszu Spójności została już zrealizowana, a pozostałe są już na ukończeniu. Polska pod względem wykorzystania środków znajduje się na 9. miejscu - poinformował w środę wiceminister rozwoju regionalnego Adam Ździebło.

W ostatnim roku nastąpił skok w pozyskiwaniu środków z tego Funduszu. Pod względem dynamiki wydatkowania unijnych środków w latach 2009-2010 Polska znalazła się na pierwszym miejscu awansując z 14 na 9 pozycję - powiedział wiceminister.

REKLAMA

Na pierwszym miejscu jest Irlandia, która wykorzystała 92 proc. przyznanej kwoty. Ranking zamyka Bułgaria z 60 proc. wykorzystaniem pieniędzy.

Komisja Europejska zwróciła już Polsce 80 proc. środków przeznaczonych w ramach tego Funduszu. Jest to 4,5 mld euro, resztę, czyli nieco ponad 1 mld zł Polska otrzyma po zakończeniu wszystkich inwestycji oraz rozliczeniu projektów - powiedział wiceszef resortu.

Na koniec 2008 r. do Komisji Europejskiej przekazanych zostało 56 proc. wniosków o płatność. W analogicznym okresie 2009 r. było to już 73 proc., a według stanu na koniec czerwca 2010 r. przekazane do KE wnioski stanowią 83 proc. środków.

REKLAMA

Jest jeszcze kilka projektów, których realizacja przeciągnie się poza 2010 rok. Są to m.in. trzy projekty środowiskowe wodno-ściekowe (Gdańsk, Warszawa, dorzecze rzeki Parsęty) i jeden transportowy (drugi etap realizacji linii kolejowej Warszawa- Gdynia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył wiceminister, według szacunków, powódź nie wpłynęła na realizację projektów transportowych, natomiast jest kilka projektów środowiskowych, które prawdopodobnie zostaną opóźnione z powodu zalania wodą (są to inwestycje wodno-ściekowe).

Wyjaśnił, że w ramach Funduszu Spójności nie można dobierać nowych projektów. Natomiast beneficjenci mogą modyfikować projekt, np. jeżeli znajdą oszczędności mogą rozszerzyć jego zakres rzeczowy.

Fundusz Spójności finansuje największe inwestycje infrastrukturalne z sektora transportu oraz ochrony środowiska. Realizowany on jest w okresie 2004-2010, ale całkowite zakończenie tego programu przewidziane jest do końca 2012 roku. Na ten cel Polska dostała 5,5 mld euro. Średnio na jeden projekt przypada ponad 43,3 mln euro.

W sektorze środowiska wybudowano łącznie ponad 7593 km sieci kanalizacji ściekowej, 1248 km sieci wodociągowej, ponad 693 km sieci deszczowej. Ponadto zmodernizowanych zostało kilkaset kilometrów sieci kanalizacji i wodociągów. Zbudowano i unowocześniono 88 oczyszczalni ścieków, 47 stacji uzdatnienia wody, 10 zakładów unieszkodliwiania odpadów.

Z Funduszu Spójności powstało ponadto prawie 700 km dróg i autostrad, 443 obiektów mostowych, 30 parkingów i 14 skrzyżowań dwupoziomowych. Trasy kolejowe zyskały zaś prawie 270 nowych obiektów (np. mostów, wiaduktów, kładek), zmodernizowano 635 km torów kolejowych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

REKLAMA

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA