reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > CIR: Polityka Spójności powinna być kontynuowana po 2013 roku

CIR: Polityka Spójności powinna być kontynuowana po 2013 roku

Polityka Spójności UE, której celem jest zmniejszanie różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym państw członkowskich, powinna być kontynuowana po 2013 r. - to jedno z założeń przyjętego w środę przez rząd stanowiska, o którym poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak podało CIR, Polska proponuje wzmocnienie wpływu Polityki Spójności na rozwój Unii Europejskiej, a także zwiększenie jej efektywności i skuteczności.

Zdaniem rządu, zwłaszcza w okresie kryzysu gospodarczego i finansowego, Polityka Spójności ułatwia nie tylko niwelowanie negatywnych skutków kryzysu, ale przede wszystkim zapewnia ciągłość realizacji długofalowych celów rozwojowych.

W opinii rządu, dalszy rozwój gospodarczy, społeczny i terytorialny UE wymaga wzmocnienia strategicznego podejścia do rozwoju. Oznacza to konieczność zwoływania formalnych posiedzeń ministrów odpowiedzialnych za Politykę Spójności w ramach Rady ds. ogólnych.

Rząd sprzeciwia się też wyłączeniu Europejskiego Funduszu Spójności i Funduszu Spójności z Polityki Spójności.

W opinii rządu, wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) powinno obejmować wszystkie regiony UE. Jednak większe środki finansowe powinny płynąć do regionów najsłabiej rozwiniętych. Należy też zwiększyć efektywność współpracy na granicach zewnętrznych UE.

Działania strategiczne UE - zdaniem rządu - powinny dotyczyć poziomu regionalnego i lokalnego. Ponieważ w strategii "Europa 2020" zabrakło elementu terytorialnego, Polityka Spójności musi pełnić rolę strategii rozwojowej UE, uwzględniającej wymiar terytorialny procesów społeczno-gospodarczych. Kluczowe będzie wykorzystanie dotychczasowego dorobku UE w obszarze terytorialnego i zintegrowanego podejścia do rozwoju na osi: region-miasto-wieś - czytamy w komunikacie. Potrzebne będzie też wzmocnienie efektów działań UE na rzecz obszarów zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym, w tym obszarów wiejskich.

"Polska ma nadzieję, że nasze rekomendacje zostaną wykorzystane w pracach nad piątym Raportem Kohezyjnym (zawierającym koncepcję Polityki Spójności wg Komisji Europejskiej), programowaniem działań w ramach strategii "Europa 2020" i kształtowaniem przyszłych ram finansowych Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie CIR.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama