REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grobelny: samorządy dalekie od progów zadłużenia

REKLAMA

Szef Związku Miast Polskich (ZMP) prezydent Poznania Ryszard Grobelny podał, że średni poziom zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego w Polsce nie zbliża się do ustawowych limitów, osiągnęły je tylko nieliczne samorządy.

W ocenie ZMP, rząd powinien "w jakiejś perspektywie" zrekompensować samorządom spadek dochodów własnych, wynikający z wprowadzonych ulg w podatku PIT, doprowadzić do zwrotu VAT od inwestycji publicznych prowadzonych przez samorządy. Związek chciałby także zreformowania, bez kosztów dla samorządów, zasad systemu wyrównawczego, w którym bogatsze samorządy wpłacają pieniądze na finansowanie słabszych (tzw. janosikowe).

REKLAMA

REKLAMA

Według ZMP, brak takich działań doprowadzi do spadku inwestycji prowadzonych przez samorządy, a co za tym idzie - generalny spadek inwestycji, ponieważ ponad połowa z nich prowadzona jest przez samorządy. Grobelny jest zdania, że będzie to oznaczało załamanie dla wielu firm i utratę pracy dla wielu osób. "Tak naprawdę za rozwój Polski odpowiada obecnie samorząd" - dodał.

Były prezes ZMP, prezydent Katowic Piotr Uszok mówił w środę na konferencji prasowej w Warszawie, że nie ma województwa, które przekroczyłoby 60-proc. ustawowy wskaźnik zadłużenia, w odniesieniu do dochodów. Na 314 powiatów jeden przekroczył ten wskaźnik na koniec 2009 r., ale już w połowie 2010 r. nie było żadnego powiatu, który przekraczałby 60-proc. próg zadłużenia. Wśród 2413 gmin, na koniec 2009 r. 15 przekroczyło wskaźnik; w połowie 2010 r. było ich osiem. Z 65 miast na prawach powiatu 2 miasta na koniec 2009 r. miały przekroczony wskaźnik zadłużenia, ale w połowie roku 2010 - tylko jedno.

"W 2-3 gminach istnieje ten problem w dość trudnej formie, bo zadłużenie przekracza 90 i 80 proc., jednak ogółem zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego wynosi 24,5 proc. Ustawa określa też, że na obsługę długu można wydawać 15 proc. dochodów, obecnie jest to 4,5 proc." - podał Uszok.

REKLAMA

W ocenie szefów ZMP, problem zadłużenia miast nie wynika z nadmiaru realizowanych przez nie inwestycji ani koniunktury gospodarczej, ale ze znaczących ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych i zmiany stawek. Podkreślili, że dla samorządów 60-proc. próg zadłużenia jest bezpieczny i jednostki poradzą sobie z jego obsługą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Grobelny przyznał, że zadłużenie Poznania, związane z inwestycjami przed Euro 2012, jeszcze nie osiągnęło ustawowego progu, ale dojdzie do niego na koniec przyszłego roku. Pytany, co zrobi w takiej sytuacji, jeśli będzie prezydentem w przyszłej kadencji, odparł, że "będzie kombinował, jak spłacić kredyty". "Jak się zaciąga kredyt, to podejmuje się świadomą decyzję, czy inwestycję zrealizować teraz, czy np. trzy lata później. Mamy w Poznaniu plan inwestycyjny. Pewne rzeczy chcemy zrobić przed Euro 2012, choć pewnie moglibyśmy je zrobić po. Nie wiem tylko, czy po 2012 r. dostałbym na to środki unijne, więc musiałbym wszystko zrobić ze swoich pieniędzy" - powiedział prezydent Poznania.

"Na pewno w przyszłej kadencji trzeba będzie poświęcić więcej czasu na ograniczanie kosztów, by mieć więcej pieniędzy na spłatę kredytów albo inwestowanie w zależności od strategii samorządu" - dodał.

Również Uszok podkreślił, że branie kredytów w sytuacji, gdy są dzięki temu dostępne środki unijne, jest słuszne, ponieważ w przyszłym budżecie UE - po 2013 r. takich pieniędzy do wykorzystania dla Polski już nie będzie. "Albo zrezygnujemy z rozwoju przy pomocy środków unijnych z budżetu 2007-13 i będziemy je później finansować w całości ze środków własnych, albo zaciągniemy kredyt i nasz wkład sięgnie jedynie 20 proc." - tłumaczył.

Związek podał, że spośród wszystkich miast najbliżej granicznego progu zadłużenia są Kraków i Wrocław, ale nie oznacza to jakiegoś zagrożenia, a miasta dzięki kredytom zrealizowały wiele inwestycji, np. drogowych.

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast. Należy do niej 306 miast, w których żyje prawie 75 proc. miejskiej ludności kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA